| Sång & Musik, dans & teater |
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
Anderberg, Bengt, 1920-2008. (Förord) Klintberg, Bengt af. / Mattsson,
Christina.
Fula visboken - 50 folkliga erotiska visor
Stockholm : FIB:s lyrikklubb : Tiden, 1986, (Södertälje : Fingraf) 137 s.
Musiknoter. 21,5 x 13,5 cm. 239 g. ISBN: 91-550-3105-6 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # I mycket fint skick.
Skönlitteratur, Noter, Visor, Sång, Vokalmusik: särskilda former, Musikalier
65:- L 15
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aulin, Arne, 1909-1984. / Connor, Herbert,
1907-1983.
Svensk musik : från vallåt till Arnljot
Stockholm : Bonnier, 1974,(Lund : Berling) 544 s. Ill. Musiknoter 22 x 14,5 x
4,5 cm. "Skrymmande." 883 g. ISBN: 91-0-039277-4 ; Inb. rödbrunt linneband med
gulddekor och skyddsomslag. # Nött och lagat omslag, i övrigt i mycket gott
skick. Musik, Sverige, Musikhistoria, Från vallåt till Arnljot. Tonsättare,
Jojkning
110:- L 27
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dahlgren, Eva.
För att röra vid ett hjärta - sångtexter 1975-1999
Stockholm : Wahlström & Widstrand. 2000, (Finland) 163 s. 22 x 17 cm. 376 g.
ISBN: 91-46-18013-3 : Limhäftad. # I mycket fint skick, som ny.
Skönlitteratur, svenska, engelska, Sånger, Sångtexter, Visor, Vistexter, Noter
100:- L 20
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Gren, Katarina. / Nilsson, Birger. / Gren, Anders.
Låtar som tänder - Musiktryck
Mölndal : Lutfisken, 1987, 1. uppl. (Falköping : Gummesson) 160 s. ill.,
musiknoter. 25 x 17,5 cm. 462 g. Notskrift och layout: Katarina Gren.
Kommentarer och beskrivningar:
Birger Nilsson. Omslag och illustrationer: Anders Gren. ISBN: 91-970659-4-3 ;
Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick. Musikalier, Vokalmusik,
Barnvisor, Sånglekar, Musikundervisning
110:- L 2
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Gummesson, Thord.
Tema-sångboken - Musiktryck
Danderyd : Warner/Chappell Music Scandinavia ; Upplands Väsby : 1989, 1. uppl.
(Sundbyberg : Duvbo tr.) 144 s. Ill. 24,5 x 17,5 cm. 423 g. ISBN: 91-86758-04-7
; Inb. dekorerat förlagsband. # Lätt nött utsida, i övrigt i gott skick.
Musikalier, Vokalmusik, Visor, Skolsånger, Julsånger, Skolan, Hösten, Fred,
Geografi, Lucia, Julen, Miljöfrågor, Djur, Naturen, Våren, Sommar, Sommarlov,
Tema, Sånger, Melodistämma med text och ackordanalys, Noter, Sång, Vokalmusik:
särskilda former,
(Ca.;160:00) 70:- L 16
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Hagen, Uta.
A challenge for the actor
New York : Scribner's,cop. 1991 xxii, 309pp. 24,5 x 17 cm. 618 g. Book is
written in English. ISBN: 0-684-19040-0 ; Hardcover whit dustcover. # In very
good condition,
BRAND NEW. Book is written in English. Acting, Skådespelarkonst
(Ca.: $22.50 ($29.95 Can.))
170:- Lt 1
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Hedman, Sven. (Text och musik)
Findus sångbok / Pettson och Findus sångbok
Bromma : Opal, 1999, (Belgien) 46,[1]s. Färgill. 30,5 x 22 cm. 410 g. Bild:
Sven Nordqvist. ISBN: 91-7270-914-6 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket
gott skick. Pettson och Findus sångbok. Musiktryck, Musikalier, Vokalmusik,
Barnvisor
(Ca.;178:00) 90:- L
13
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Holberg, Ludvig, 1684-1754.
Jeppe på berget - Komedi
Göteborg : E. Elander, 1949, 2. uppl. 62(1)s. Ill. 19 x 13,5 cm.
69 g. Bearb. för amatörteatern av Torsten Friedlander. Trådhäftad. # Lätt nött
utsida, i övrigt i gott skick.
Teater, Pjäs, Jeppe på berget. Komedi
65:- Lt 3
________________________________________________________________________________________________________________________
Kreusch-Jacob, Dorothée.
Spela, sjunga, leka, dansa - att göra musik tillsammans med barn
Teckningar: Staffan Schultz. Fackgranskning: Dan Malmström. Stockholm :
Wahlström & Widstrand, 1978, (Uddevalla : Bohusläningen) 139 s. Ill. Musiknoter.
20 x 16 cm. 340 g. Den moderna handboken. Originaltitel: Das Musikbuch für
Kinder. Övers.: Britta Hagwall, 1916-1997. ISBN: 91-46-13003-9 ; Inb. dekorerat
förlagsband. (kartonnage) # Ngr små bruksspår på pärm, i övrigt i mycket gott
skick. Språk: svenska, Översättning från: tyska, Pedagogisk, Metodik, Musik,
Musikundervisning
70:- L 23
________________________________________________________________________________________________________________________
Livstedt, Åke. (Red.)
Confidencen - Ulriksdals slottsteater 1981-1991 - ett återuppvaknande
Stockholm : Natur och kultur, 1991, (Borås : Centraltr.) 206,[2] s. Ill. (vissa
i färg) 24 x 22 cm. 821 g. ISBN: 91-27-02759-7 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag.
# I mycket gott skick. Svensk musikhistorisk bibliografi, SMHB, Solna:
Confidencen, Confidencen Solna: Teater, Teaterhistoria, Sverige, Arkitektur,
(Ca.;410:00) 110:-
Lt 2
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Obstfeld, Raymond. / Fitzgerald, Patricia
(Eds.)
Jabberrock - the Ultimate Book of Rock 'n' Roll Quotations
Holt (Henry) & Co ,U.S. (1 Oct 1997) 279 pp. 21 x 14 x 2,5 cm. 350 g. Language
English. ISBN-10: 0805048871 / ISBN-13: 978-0805048872 ; Softcover. / Paperback.
# Used, very good, Very good condition, Book is written in English. Quotations,
Rock 'n' Roll, Music
160:- L 12
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Petri, Gunnar.
Rätten till menuetten : historien om musikens värde
Stockholm : Atlantis, 2000, (Malmö : Daleke grafiska) 190[1]s. Ill. 22 x 14 cm.
400 g. Kungl. Musikaliska akademiens skriftserie, 92. ISBN: 91-7486-527-7 ; Inb.
förlagsband med skyddsomslag. # Omslaget har lite brukssår, i nlagan i mycket
gott skick.
Svensk musikhistorisk bibliografi, Kungl. Musikaliska akademiens skriftserie,
92. Upphovsrätt musik, historia, Rättshistoria, Musik, Musikhistoria, RÄTTSLIGA
FRÅGOR, Åhlström, Olof 1756-1835. Upphovsrätt, Sverige, Musikförlag
(Ca.:224:00)
70:- L 28
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Schneider, Steven Jay.
(Red.)
1001 filmer du måste se innan du dör
Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2007, (Kina) 960 s. Ill. (vissa i färg) 22 x
17 x 5,5 cm."Skrymmande." 2013 g. Originaltitel: 1001 movies you must see before
you die. Översättning: Johan Nilsson ...ISBN: 91-46-21330-9 / ISBN:
978-91-46-21330-7 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket fint skick,
ny bok. Språk: svenska, Översättning från: engelska, Film recensioner,
Kritikerurval, Klassiker, Film
(Ca.;300:00) 170:-
Lf 1
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Sjögren, Margareta, 1919-1996.
Biljett till balett - 18 svenska danskonstnärer
Stockholm :
Bonnier, 1957, 253 s. 8 pl.-bl. 21 x 16,5 cm. 474 g. Trådhäftad. # Nött utsida,
i stort ej sprättad. Dans, Konstnärlig, Sverige, Modern Tid, Rosen, Elsa
Marianne von. Holmgren, Björn. Rasch, Ellen. Lindgren, Gunnel. Rhodin, Teddy.
Orlando, Mariane. Mengarelli, Julius. Cullberg, Birgit. Sandberg, Willy. Cramér,
Ivo. Åkesson, Birgit.
60:- Ld 5
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Wahlström, Margo.
Dansens historia
Lund : Studentlitt.
1994, (Lund : Studentlitt.) 115 s. Ill. 22, x 16 cm. 185 g. ISBN: 91-44-14901-8
; Limhäftad. # Ngr små bruksspår på pärm, i övrigt i mycket fint skick. Dans,
Konstnär, Konstnärlig dans, Historia, Dansens historia, Danskonst,
Lärdomshistoria
60:- Ld 2
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Wallgren, Stig.
Det är ingen skam att vara pajas bara man vet om det - mitt liv under en
nöjesepok med Knäppuppslagsbok och Biografbiografi
Stockholm : Sellin & partner, 1991, (Helsingborg : Schmidt) 195 s., xxxii pl.-s.
24,5 x 17 cm. 579 g. ISBN: 91-7055-045-X ; Inb. dekorerat förlagsband. # I gott
skick. Svensk musikhistorisk bibliografi, Wallgren, Stig. Teater, Knäppupp, Revy
(Ca.;230:00) 90:-
L 1
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Vásárhelyi, Lilian Karina, 1907-2007. /
Sundberg, Lena.
Fridans - den modernistiska dansens utveckling
Solna : Naturia :
1989, (Kristianstad : Kristianstads boktr.) 97 s. Ill. 21 x 21 cm. 273 g.
Teckningar: David Crawford. ISBN: 91-604-0154-0 ; Limhäftad. # Ngr små bruksspår
+ ett veck på pärm, i övrigt i mycket fint skick. Fri dans, Dans Fri, Fridans,
Jazzbalett, Danskonst, Musik
80:- Ld 3
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Widerberg, Bo, 1930-1997. / Bergdahl, Gunnar. (Red.)
Texter 1961-96
Göteborg : Göteborg Film Festival, 1998, (Göteborg : Graphic
Systems) 149 s. Ill. 19 x 15 cm. 264 g. ISBN: 91-88282-33-3 ; Limhäftad. # I
mycket fint skick. En Filmkonstpublikation. Skönlitteratur, Film,
Filmregissörer, Filmkonstpublikation, Filmhistoria, Sverige, Filmscenarier,
Filmfestivalens boksamling, Festivaler, Göteborg, 1998, Regissörer, Widerberg,
Bo, 1930-1997.
50:- Lf 2
________________________________________________________________________________________________________________________
Wiklund, Ulla. (Text
och musik)
Vita goa Ludde och andra visor
Stockholm : Rabén & Sjögren, 1986, (Danmark) 28,[2]s. Färgill. Musiknoter. 21 x
27 cm. 281 g. Bild: Gunna Grähs. ISBN: 91-29-57603-2 ; Förlagets klotryggband.
# I gott skick. Innehåll: "Vita goa Ludde, Får jag låna dina färger, En visa
till Edmond, Malin på soffan, Det lilla helgonet Knut, Vem blir du lik?, Ofelia,
Visan om Anton och Helge, Jag vill så gärna, Lille Joel - en födelsevisa."
Svensk musikförteckning, Musikalier, visor, text, musik
70:- L 10
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Tideström, Ann-Katrin.
Solvarv med Dans i Nord
Gävle : Meyer, 2003, (Stockholm : Elander digitaltr.) 94 s. Ill. 24 x 21 cm. 259
g. Teckningar: Inga-Lisa Karlsson. ISBN: 91-7111-129-8 : Limhäftad. # I fint
skick. Dans i Nord, Konstnärlig dans, pedagogik, Sverige, Norrbotten,
Nordkalotten,
(Ca.;207:00) 90:- Ld 6
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Tjuderuttan, sa räven - Musiktryck - sång- och
danslekar från förr till nu
Stockholm : En bok för alla, 1999, (Danmark) 191,[1] s. Färgill. 18 x 15 cm. 358
g. Illustratör: Owe Gustafson. ISBN: 91-7221-031-1 ; Inb. dekorerat förlagsband.
# En ny bok. Musikalier, Folkmusik, Västerländsk, Danslekar Sverige,
Danslekar, Sånglekar
80:- L 6
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Åberg, Christer.
De fattigas piano - [väskbas, bröl och bräda] : hur man gör musikinstrument av
lite av varje
Stockholm : Ordfront, 1985, 1. uppl. (Stockholm : Ordfront)
111[1]s. Ill. 25,5 x 18 cm. 352 g. Omslag, grafisk formgivning och teckningar:
Tom Martinsen. ISBN: 91-7324-228-4 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) #
I gott skick. Musik, Musikinstrument, Amatörverksamhet, Hobbyverksamhet, De
fattigas piano.
110:- L 24
_______________________________________________________________________________________________________________________________
22 st.
_______________________________________________________________________________________________________________________________