| Hobby, hem, hantverk och handarbete |
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
Amini, Majid.
Vårda orientaliska mattor
Stockholm : Forum, 1981, (Italien) 127[1]s. Ill. 29,5 x 20 cm. 701 g.
Fackgranskning: Knut Larson. Originaltitel: Oriental rugs: care and repair.
Övers.: Jan-Olof Edberg och Madeleine Reinholdson. ISBN: 91-37-07757-0 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I skick som ny. Språk: svenska, Översättning från:
engelska, oriental rugs, Hemmets Vård, Mattor, Textil konst, Orientaliska,
90:- Hh 9
_____________________________________________________________________________________________________________________
Andersson, Maj-Britt. / Östman, Nina. / Ericson, Nina.
Husbibeln : möten med gårdar
Stockholm : Prisma, 1998, (Värnamo : Fälth & Hässler) 527 s. Färgill. 23,5 x 18
x 5 cm. "Skrymmande." 1668 g. ISBN: 91-518-3355-7 ; Inb. förlagsband med svart
linnerygg, och skyddsomslag. # I mycket fint skick, som ny. Byggnadshistoria,
Gårdar, Folkkonst, Hälsingland, Arkitektur, Byggnader, Bostäder, Konst,
Allmogekonst, Kulturhistoria,
(Ca.;530:00) 230:- Hh 10
_____________________________________________________________________________________________________________________
Andersson, Maj-Britt. / Foto : Östman, Nina. / Ericson, Nina.
Husbibeln - möten med gårdar
Stockholm : Prisma, 2004, 2. uppl. (Värnamo : Fälth & Hässler)
527 s. Färgill. 24 x 17,5 x 4 cm. "Skrymmande" 1436 g. ISBN: 91-518-4360-9 ;
Limhäftad. # I nyskick. Hälsingegårdar, rural housing, buildings, sweden,
Hälsingland, Gårdar, Byggnader, Arkitektur, Sverige,
150:- Hh 4
_____________________________________________________________________________________________________________________
Antoniazzi, Bjørg E.
Kul med ull
Oslo : Libriarte, 1999, Ill. Foto: Grethe Syvertsen Arnstad. Bokklubben
skaparglädje. Originaltitel: Moro med ull. Norska. Översättning: Per Chr.
Karlsen. ISBN: 82-445-0328-9 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I
mycket fint skick. Språk: svenska, Översättning från: norska, Tovning, Filtning,
Leksaker, Dockor,
SÅLD ! Hd 160
_____________________________________________________________________________________________________________________
Aure, Liv Schackt.
Dekorera med svart och guld
Västerås : Ica, 1999, (Norge) 44[4]s. Ill. (huvudsakligen i färg) 28,5 x 21,5
cm. 449 g. Foto: Morten Flaten. Originaltitel: Dekorer med sort og gull
(norska). Översättning: Marika Hagelthorn. ISBN: 91-534-1980-4 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # I mycket fint skick, som ny. Språk: svenska, Översättning från:
norska, Originaltitel: Dekorer med sort og gull (norska). Dekorationsmålning,
praktiska handledningar, Kemisk Teknik Industri, Färger, Lacker,
Amatörverksamhet, Hobbyverksamhet,
(Ca.:172:00) 80:- Ht 103
_____________________________________________________________________________________________________________________
Baird, Ann E. / Fisker, Ea. / Højjgaard, Jette.
Patchwork med hjärtan
Malmö : Damm, 2006, (Danmark) 72 s. Ill. (huvudsakligen i färg) 27,5 X 20,5 cm.
466 g. Originaltitel: Hjertepatchwork. Översättning: Bodil Andersson. ISBN:
91-7130-397-9 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, ny bok.
Språk: svenska, Översättning från: danska, Lappsömnad, praktiska handledningar, Orig:s titel: Hjertepatchwork,
130:- Hd 211
_____________________________________________________________________________________________________________________
Barber, Barrington.
Konsten att teckna : en komplett professionell kurs för konstnärer
Stockholm : Storm, 2004, (Kina) 208 s. Ill. 30 x 21 cm. 677 g. Text: Chris
Smith. Orig:s titel: The fundamental of drawing. Översättning: Helen Sonehag.
ISBN: 91-974491-4-8 ; Limhäftad. # I mycket fint skick. Språk: svenska,
Översättning från: engelska, Teckning, praktiska handledningar, Drawing -
Technique, Teckningskonst, Orig:s titel: The fundamental of drawing. Teknik,
Metoder,
90:- Ht 104
_____________________________________________________________________________________________________________________
Bjerregaard, Lena.
Indianvävning från Guatemala - mayaindianernas ryggbandsväv, tillverkning,
uppsättning, vävning, mönster
Stockholm : LT, 1979, (Borås : Centraltr.) 91 s. Ill. 22,5 x
20,5 cm. 427 g. Teckningar: Vibeke Lind och förf. Originaltitel:
Indianer-vævning fra Guatemala. Övers. från danska: Kerstin Lychou, 1935-2004.
ISBN: 91-36-01342-0 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I mycket gott
skick. Språk: svenska, Översättning från: danska, Vävning, Guatemala,
Hobbyverksamhet, Orig:s titel Indianer-vævning fra Guatemala. Vävstolar,
Vävnader, Textil konst, Centralamerika, Mellanamerika, Geografi, Konsthantverk,
Konsthistoria, Latinamerika,
80:- Hd 167
_____________________________________________________________________________________________________________________
Blidell, Lena.
Sköna sjalar - sticka och virka sjalar med själ
Västerås : Ica, 2005, (Spanien) 80 s. Färgill. 29 x 20 cm.
497 g. Foto: Kirsten Stigsgaard. Teckningar: Helle Mogensen. Originaltitel:
Skønne sjaler. (danska) Översättning: Birgit Hortlund. ISBN: 91-534-2695-9 ;
Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I mycket gott skick.Språk: svenska,
Översättning från: danska, Sjalar, Stickning, Virkning, Knitting, Crocheting,
Scarves,
130:- Hd 168
_____________________________________________________________________________________________________________________
Bolton, Vivienne.
Handmade Cards and Gift-Wrap
New Holland Publishers, Limited, 2004, 160 pp. 29 x 22,5 cm. 983
g. The Book is in English. ISBN-13: 9781843307044 / 1843307049 ; Hardbook whit
dustcover. # New book. English. Cards, gift-wrap, handmade
(Ca.;283:00) 170:- Ht 76
_____________________________________________________________________________________________________________________
Boase, Petra.
Tygdockor - 15 söta dockor att sy själv
Stockholm : Forum, 1996, (Italien) 95 s. Ill. (vissa i färg) 29 x
22 cm. 639 g. Foto: Shona Wood. Teckningar: Tony Hannaford. Originaltitel: The
rag doll book. Översättning: Dagmar Leijer. ISBN: 91-37-10808-5 ; Inb. dekorerat
förlagsband. (kartonnage) # I mycket gott skick. Språk: svenska, Översättning
från: engelska, Dockor, tillverkning, Dollmaking, Sömnad, Leksaker, Dockkläder,
Orig:s titel The rag doll book. Dockklädestillverkning
120:- Hd 175
_____________________________________________________________________________________________________________________
Brodén, Märta, 1909-1995. / Wiklund, Signild, 1909-1983.
Vävning + studieplan.
(Studieplan: Stockholm : LTK, 1966, (Helsingborg : Boktryck) 39 s. 20 x 13,5 cm.
62 g. Ill. Klammerhäftad. # I fint skick.) Stockholm : LT, 1966, (Falköping :
Gummesson) 255[1]s.[6] pl.-bl. Ill. 20,5 x 14 cm. 375 g. Inb. förlagsband. # I
mycket fint skick. Vävnadskonst, praktiska handledningar, Vävning, Handarbete,
90:- Hd 178
_____________________________________________________________________________________________________________________
Böris-Matsson, Ulla.
Fria textila tekniker
Stockholm : LT, 1984, (Helsingborg : Boktryck) 124 s. Ill. 22 x 18 cm. 346 g.
ISBN: 91-36-01952-6 ; Limhäftad. # I mycket fint skick. Handarbete
(Ca:140:00) 50:- Hd 92 / 2
_____________________________________________________________________________________________________________________
Böris-Matsson, Ulla.
Fria textila tekniker
Stockholm : LT, 1984, (Helsingborg : Boktryck) 124 s. Ill. 22 x 18 cm. 346 g.
ISBN: 91-36-01952-6 ; Limhäftad. # I mycket fint skick. Handarbete
(Ca:140:00) 50:- Hd 92 / 3
_____________________________________________________________________________________________________________________
Cederholm, Åke....
Lapptäcken från Kalikå
Stockholm : Prisma, 1992, (Danmark) 95[1]s. Ill. (vissa i färg) 27 x 21,5 cm.
582 g. Fotografier: Anders Qwarnström. Formgivning och illustrationer: Åke
Cederholm. ISBN: 91-518-2496-5 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint
skick, som ny. Svensk konstvetenskaplig bibliografi, Lapptäcken, Handarbete,
Lapptäcke,
260:- Hd 179
_____________________________________________________________________________________________________________________
Clifton-Mogg, Caroline.
Inredningsguiden - en praktisk handbok med plats för dina egna tyg- och
färgprover
Stockholm : Forum, 2001, (Kina) [1]162[6]s. Färgill. 20 x 20 cm.
570 g. Översättning: Anita Sandberg. ISBN: 91-37-11734-3 ; Inb. ryggklotband med
ringpärm på insidan (spiralbd) Med fickor och "lås" med resårband. # I mycket
fint skick. Språk: svenska, Översättning från: engelska, Originaltitel: The
interior design file. Med fickor. Interior decoration, Hemmets Vård,
Heminredning
(Ca.;327:00) 80:- Hh 2
_____________________________________________________________________________________________________________________
Collin, Knut J.
Handbok i vävning för självstudier och skolor.
Skurup : Lidberg, 1924, 170s. 20,5 x 13,5 cm. 223 g. Inb. dekorerat förlagsband
med röd linnerygg. # Namn, ort på insidan av pärmen, i övrigt i mycket fint
skick.
Handbok, vävning, självstudier, skolor
80:- Hd 176
_____________________________________________________________________________________________________________________
Contini, Mila.
Modet genom tiderna
Stockholm : Sv. litt. [1965], (Italien) 318 s. Ill. 30 x 22 x 3,5
cm. "Skrymmande." 1892 g. Svensk bearbetning: Gunvor Björkman, 1907-1998. Inb.
förlagsband med skyddsomslag. # Ngt nött omslag, i övrigt i mycket gott skick.
Språk: svenska, Översättning från: italienska, Originaltitel: Moda nei secoli.
Fashion, Konsthantverk, Konsthistoria, Dräkthistoria, Kläder, Mode,
280:- Hd 173
_____________________________________________________________________________________________________________________
Corbett, Grahame.
Jag kan teckna djur : titta, skissa, teckna steg för steg
Stockholm : Bonnier Carlsen, 2000, (Belgien) 21[2]s. Ill. (vissa i färg) 28,5 x
22 cm. 345 g. Foto: Peter Anderson ... Originaltitel: You can draw fantastic
animals. Svensk text: Catharina Andersson. ISBN: 91-638-1086-7 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # I mycket fint skick, som ny. Språk: svenska, Översättning från:
engelska, Originaltitel: You can draw fantastic animals. Teckningskonst,
Material, Metoder, Teknik, Barnböcker, Teckning, Handledningar, Praktiska
handledningar
(Ca.;120:00) 60:- Ht 107
_____________________________________________________________________________________________________________________
Coss, Melinda.
Brodera blommor
Stockholm : Bergh, 1994, (Hongkong) 112 s. Färgill. 31 x 21,5 cm. 690 g.
Fotografier av Di Lewis. Originaltitel: Floral needlepoint.Från engelskan av
Monica Svedberg. ISBN: 91-502-1185-4 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage)
# I mycket gott skick.
Språk: svenska, Översättning från: engelska, Broderi
(Ca.:250:00)
90:- Hd 163
_____________________________________________________________________________________________________________________
Dammann, Sanna, E.
Prismas broderibok med 100 teckningar och 50 färgfoton.
Stockholm : Prisma, 1983, (Västtyskland) 128 s. Ill. 19 x 16,5 cm.
344 g. Granskad av Eva Anderson. Originaltitel: Brigitte Sticken. Övers. av Eva
Mazetti-Nissen. ISBN: 91-518-1518-4 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I skick som
ny. Språk: svenska, Översättning från: tyska, Originaltitel: Brigitte Sticken.
Broderi, Handarbete, Sömnad
90:- Hd 180
_____________________________________________________________________________________________________________________
Dannemann, Barbara.
Sy och kvilta lapptäcken : mönster och beskrivningar till täcken, kuddar, väskor
: historik
Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1979, (Uddevalla : Bohusläningen) 124 s. Ill.
19,5 X 16 cm. 319 g. Teckningar: Gary Tong. Den moderna handboken.
Originaltitel: Step by step quiltmaking. Övers. av Inger Fredholm. ISBN:
91-46-13341-0 ; Inb. dekorerat förlagsband med skyddsomslag. # I mycket fint
skick, som ny.
Språk: svenska, Översättning från: engelska, Originaltitel: Step by step
quiltmaking. Den moderna handboken. Handarbete, Quiltmaking, Quilting, Quilta,
Applikationer
110:- Hd 217
_____________________________________________________________________________________________________________________
Davidson, Myra.
Gardiner & kuddar
Stockholm : Rabén Prisma, 1994, (Kina) 159 s. Ill. (huvudsakligen i färg) 29 x
23 cm. 897 g. Fotografier: Paul Forrester, Chas Wilder. Illustrationer: Sharon
Smith ...Originaltitel: Making and co-ordinating curtains & cushions.
Översättning: Eva Mazetti-Nissen. ISBN: 91-518-2660-7 ; Inb. dekorerat
förlagsband med skyddsomslag. # I mycket fint skick. Språk: svenska,
Översättning från: engelska, Gardiner, making and co-ordinating curtains and
cushions, gardiner och kuddar, Sömnad, Hemmets Vård, Heminredning,
Originaltitel: Making and co-ordinating curtains & cushions. Kuddar
(Ca.:310:00) 100:- Hd 157
_____________________________________________________________________________________________________________________
Ekeroth-Lind, Margareta.
Korgmålning : dekorativ målning och mönster för korgar, askar och andra
träföremål
Västerås : Ica, 1997, 5. tr. (Portugal) 48 s. Ill. (vissa i färg) 27,5 x 20 cm.
365 g. ISBN: 91-534-1669-4 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick,
som ny.
Korgmålning, Kemisk, Teknik, Industri, Färger, Lacker, Amatörverksamhet,
Hobbyverksamhet, Dekorationsmåleri, Mönster, Korgar
(Ca.;135:00) 60:- Ht 108
_____________________________________________________________________________________________________________________
Ersdotter, Grytnäs Barbro.
Allmogekläder
Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1976, (Uddevalla : Bohusläningen)
54s.[8]pl.-bl. Ill. 20 x 16 cm. 220 g. Teckningar: förf. Den moderna handboken.
ISBN: 91-46-12752-6 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I mycket gott
skick.
Dalabibliografin. Folkdräkter, Sverige, Allmogedräkter, Dräkthistoria, Kläder,
Sömnad, Dalarna, Konsthantverk, Konsthistoria
90:- Hd 162
_____________________________________________________________________________________________________________________
Fassett, Kaffe.
Sticka med Kaffe Fassett
Stockholm : Natur och kultur, 2006, (Italien) 144 s. Färgill. 29
x 22 cm. 804 g. Översättning: Eva Wincent. Granskning: Karin Kahnlund.
Fotografier: Håkan Berg ... ISBN: 91-27-35641-8 / ISBN: 978-91-27-35641-2 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Ny bok.
Fasset, Kaffe. Stickning, mönster
120:- Hd 149
_____________________________________________________________________________________________________________________
Fassett, Kaffe. / Hunt, Zoë.
Family album : knitting for children and adults
US : Taunton Press, (Taunton Books & Videos for Fellow Enthusiasts) 2000, 200 s.
Färgill. / Illustrated in color. 31 X 23 cm. 4to 11" - 13" tall. 1002 g. Lovi,
Steve. Foto. ISBN: 1-56158-389-8 / ISBN-13: 9781561583898 ; Limhäftad /
Softcover. Trade paperback. # I mycket fint skick, ny bok. In very good
condition, new book. Originally published: Great Britain : Century, 1989
Includes index, Knitting Patterns, Knitting Patterns Books: Lifestyle: Crafts &
Hobbies: Fiber Crafts, In this combination how-to and inspirational book, Kaffe
Fassett collaborates with fellow knitwear designer Zoe Hunt to create colorful
garments for the whole family. Includes 33 basic patterns grouped by motifs. 200
color photos. Illustrations. In this combination how-to and inspirational book,
Kaffe Fassett collaborates with fellow knitwear designer Zoe Hunt to create
colorful garments for the whole family. Includes 33 basic patterns grouped by
motifs.
Knitting Patterns, Knitting Patterns Books: Lifestyle: Crafts & Hobbies: Fiber
Crafts
200:- Hd 215
_____________________________________________________________________________________________________________________
Fevang, Tove.
Brodera korsstygn
Stockholm : Bergh, 2006, (Danmark) 74 s. Färgill. 26,5 X 20 cm. 425 g. Foto:
Grethe Syvertsen Arnstad. Originaltitel: Vi broderer korssting. Från norskan av
Marita Gyllensvärd. ISBN: 91-502-1634-1 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket
fint skick, ny bok. Språk: svenska, Översättning från: norska, Korsstygn,
praktiska handledningar, Orig:s titel: Vi broderer korssting. Handarbete,
Broderi, Broderier, söm, styng,
110:- Hd 213
_____________________________________________________________________________________________________________________
Fletcher-Watson, James.
Subject & Place for Watercolour Landscapes
Guild Publ, London 1987. Index. 144p. Language: English. Original
cloth & DW. With 16 colour plates and 160 ills in bl/w, 25,5 x 19,5 cm. 563 g.
Language: English. Keywords: kunst, aquarelleren, schilderstechniek
(Ca.;300:00) 110:-
Ht 102
_____________________________________________________________________________________________________________________
Floodgate, Lauren.
Kreativa utrymmen för barnen - innovativa uppslag för barn i alla åldrar -
originella projekt att följa eller anpassa - bra idéer för rum att
Oslo : Notabene, 2003, 144 s. Ill. 25 x 24 cm. 842 g. Originaltitel: Creative
spaces for kids. Översättning: Katarina och Harald Nordli. ISBN: 82-482-0589-4 :
Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I gott skick, ngr. mindre bruksspår
på pärm. Språk: svenska, Översättning från: engelska, Heminredning, Interior
decoration, Orig:s titel: Creative spaces for kids.
120:- Ht 95
_____________________________________________________________________________________________________________________
Franér, Hanna...
Syboken - sköna kläder för vardag och fest
Stockholm : Brevskolan, 1988, (Örebro : Ljungföretagen) 251[1]s.
Ill. (huvudsakligen i färg) 25 x 21,5 cm. 890 g. Teckningar: Christina Hagberg
... Mönsterkonstruktion: Hanna Franér ... ISBN: 91-574-1721-0 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # Tillskrift på pärmblad och i ngn tabell i inlagan, i övrigt i
fint skick. Kläder, Sömnad, Klädsömnad,
(Ca.;245:00)
SÅLD ! Hd 165 D
_____________________________________________________________________________________________________________________
Fredholm, Inger.
Stickning : stickteknik, mönster till västar, koftor, shetlands- och
islandströjor m.m., historik
Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1978, (Uddevalla : Bohusläningen) 146 s.
Diagr. Ill. 19,5 x 16 cm. 363 g. Den moderna handboken. ISBN: 91-46-12997-9 ;
Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, som ny. Den moderna
handboken. Stickning, Knitting, Handarbete, stickteknik, mönster till västar,
koftor, shetlands- och islandströjor m.m., historik
100:- Hd 183
_____________________________________________________________________________________________________________________
Fredlund, Jane. / Wiberg, Birgit.
Trasmattsvävar
- mönster från hemslöjdsföreningarna i Söderhamn och Stockholm
samt från vävare i norra Kalmar län
Stockholm : LT, 1980, (Helsingborg : Boktr.) 60 s. Ill. 20 x 20 cm. 184 g.
Historik: Jane Fredlund. Övrig text: Birgit Wiberg. ISBN: 91-36-00649-1 ;
Limhäftad. # Mindre veck på pärm, i övrigt i gott skick. Vävning, Trasmattor,
Mattvävning,
70:- Hd 166
_____________________________________________________________________________________________________________________
Fredsøe, Ulla.
Akvarell - pappret som palett - en nybörjarbok
Västerås : Ica, 1998, 4. tr. (Italien) 60 s. Ill. (huvudsakligen
i färg) 23 x 26 cm. 432 g. Originaltitel: Akvarel (danska). Översättning: Ulla
Danielsson. ISBN: 91-534-1735-6 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint
skick, som ny. Språk: svenska, Översättning från: danska, Akvarellmålning,
praktiska handledningar, Målarkonst, Material, Metoder, Teknik, Orig:s titel:
Akvarel. danska,
(Ca.;215:00) 140:- Ht 97
_____________________________________________________________________________________________________________________
Frost, Ulla.
Broderimönster från fyra decennier ur tidningen Mönsterkompositioner 1913-1951
Stockholm : LT, 1981, (Helsingborg : Boktryck) 91[5]s. Ill. 22,5 X 18 cm. 381 g.
ISBN: 91-36-01652-7 (inb.) ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick,
som ny.
Mönsterkompositioner, Broderi Sverige, 1900-talet, Broderi, Konsthantverk,
Broderier, Hobbyverksamhet, Mönster, kompositioner, Handarbete, Sömnad,
Mönsterböcker, Textil konst, Publicistik, Tidningar, Tidskrifter, Konsthistoria,
Massmedia
90:- Hd 184
_____________________________________________________________________________________________________________________
Gamble, Kim.
Jag kan teckna ansikten : titta, skissa, teckna steg för steg
Stockholm : Bonnier Carlsen, 2001, (Belgien) 21[2]s. Ill. (huvudsakligen i färg)
28,5 x 22,5 cm. 355 g. Originaltitel: You can draw amazing faces. Svensk text:
Catharina Andersson. ISBN: 91-638-1205-3 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I
mycket fint skick, som ny.
Språk: svenska, Översättning från: engelska, Originaltitel: You can draw amazing
faces. Teckningskonst, Material, Metoder, Teknik, Barnböcker, Ansiktet,
Porträtt, Faktabok, Teckning, Praktiska handledningar, Anatomisk teckning,
(Ca.;127:00) 60:- Ht 110
_____________________________________________________________________________________________________________________
Ginzburg, Maria.
Måla blommor i akvarell - palett, färgblandningar, komposition, akvarellteknik
steg för steg
Sundbyberg : Semic, 1997, (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
[1],55,[2] s. Ill. (huvudsakligen i färg) 21 x 21,5 cm. 306 g. Layout: Janet
Watz. Produktion: Carin Lindh. ISBN: 91-552-2776-7 ; Inb. dekorerat förlagsband.
# I mycket fint skick, som ny. Akvarellmålning, praktiska handledningar,
Målarkonst, Material, Metoder, Teknik, Blommor i konsten
90:- Ht 70
_____________________________________________________________________________________________________________________
Ginzburg, Maria.
Stora boken om att måla i akvarell
Sundbyberg : Semic, 2004, (Italien) 177,[2] s. Ill.
(huvudsakligen i färg) 20,5 x 21,5 cm. 622 g. ISBN: 91-552-3217-5 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # Ny bok. Akvarellmålning,
praktiska handledningar, akvarell
120:- Ht 74
_____________________________________________________________________________________________________________________
Greger, Siri.
Väv dina bilder!
Stockholm : Brevskolan, 1989, (Solna : Tryckindustri) 128 s. Ill.
(vissa i färg) 24,5 x 22 cm. 497 g. Teckningar: Christer Callius.
Faktagranskning: Karin Wehlin. ISBN: 91-574-2147-1 ; Inb. dekorerat förlagsband.
# I mycket fint skick, som ny. Vävning, Bildvävning, Flamskvävnad,
130:- Hd 170
_____________________________________________________________________________________________________________________
Göthlin, Solveig. / Nilsdotter, Gunnel.
Kransar & girlanger
Västerås : Ica, 1996, (Italien) 48 s. Färgill. 27,5 x 20 cm. 371 g. Foto: Kent
Jardhammar. ISBN: 91-534-1667-8 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint
skick.
Blomsterarrangemang, Inomhusväxter, Blomsterbinderi, Växtkonservering,
Växtpreparering, Eterneller, Torkade blommor
(Ca.:145:00) 65:- Ht 87
_____________________________________________________________________________________________________________________
Harbin, Robert.
Origamiboken - konsten att vika papper
Stockholm : Sveriges radio, 1988, 2. tr. (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
62 s. Ill. 21,5 x 21,5 cm. Översättning och bearbetning: Elisabeth Lysander.
ISBN: 91-522-1656-X ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I mycket fint
skick. Språk: svenska, Översättning från: engelska, Bearb. övers. av förf:s
Origami ; Paper magic ; Secrets of Origami. Pappersprodukter, Amatörverksamhet,
Hobbyverksamhet, Origami, Bygger på: Origami och Mera origami, Originalen
engelska, Pappersslöjd, Pappslöjd,
SÅLD !
Ht 91
_____________________________________________________________________________________________________________________
Hall, Dorothea (Red.)
Broderi : material, teknik, mönster : en handarbetsbok i färg
Stockholm : Forum. 1981, (Italien) 96 s. Ill. 22 x 12,5 cm. 238 g.
Originaltitel: Embroidery. Övers.: Dagmar Leijer. ISBN: 91-37-07768-6 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, som ny. Språk: svenska,
Översättning från: engelska, Originaltitel: Embroidery. Handarbete, Broderi,
Mönster, Sömnad, material, teknik, handarbetsbok
70:- Hd 185 D
_____________________________________________________________________________________________________________________
Hall, Dorothea (Red.)
Broderi : material, teknik, mönster : en handarbetsbok i färg
Stockholm : Forum.
1981, (Italien) 96 s. Ill. 22 x 12,5 cm. 240 g. Originaltitel: Embroidery.
Övers.: Dagmar Leijer. ISBN: 91-37-07768-6 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I
mycket fint skick, som ny. Språk: svenska, Översättning från: engelska,
Originaltitel: Embroidery. Handarbete, Broderi, Mönster, Sömnad, material,
teknik, handarbetsbok
70:- Hd 185 / 2 d
_____________________________________________________________________________________________________________________
Hallgren, Ann-Kristin.
Väv med tradition : tidlösa svenska mönster, t ex sållväv, våffelväv, droppdräll
Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1980, (Uddevalla : Bohusläningen) 119 s. Ill.
Tab. 19,5 x 16 cm. 350 g. Den moderna handboken. ISBN: 91-46-13707-6 ; Inb.
dekorerat förlagsband, gallrad bib.ex. # I mycket fint skick. Den moderna
handboken, Vävnadskonst, historia, Sverige, Vävning, Vävstolar,
70:- Hd 187 D
_____________________________________________________________________________________________________________________
Hallgren, Ann-Kristin.
Väv i vitt och pastell
Västerås : Ica, 1988, (Västtyskland) 80 s. Färgill. 24,5 X 17,5 cm. 316 g. Foto:
Rolf Lind. ISBN: 91-534-1108-0 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint
skick, som ny.
Vävning, Väv, Mönster, Mattor, Gardiner, Dukar, Handdukar, Servetter, Väva,
Vävstolar, Weaving,
(Ca.:165:00) 90:- Hd 219
_____________________________________________________________________________________________________________________
Hallgren, Ann-Kristin.
Väv med tradition : tidlösa svenska mönster, t ex sållväv, våffelväv,
droppdräll.
Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1985, Rev. uppl. 119 s. Ill. 19,5 X 16 cm.
308 g. Foto: Rolf Lind. ISBN: 91-46-15138-9 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I
mycket fint skick, som ny. Vävning, Weaving, Vävar, Vävstolar, väv,
90:- Hd 187/ 2 d
_____________________________________________________________________________________________________________________
Harrison, Hazel.
Akvarell, gouache och akryl - handbok i vattenbaserade tekniker
Västerås : Ica, 1992, (Hongkong) 192 s. Färgill. 23 x 23 cm. 825 g.
Originaltitel: The encyclopedia of watercolour techniques. Översättning: Ulla
Danielsson. Granskning av den svenska utgåvan: Kristina Almström. ISBN:
91-534-1470-5 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick. Språk:
svenska, Översättning från: engelska, Målarkonst, Teknik, Handbok, Material,
Metoder, Akvarellmålning, Gouache, Akrylmålning, Praktiska handledningar, Orig:s
titel The encyclopedia of watercolour techniques. Restaurering, Konservering,
Konsthistoria
(Ca:380:00) 130:- Ht 90
_____________________________________________________________________________________________________________________
Hellsten Husman, Charlotte.
Färga & trycka på tyg
Västerås : Ica, 1998, (Danmark) 48 s. Ill. (huvudsakligen i färg) 27 x 20 cm.
356 g. Foto: Peter Gunnars. Illustrationer: författaren. ISBN: 91-534-1789-5 ;
Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, som ny. Textiltryck,
praktiska handledningar, färga och trycka på tyg, Textilfärgning,
Amatörverksamhet, Hobbyverksamhet, Textilmålning, Rapporttryck,
(Ca.;155:00) 80:- Ht 111
_____________________________________________________________________________________________________________________
Hennix, Kirsten.
Se, våga, skapa : att göra egna mönster för vävning, applikation, broderi
Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1980, (Uddevalla : Bohusläningen) 78 s. Ill.
19,5 x 16 cm. 226 g. Textil mönsterverkstad med Kirsten Hennix. Teckningar:
förf. Den moderna handboken. ISBN: 91-46-13502-2 ; Inb. dekorerat förlagsband. #
I mycket fint skick. Den moderna handboken. Handarbete, Kläder, Sömnad, Se,
våga, skapa : att göra egna mönster för vävning, applikation, broderi
70:- Hd 189
_____________________________________________________________________________________________________________________
Henschen, Marie. (Red.) / Boutrup, Joy.
Hemmets handarbets lexikon 1 - 20
Malmö : Bonniers, 1989-1996, 20 vol. 27,5 x 22 cm. Vikt: 11350 g. (ca.: 565 g. /
st.) (utan embalage) Svenska medarbetare: Majken Avén ... ISBN: 87-427-0453-7 :
Inb. linneband med skyddsomslag. # I mycket fint skick. Lexikon, Handarbete,
Uppslagsbok
1300:- Hd 174
_____________________________________________________________________________________________________________________
Hofstätter, Kirsten.
Hönsestrik - ett sätt att sticka fritt
Stockholm : Prisma, 1980, 2. uppl. (Lund : Berling) 54[1O]s.[4] pl.-bl. Ill.
27,5 x 20 cm. 259 g. Teckningar av Grete Rung. Originaltitel: Hønsestrik 3
((danska)). Övers. av Gun Uddenberg. ISBN: 91-518-0990-7 ; Limhäftad. # Lätt
nött utsida, i övrigt i gott skick.
Språk: svenska, Översättning från: danska, Originaltitel: Hønsestrik 3
((danska)). Stickning mönster, Handarbete, Stickning, Hønsestrik, Sticka,
Handarbeten,
200:- Hd 177
_____________________________________________________________________________________________________________________
Holloway, David. / Lawrence, Mike. / McGowan, John. / Wilkins, Tony. (Red.)
Forums stora gör det själv-bok
Stockholm : Forum, 2003, (Slovakien) 256 s. Färgill. 28,5 x 21,5 x 3 cm.
"Skrymmande." 1238 g. Originaltitel: The essential book of home improvement
techniques. Översättning: Jan Malmsjö. ISBN: 91-37-11948-6 ; Inb. dekorerat
förlagsband med skyddsomslag. # I mycket fint skick.
Språk: svenska, Översättning från: engelska, Originaltitel: The essential book
of home improvement techniques. Husbyggnad, Husreparationer, Bostadshus,
Byggnadsreparationer, Byggnadsrenovering, Fönster, Dörrar, Trappor, Väggar, Tak,
Golv, Skåp, Hyllor, Forums stora gör det själv bok.
(Ca.:298:00) 100:- Hh 11
_____________________________________________________________________________________________________________________
Hoolihan, Patrick / Collings, Jerold L. / Nestor, Sarah. / Batkin, Jonathan.
Harmony By Hand - Art of the Southwest Indians
Publisher: Chronicle Books. San Fancisco, California. Publication
Date: 1987-05-01. 108 pp. 24,5 x 25,5 cm. 585 g. ISBN: 0877014264 ; Binding:
Paperback. Book Condition: Used - Very Good. Indian Crafts,
100:- Hd 169
_____________________________________________________________________________________________________________________
Hoppe, Elisabeth. / Östlund, Estine. / Melén, Lisa.
Väva fritt i ram och vävstol
Västerås : Ica-förl. 1978, (Falköping : Gummesson) 91 s. 20,5 x 15 cm. 258 g.
Ill. Foto: Sven-Erik Sjöström. ISBN: 91-534-0235-9 ; Inb. dekorerat förlagsband.
# I mycket fint skick, som ny. Vävning, Weaving, Väva, vävram, vävstol
70:- Hd 40 / 2 d
_____________________________________________________________________________________________________________________
Hunk, Emma.
Måla lantliga motiv på trä, terrakotta och metall
Stockholm : Bergh, 1997, (Italien) 127[1]s. Färgill. Fotografier: Shona Wood. 29
x 20,5 cm. 756 g. Originaltitel: Country painting projects. Från engelskan av
Monica Norberg. ISBN: 91-502-1279-6 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket
fint skick, ny bok. Språk: svenska, Översättning från: engelska, Originaltitel:
Country painting projects. Dekorationsmålning, praktiska handledningar, Måla
lantliga motiv, Kemisk Teknik Industri, Färger, Lacker, Amatörverksamhet,
Hobbyverksamhet, Schablonmåleri,
(Ca.;290:00)
130:- Ht 100
_____________________________________________________________________________________________________________________
Ingers, Gertrud, 1904-1991.
Lapptäcken och annan lapplek
Stockholm : LT, 1977, (Helsingborg : Boktr.) 89 s. Ill. Tab. 20,5 x 20,5 cm. 375
g. ISBN: 91-36-00721-8 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick.
Ägarettikett på sid. 1. Handarbete, Lapptäcken, Handarbeten,
60:- Hd 190
_____________________________________________________________________________________________________________________
Ingers, Gertrud, 1904-1991. (M.fl.)
Trolla med trasor
Stockholm : LT, 1977, 1. uppl., 3. tr. (Borås : Centraltr) 112 s. Ill. Tab. 22,5
x 18,5 cm. 439 g. Teckningar: Marie-Louise Huss. ISBN: 91-36-23102-9 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, som ny. Vävning, Weaving, Väva,
vävram, vävstol, trasor,
70:- Hd 191
_____________________________________________________________________________________________________________________
Innes, Miranda.
Lapptäckesboken - traditionella lapptäcken och applikationer som går fort och
lätt att sy på maskin
Stockholm : Forum, 1995, (Italien) 128 s. Färgill. 30 x 23,5 cm. 844 g.
Fotografi: Geoff Dann. Originaltitel: Rags to rainbows. Översättning: Monica
Lövström. ISBN: 91-37-10471-3 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Överstruket
namn på insidan av pärm, i övrigt i mycket fint skick. Språk: svenska,
Översättning från: engelska, Lapptäcken, Handarbete, Originaltitel Rags to
rainbows.
(Ca.;320:00) 165:- Hd 159
_____________________________________________________________________________________________________________________
Johansen, Ann Christin.
Så målar du vilda blommor
Stockholm : Bergh, 1996, (Danmark) 71 s. Färgill. 26,5 x 21,5 cm. 417 g. Foto:
Dag Myhre Strand. Originaltitel: Slik maler du markblomster. Från norskan av
Ingrid Warne. ISBN: 91-502-1237-0 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I
mycket gott skick. Språk: svenska, Översättning från: norska, Originaltitel:
Slik maler du markblomster. Målarkonst, blommor, praktiska handledningar,
Etnobotanik, blommor i konsten, Material, Metoder, Teknik, Måleri,
Dekorationsmåleri, Hobbyverksamhet, Amatörverksamhet, Konsthantverk,
(Ca.:165:00)
70:- Ht 46 / 2 D
_____________________________________________________________________________________________________________________
Johansson, Hans.
Hemmets handbok : snickra, måla, reparera själv
Stockholm : Rabén & Sjögren, 1990, (Danmark) 201 s. Ill. 28,5 x 21,5 cm. 886 g.
Text och bild: Hans Johansson. ISBN: 91-29-59389-1 ; Inb. dekorerat förlagsband.
# Nedre hörn lätt stötta, i övrigt i fint skick. Husbyggnad, Bostadshus, Hemmets
vård, Handbok. Vägledning. Reparation. Underhåll. Verktyg. Praktisk handbok.
Snickring. Målning
(Ca.:240:00) 80:- Hh 12
_____________________________________________________________________________________________________________________
Johnsson, Henrik. / Palm, Ola.
Näver : en studiebok i näverslöjd
Stockholm : LT, 1984, 1. uppl. (Helsingborg : Boktryck) 108[1]s. ill. 22 x 17,5
cm. 285 g. ISBN: 91-36-02118-0 ; Trådhäftad. # I mycket fint skick.
Träprodukter, Amatörverksamhet, Hobbyverksamhet, Näverslöjd, Näverarbeten,
Näver,
(Ca.;130:00) 70:- Ht 113
_____________________________________________________________________________________________________________________
Joner, Tone Bergli.
Trolldegsboken
Stockholm : Bergh, 1990, (Norge) 63[1]s. Ill. (huvudsakligen i färg) 24,5 x 21
cm. 434 g. Foto: Andreas Knispel ...Originaltitel: Den norske trolldeigboken.
Svensk text: Margareta Schildt. ISBN: 91-502-0966-3 ; Inb. dekorerat
förlagsband, gallrad bib.ex. plastad. # I fint skick.
Språk: svenska, Översättning från: norska, Originaltitel: Den norske
trolldeigboken. Amatörverksamhet, Hobbyverksamhet, Pyssel, Trolldeg,
Trolldegsboken.
(Ca.:125:00) 50:- Ht 122
_____________________________________________________________________________________________________________________
Jäfvert, Ernfrid.
Skor : en skofabriks historia / Till minne av Lars Erik Larsson / Utgiven av AB
L. E. Larsson & Co., Uppsala, till företagets femtioårsjubileum
Uppsala : Almqvist & Wiksell, 1948, 132 s. Ill. 27 x 18 cm. 654 g. Brunt
helskinnband med guld dekor, övre snitt guld. # Ngr små bruksspår på pärm, i
övrigt i mycket fint skick. L.E. Larsson & Co. Larsson, Lars Erik. Skor,
historia, Uppsala, Uppland, Mode historia, Fashion History, Skoindustri,
Footwear industry, Företagshistoria, Business history, Sverige, Sweden, Skor En
skofabiks historia 1948 Uppsala / Till minne av Lars Erik Larsson
185:- Hd 192
_____________________________________________________________________________________________________________________
Kim, Dette.
Cernitboken
Stockholm : Bergh, 1994, (Belgien) 78 s. Ill. (vissa i färg) 22,5 X 24,5 cm. 456
g. Fotografier: Torkel Dyrting. Originaltitel: Modellerbogen. Från danskan av
Karin Nyman. ISBN: 91-502-1190-0 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint
skick, ny bok.
Språk: svenska, Översättning från: danska, Originaltitel: Modellerbogen.
Modellering, Amatörverksamhet, Hobbyverksamhet, Barnböcker, Cernit, Modellera,
Lera,
(Ca.:180:00) 110:- Ht 126
_____________________________________________________________________________________________________________________
Kingston, Karen.
Rensa i röran med feng shui - det enkla sättet att skapa ordning och harmoni i
ditt hem
Stockholm :
Månpocket, 2007, (Danmark) 228[1]s. 18 x 11 cm. 125 g. Originaltitel: Clear your
clutter with feng shui.
Översättning av Eva Trägårdh. ISBN: 91-7232-014-1 ; Pocket. # I
gott skick. Språk: svenska, Översättning från: engelska, Orig:s titel: Clear
your clutter with feng shui. Hemmets vård
30:- Hh 1
_____________________________________________________________________________________________________________________
Kleivi, Bjørg Oseid.
Rosenmåleri för nybörjare
Västerås : Ica, 1997, (Norge) 63,[1] s. Ill. (vissa i färg) 29 x
16,5 cm. 371 g. Originaltitel: Rosemaling for nybegynnere (norska).
Översättning: Lars och Marie Ruuth. Foto: Fritz Solvang. ISBN: 91-534-1851-4 ;
Inb. dekorerat förlagsband. # En liten stöt skada på bakre pärmen, i övrigt i
mycket fint skick. Språk: svenska, Översättning från: norska, Rosenmålning,
praktiska handledningar, Kemisk, Teknik, Industri, Färger, Lacker,
Amatörverksamhet, Hobbyverksamhet,
(Ca.;185:00) 110:-
Ht 73
_____________________________________________________________________________________________________________________
Kybalová Ludmila. / Lamarová Milena. / Herbenová, Olga.
Den stora modeboken
Stockholm : Folket i bild, 1969, 2. uppl. 602 s. Ill. 22,5 x 16,5 x 4 cm.
"Skrymmande." 1322 g. Översättning av Astrid Borger. Sakgranskning och
bearbetning av Anna von Ajkay. Ljusgrönt linneband med grön dekor. # Liten
stötskada på främre, nedre pärmkant, namnad på 1.sid., i övrigt i mycket gott
skick.
Språk: svenska, Översättning från: tyska, Mode historia, Fashion History,
Kläder, Dräkthistoria, Översättning efter Das grosse Bilderlexikon der Mode
Originalet tjeckiskt. Konsthantverk, Konsthistoria
100:- Hd 171
_____________________________________________________________________________________________________________________
Larsson, Marika.
Stickat från Norrbotten : vantar, sockor och mössor
Stockholm : LT, 1978, (Helsingborg : Boktryck) 59[1]s. Ill. 20 x 20 cm. 216 g.
ISBN: 91-36-01215-7 ; Trådhäftad. # I mycket fint skick.
Stickning, Sverige, Norrbotten, Knitting, Handarbete, Nordkalotten, Mönster,
Stickat från Norrbotten, hemslöjd, Tornedalen, Lovikkavantar, vantar, sockor,
mössor
375:- Hd 193
_____________________________________________________________________________________________________________________
Laursen, Bjørn.
Blyertsteckning - en introduktion i kreativt bildarbete
Stockholm : Bonnier, 1992, 3. tr. (Uddevalla : Bohusläningen) 152 s. Ill. 25,5 x
18 cm. 544 g. Originaltitel: Blyantstegning (danska). Översättning: Bo Persson.
ISBN: 91-34-51066-4 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I mycket gott
skick.
Språk: svenska, Översättning från: danska, Teckningskonst, Handbok, Material,
Metoder, Teknik, Orig:s titel Blyantstegning. danska. Restaurering, Konservering
(Ca.:185:00)
80:- Ht 92
_____________________________________________________________________________________________________________________
Lindberg, Jana Hauschild.
Store og små julebroderier
[Oslo] : Damm, 2001, 48 s. 28 X 21,5 cm. 471 g. (Damms hobbybøker) med
mönsterark. ISBN: 82-517-8296-1 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint
skick, som ny. Broderi, Kunst og håndtverk, julebroderier,
(Ca.:198:00, Nk) 90:- Hd 209
Placering G
_____________________________________________________________________________________________________________________
Ljungberg, Gert. / A:son-Ljungberg, Inger.
Slöjda i trä / studiebok
Stockholm : LT, 1979, (Borås : Centraltr.) 95 s. Ill 29,5 x 21 cm. 320 g. ISBN:
91-36-00810-9 ; Limhäftad, hålslagen inlaga för A4 - format. # I mycket fint
skick.
Med undertiteln: studiebok. Finsnickeri, Amatörverksamhet, Hobbyverksamhet,
70:- Ht 115 D
_____________________________________________________________________________________________________________________
Ljungberg, Gert. / A:son-Ljungberg, Inger.
Slöjda i trä / studiebok
Stockholm : LT, 1979, (Borås : Centraltr.) 95 s. Ill 29,5 x 21 cm. 320 g. ISBN:
91-36-00810-9 ; Limhäftad, hålslagen inlaga för A4 - format. # I mycket fint
skick.
Med undertiteln: studiebok. Finsnickeri, Amatörverksamhet, Hobbyverksamhet,
70:- Ht 115 / 2 d
_____________________________________________________________________________________________________________________
Lundbäck, Maja. / Rinde-Ramsbäck, Märta.
Småvävar
Västerås : ICA-förl. [1957] (Uppsala : Appelberg) 104 s. 21,5 x 17 cm. 302 g.
Inb. dekorerat band med linnerygg. # Nött i kanterna på pärm och Namn, adress
och ort på sid. 1. i övrigt i gott skick. Vävning, Vävstolar, Vävar, Handarbete,
40:- Hd 195
_____________________________________________________________________________________________________________________
Lundell, Laila.
Ripsvävar
Västerås : Ica bokförl. 1986, (Borås : Centraltr.) 111 s. Ill. (vissa i färg)
Tab. 24,5 X 17,5 cm. 397 g. Teckningar: Tomas Lundell. Foto: Ulf Christer. ISBN:
91-534-0961-2 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, som ny. Väv,
Mattvävning, Vävning, Väva, Vävstolar, Weaving,
180:- Hd 220
_____________________________________________________________________________________________________________________
Lüneburg, Lennart. / Svensson, Olle.
Färger och lacker : lärobok i materiallära för undervisning vid yrkesskolor
Stockholm : Lärlingsrådet för måleriyrket i Sverige, 1957, 175s.[4]pl.-bl. Ill.
21,5 x 14 cm. 368 g. Inb. dekorerat förlagsband. # Ngt nött utsida, i övrigt i
mycket fint skick.
Färger, lacker
70:- Ht 116
_____________________________________________________________________________________________________________________
Maiotti, Ettore.
Akvarellmålning - med studier av de gamla mästarna
Västerås : Ica bokförl. 1987, (Italien) 157[1]s. Ill.
(huvudsakligen i färg) 16 x 20 cm. 427 g. Översättning: Birgitta Cavallini.
ISBN: 91-534-1090-4 ; Inb. dekorerat förlagsband med grå linnerygg. # I mycket
gott skick. Språk: svenska, Översättning från: italienska, Originaltitel:
Manuale pratico di acquerello. Akvarellmålning, Watercolor painting, Målarkonst,
Material, Metoder, Teknik, Restaurering, Konservering, Konsthistoria
100:- Ht 99
_____________________________________________________________________________________________________________________
Mandleberg, Hilary.
Inred med sten
Stockholm : Valentin, 2001, (Kina) 63[1]s. Färgill. 14,5 x 15 cm. 208 g.
Originaltitel: Essence of stone. Från engelskan av Monica Norberg. ISBN:
91-7233-061-9 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Namn, år på sid. 1. i
övrigt i fint skick. Språk: svenska, Översättning från: engelska, Originaltitel:
Essence of stone. Hemmets Vård, Heminredning, Sten, Inred med STEN.
(Ca.:143:00) 50:- Hh 13
_____________________________________________________________________________________________________________________
Mandleberg, Hilary.
Inred med trä
Stockholm : Valentin, 2001, (Kina) 63[1]s. Färgill. 14,5 x 15 cm. 208 g.
Originaltitel: Essence of wood. Från engelskan av Monica Norberg. ISBN:
91-7233-060-0 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Namn, år på sid. 1. i
övrigt i fint skick. Språk: svenska, Översättning från: engelska, Originaltitel:
Essence of wood. Hemmets Vård, Heminredning, Trä, Inred med trä,
(Ca.:143:00) 50:- Hh 14
_____________________________________________________________________________________________________________________
Melén, Lisa.
Väva gardiner
Västerås : Ica bokförl. 1977, (Örebro : Ljungföretagen) 71 s.
Ill. 20,5 x 15,5 cm. 232 g. ISBN:91-534-0435-1 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I
mycket gott skick. Vävning, Vävstolar
70:- Hd 154
_____________________________________________________________________________________________________________________
Moe, Grete Gulliksen. / Vistnes, Kirsten.
Levande lapptäcken : en resa genom livet
Västerås : Ica, 2001, (Slovenien) 63[1]s. Färgill. 28 X 21,5 cm. 477 g.
Fotografier: Frits Solvang. Teckningar: Maria Vistnes. Originaltitel: Levende
lappetepper - en reise gjennom livet (norska). Översättning: Kari Willmann.
ISBN: 91-534-2176-0 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, som ny.
Språk: svenska, Översättning från: norska, Originaltitel: Levende lappetepper -
en reise gjennom livet (norska). Lapptäcken, Patchwork quilts, Handarbete,
Lapptäcke, Lappsömnad, Sömnad,
(Ca.:209:00) 110:- Hd 221
_____________________________________________________________________________________________________________________
Mårtensson, Hans.
Snickra till barnen
Västerås : Ica bokförl. 1983, (Motala : Borgström) 96 s. Ill.
20,5 x 15,5 cm. 261 g. ISBN: 91-534-0738-5 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I
fint skick. Finsnickeri, Amatörverksamhet, Hobbyverksamhet, Snickeri, Träteknik,
Lövsågning, Träsnideri, Lådbilar
70:- Ht 96 D
_____________________________________________________________________________________________________________________
Nessle, Lena.
Sticka på eget vis
Stockholm : Norstedt, 1985, (Portugal) 151 s. Ill. 24,5 x 17,5 cm. 546 g. ISBN:
91-1-854272-7 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, som ny.
Stickning, Knitting, Handarbete, Sticka,
110:- Hd 196
_____________________________________________________________________________________________________________________
Nessle, Lena.
Måla där hemma : en bok om nya och gamla material och målningstekniker
Västerås : Ica, 1999, (Italien) 80 s. Färgill. 27 x 20 cm. 480 g. Foto: Lena
Nessle. ISBN: 91-534-1973-1 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick,
som ny.
Målning, Kemisk, Teknik, Industri, Färger, Lacker, Amatörverksamhet,
Hobbyverksamhet, Kemisk industri, Målningsteknik, Lasyrmålning, Temperamålning,
Limfärger, Marmorering
(Ca.;254:00) 80:- Ht 117
_____________________________________________________________________________________________________________________
Nessle, Olle. / Nessle, Lena.
Schablonmålning
Stockholm : Norstedt, 1990, (Ungern) 63,[1] s. Ill. (vissa i
färg) 30,5 x 21,5 cm. 517 g. Foto och illustrationer: författarna. ISBN:
91-1-893522-2 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick.
Schablonmålning, Schablonmåleri, Kemisk, Teknik, Industri, Färger, Lacker,
Amatörverksamhet, Hobbyverksamhet, Ornametik
(Ca.;175:00) 100:- Ht 72
_____________________________________________________________________________________________________________________
Nielsen, Jørn...
Sveriges stora gör det själv-lexikon. 20, Gräsmattor & växter - inspiration,
underhåll, reparationer
Köpenhamn : Bonnier Publications, 2007, 1. utg. 1. uppl.
(Danmark) 76 s. Ill. 28,5 x 22,5 cm. 511 g. Foto: Kristian Krogh ...
Illustrationer: Christian Raun ...Originaltitel: Danmarks store gør det selv
leksikon. 20. ISBN: 978-87-7741-502-9 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage)
# I mycket gott skick. Språk: svenska, Översättning från: danska, Gör det
själv-lexikon Gräsmattor & växter Gräsmattor och växter. Trädgårdsskötsel,
Gräsmattor
80:- Hh 5
_____________________________________________________________________________________________________________________
Nodermann, Maj.
Mästare & möbler - jämtländska målare, bildhuggare, hantverkare och deras
arbeten
Östersund : Jamtli, 2005, 2., rev. uppl. (Örebro : db-grafiska)
320 s. Ill. (vissa i färg) 26 x 21 cm. 1140 g. Med sammanfattning på engelska,
whit summy in Englich. ISBN: 91-7948-201-5 ;
Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick (Ny bok). Språk:
svenska, Sammanfattning på: engelska, Folkkonst, historia, Sverige, Jämtland,
Möbelkonst, Mästare och möbler,
Mästare & Möbler, Härjedalenmöbler, Hantverk, Väggdekor, Golvur
(Ca.;515:00) 270:- Ht 75
_____________________________________________________________________________________________________________________
Nordin, Eva-Lisa. m. fl.
Trasmattor : 44 modeller i färg
Västerås : Ica bokförl. 1976, 1. uppl., 2. tr. (Falköping : Gummesson) 78[1]s.
Ill. 20,5 x 15,5 cm. 234 g. ISBN: 91-534-0296-0 ; Inb. dekorerat förlagsband. #
Namn på sid. 1, i övrigt i fint skick. Vävning, Trasmattor, Mattvävning, Vävar,
Trasmatta,
50:- Hd 198
_____________________________________________________________________________________________________________________
Nordstrand, Gun.
Bildväverskan i Bagarmossen
Stockholm : Mormor, 2009, (Stockholm : Olssons grafiska) 140 s. Ill. 22 x 16 cm.
291 g. ISBN: 978-91-85841-07-3 ; Limhäftad. # I mycket fint skick.
Blekinge län (Småland, Öland & Blekinge) Nordstrand, Gun, 1929- Bildvävning
historia, Sverige, 1980-talet, 1990-talet, sekelskiftet, 2000, Konstnärer,
biografi, Bildvävare, handarbete,
130:- Hd 199
_____________________________________________________________________________________________________________________
Nyholm Winqvist, Agneta.
Feng shui för svenska hem
Stockholm : Prisma, 2004, 3. uppl. 6. tr. (Italien) 185[1]s. Ill.
(huvudsakligen i färg) 23,5 x 20 cm. 671 g. Fotografier av Michael Engman. ISBN:
91-518-4160-6 / 978-91-518-4160-1 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint
skick. Feng shui, Heminredning, Interior decoration, Omstridda fenomen,
Omstridda företeelser,
(Ca.;186:00) 80:- Hh 3
_____________________________________________________________________________________________________________________
Nyman, Ingemar. / Lecareux, Loic.
Slöjda och bygg för friluftsliv
Västerås : Ica, 2004, (Slovenien) 111[1]s. Ill. (vissa i färg) 23,5 X 15,5 cm.
302 g. ISBN: 91-534-2432-8 ; Häftad dekorerat förlagsband. # I mycket fint
skick, ny bok.
Träsnideri, praktiska handledningar, Friluftsliv, barn- och ungdomslitteratur,
barn, Utomhuspedagogik, Outdoor education, Faktaböcker, Utomhusslöjd, Råslöjd,
Finsnickeri,
110:- Ht 123
____________________________________________________________________________________________________________________
Pedersen, Jörgen.
Gör så här´s verktygshandbok : En handbok om hemmahantverkarens verktyg.
Köpenhamn, 1984, Fogtdal, 96 s. 163 g. 21 x 10,5 cm. Teckningar ; Kuno Pape.
ISBN: 91-970573-0-4 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick.
Verktyg, hantverk, handbok,
40:- Ht 119
____________________________________________________________________________________________________________________
Pyykkö, Martta. / Mikkilä, Katinka.
Korsstygnsmönster : från Norden, Östeuropa, Jugoslavien, Grekland : historik och
sömnadsövningar
Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1978, (Uddevalla : Bohusläningen) 85 s. Ill.
19,5 X 16 cm. 234 g. Teckningar: Ulla Ponnert. Den moderna handboken.
Originaltitel: Ristipistomalleja. Övers.: Raija Hynninen. ISBN: 91-46-13232-5 ;
Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, som ny.
Språk: svenska, Översättning från: finska, Originaltitel: Ristipistomalleja. Den
moderna handboken. Handarbete, Korsstygn, Tvistsöm, Broderi, Sömnad,
110:- Hd 216
____________________________________________________________________________________________________________________
Riley, Paul.
Måla blommor i akvarell
Stockholm : Forum, 1995, (Hong Kong) 157[2]s. Färgill. 28 x 21 cm. 662 g.
Originaltitel: Flower painting. Översättning: Barbro Ahlström. ISBN:
91-37-10791-7 ; Trådhäftad. # I mycket fint skick. Språk: svenska, Översättning
från: engelska, Originaltitel: Flower painting. Akvarellmålning, praktiska
handledningar, Målarkonst, Material, Metoder, Teknik, Blommor i konsten.
(Ca.;280:00) 60:- Ht 120
_____________________________________________________________________________________________________________________
Roetzel, Bernhard.
Gentlemannen : handbok i det klassiska herrmodet
Köln : Könemann. 1999, 357[3]s. Ill. (huvudsakligen i färg) 26 x 22 x 3 cm.
"Skrymmande." 1478 g. Fotograf: Günter Beer. Originaltitel: Der Gentleman.
översättning från tyska: Eva Sandberg. ISBN: 3-8290-2537-8 ; Inb. förlagsband
med skyddsomslag. # I mycket fint skick. Språk: svenska, Översättning från:
tyska, Originaltitel: Der Gentleman. Herrmode, Dräkthistoria, Mens clothing,
Herrkläder, Kläder, Mode, Skägg, Hårvård, Manskläder, Skönhetsvård, Frisyrer,
(Ca.:267:00) 150:- Hd 200
_____________________________________________________________________________________________________________________
Rykkelid. Gro T.
Pappersglädje, Tillverka, dekorera, använda eget papper
Malmö, Richters.
2002. (Danmark) 62 s. 28 x 20,5 cm. 437 g. ISBN: 91-7711-233-4 ; Inb. dekorerat
förlagsband. (kartonnage) # I mycket gott skick, som ny. Pappers, Tillverka,
dekorera, använda
80:- Ht 95
_____________________________________________________________________________________________________________________
Schou Hansen, Gitte.
100 kort att skapa av papper
Malmö : Richter, 2001, (Danmark) 64,[1]s. Färgill. 28 x 21,5 cm. 499 g. Foto:
Dennis Rosenfeldt. Originaltitel: 100 kort du selv kan klippe (danska).
Översättning: Bodil Andersson. ISBN: 91-7711-150-8 : Inb. dekorerat förlagsband.
# I mycket gott skick, som ny.
Språk: svenska, Översättning från: danska, Pappslöjd, praktiska handledningar,
Pappersprodukter, Amatörverksamhet, Hobbyverksamhet
(Ca.:203:00) 90:- Ht 83
_____________________________________________________________________________________________________________________
Sisefsky, Jan, 1930-1998. / Sandberg, Gösta, 1915-1995.
Batikhandboken - ikat, knytbatik, vaxbatik
Stockholm : Norstedt, 1978, 164,[1]s. Ill. 21,5 x 19 cm. 471 g.
ISBN: 91-1-784142-9 : Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick.
Textilfärgning, Batik, Knytbatik, Textiltryck, Konsthantverk, Tygtryck,
Hobbyverksamhet, Färgning, Textilkemi, Textilier, Textil konst, Konsthistoria
135:- H 37 / 3
_____________________________________________________________________________________________________________________
Sjöstrand Djurdjevic, Ulla.
Kul med målning på glas, porslin och trä
Bokklubben Skaparglädje, 1999. 72 s. 27 x 21 cm. 442 g. Boken
avslutas med 15 sidor av olika mönster. Rikt illustrerad med vackra färgbilder.
Översättning till svenska av Hagelthorn, Marika. ISBN: 82-445-0365-3 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # Namn, år, i övrigt i mycket fint skick.målning på glas,
porslin och trä
70:- Ht 11 / 2 D
_____________________________________________________________________________________________________________________
Skaansar, Ingrid.
Trevliga bord för alla tillfällen
Oslo, Cappellen, 2000, (Nörhaven, Danmark) 64 s. Ill. i färg. 26,5 X 21,5 cm.
426 g. Foto: Grethe Syvertsen Arnstad. Originaltitel: Trivelige bord for alle
anledninger. Översättning: Marika Hagelthorn. ISBN: 82-02-20249-3 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, som ny.
Språk: svenska, Översättning från: norska, Originaltitel: Trivelige bord for
alle anledninger. Dukning, bjudning, fest, dekor,
110:- Hh 16
_____________________________________________________________________________________________________________________
Skjöldebrand, Ingerlise.
Det bästa ur Väva 1-4 : en samling vävmönster, nya såväl som gamla
Sundbyberg : Semic,[1983] (Finland) 96 s. Ill. 29.5 x 22,5 cm. 524 g. ISBN:
91-552-0980-7 : Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, som ny.
Vävning, Vävstolar,
70:- Hd 201
_____________________________________________________________________________________________________________________
Stanley, Isabel. / Watson, Jenny.
Lantlig kviltning : en praktisk bok om kviltning, lappteknik och applikationer i
lantlig stil med 30 modellbeskrivningar steg för steg
Oslo : Cappelen. 2000, 64 s. Ill. 30,5 X 23 cm. 660 g. Fotograf: Gloria Nicol.
Illustratör: Lucinda Ganderton. Originaltitel: Country quilting. Översättning:
Marika Hagelthorn. ISBN: 82-02-20281-7 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket
fint skick, som ny.
Språk: svenska, Översättning från: engelska, Originaltitel: Country quilting.
Handarbete, Quiltmaking, Quilting, Quilta, Applikationer
110:- Hd 218
_____________________________________________________________________________________________________________________
Sundström, Carla. / Sundström, Erik.
Färga med svampar
Västerås : Ica bokförl. 1982, (Stockholm : Esselte Herzog) 96 s.
Ill. 24,5 x 17,5 cm. 364 g. Teckningar: Dorothy Beebee. ISBN: 91-534-0688-5 ;
Inb. dekorerat förlagsband. # Namn adress + ägarettiket på sid. 1. i övrigt i
mycket gott skick. Textilkemi, Hobbyverksamhet, Svampar, Textilfärgning,
Växtfärgning, Färgsvampar, Färgning, Textilier
SÅLD
! Hd 151
_____________________________________________________________________________________________________________________
Svensson, Inez, 1932-2005.
Formgivarnas stickbok
Västerås : Ica bokförl. 1986, (Danmark) 134,[1]s. Ill. (vissa i färg) 27,5 x 20
cm. 592 g. Foto: Tina Karlsson ...ISBN: 91-534-1033-5 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # I fint skick.
Stickning, Handarbete, Historia
120:- Hd 156
_____________________________________________________________________________________________________________________
Thuve, Lillill.
Säg det med blommor i korsstygn
Stockholm : Bergh, 1998, (Belgien) 38[2]s. Ill. (vissa i färg) 28 X 21,5 cm. 371
g. Foto: Ingebjørg Gregersen och Per Balch-Barth. Originaltitel: Si det med
blomster i korssting. Från norskan av Monica Norberg. ISBN: 91-502-1298-2 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, ny bok.
Språk: svenska, Översättning från: norska, Originaltitel: Si det med blomster i
korssting. Broderi, Korsstygn, Tvistsöm, Broderier, söm, styng,
110:- Hd 214
_____________________________________________________________________________________________________________________
Trotzig, Eva.
Stickning : tradition och kultur : mönster och modeller förmedlade av
invandrarkvinnor och andra
Stockholm : LT, 1980, (Helsingborg : Boktryck) 105 s. Ill. 20 x 20 cm. 313 g.
ISBN: 91-36-01294-7 ; Trådhäftad. # Lätt nött på ryggkant, i övrigt som ny.
Stickning, Knitting, Handarbete, Stickning tradition och kultur.
280:- Hd 203
_____________________________________________________________________________________________________________________
Türkis, Ellen. / Dammann, Sanna.
Virkboken
Stockholm : Prisma, 1979, (Tyskland) 144 s. Ill. 19 x 16 cm. 336 g.
Originaltitel: Brigitte Häkeln. Övers. av Karin Nyman. ISBN: 91-518-1229-0 ;
Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick. Språk: svenska, Översättning
från: tyska, Originaltitel: Brigitte Häkeln. Handarbete, Virkning, Virka,
SÅLD ! Hd 204
_____________________________________________________________________________________________________________________
Ullvin, Maria.
Gardiner - tips och idéer för dina fönster
Västerås : Ica, 1997, (Portugal) 48 s. Ill. (huvudsakligen i färg) 28 x cm.
Foto: Peter Gunnars. Teckningar: författaren. ISBN: 91-534-1820-4 ; Inb.
dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I mycket fint skick, som ny. Gardiner,
praktiska handledningar, Sömnad, Hemmets Vård, Heminredning,
(Ca:155:00) 40:- Hd 161
_____________________________________________________________________________________________________________________
Urquhart, Blair.
Skotska klanmönster : den nya, utförliga handboken
Köln : Könemann, 1999, 80 s. Ill. 19,5 x 14,5 cm. 140 g. Originaltitel:
Identifying tartans. Översättning: Inga-Lill Högberg. ISBN: 3-8290-1699-9 ;
Limhäftad. # I mycket fint skick. Språk: svenska, Översättning från: engelska,
Originaltitel: Identifying tartans. Kläder, Dräkthistoria, Folkdräkter,
Skottland,
40:- Hd 205
_____________________________________________________________________________________________________________________
Walker, Michele (Red.)
Lappteknik och applikation : material, teknik, mönster : en handarbetsbok i färg
Stockholm : Forum. 1981, (Italien) 96 s. Ill. 22 x 12,5 cm. 237 g.
Originaltitel: Patchwork and appliqué. Övers.: Dagmar Leijer. ISBN:
91-37-07772-4 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, som ny.
Språk: svenska, Översättning från: engelska, Originaltitel: Patchwork and
appliqué. Handarbete, Broderi, Sömnad, Lappteknik, applikation, material,
teknik, mönster, handarbetsbok
70:- Hd 206
_____________________________________________________________________________________________________________________
Wallin, Åke. (H.Red)
Textilboken 1 / Textilboken 2 Från väv till plagg
Stockholm : Bertmark, 1956, (Stockholm : Bohusläningen) 703 s. Ill. S. 667-699:
Textil bibliografi / E. Selander. 29 x 22 x 5 cm. "Skrymmande." 1252 + 1928 g.
Inb. brunt klotband, gallrad bib.ex. med stämplar. # I mycket fint skick.
Textilkonst, Textilier framställning, Konsthantverk, Decorative arts,
Textilindustri, Beklädnadsindustri, Konfektionsindustri, Tekoindustri,
Textilier, Teknik, S.667-699: Textil bibliografi / E. Selander.
350:- Hd 207
_____________________________________________________________________________________________________________________
Wassdahl, Katrin.
Sy kläder till baby & småbarn
Västerås : Ica, 1991, (Danmark) 95,[1] s. Ill. (vissa i färg)
24,5 x 20 cm. 435 g. ISBN: 91-534-1323-7 ; Inb. dekorerat förlagsband. #
Mönsterark saknas, i övrigt i gott skick. sy kläder till baby och småbarn :
62-104 cm, Klädsömnad, Barnkläder, Babykläder
(Ca.;250:00) 60:- Hd 150
D
_____________________________________________________________________________________________________________________
Wetterslev Frederiksen, Malle.
Pärlor på tråd
Stockholm : Bergh, 2001, (Belgien) 59 s. Ill. (vissa i färg) 22,5 X 24,5 cm. 421
g. Foto: Michael Olsen. Illustrationer: Marianne Schultz. Originaltitel: Perler
på tråd (danska). Översättning: Solveig Rasmussen. ISBN: 91-502-1427-6 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, ny bok. Språk: svenska,
Översättning från: danska, Originaltitel: Perler på tråd (danska). Teknik,
Industri, Övriga Produkter, Amatörverksamhet, Hobbyverksamhet, Pärlor,
Metalltråd, Pyssel, Pärla,
(Ca.:209:00) 110:- Ht 125
_____________________________________________________________________________________________________________________
Vistnes, Kirsten. / Moe, Grete Gulliksen.
Nya lapptäcken : på enkelt sätt
Västerås : Ica, 1992, (Italien) 48 s. Ill. (vissa i färg) 28 X 21,5 cm. 423 g.
Foto: Olav Dahl. Teckningar: Ursula Henning Øyan. Originaltitel: Lappetepper med
nye mønstre (norska). Översättning: Eva Köhlmark. ISBN: 91-534-1503-5 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick.
Språk: svenska, Översättning från: norska, Originaltitel: Lappetepper med nye
mønstre (norska). Lapptäcken, Lapptäcke, Handarbete, Lappar,
(Ca.:155:00) 80:- Hd 153 / 2 d
_____________________________________________________________________________________________________________________
Vistnes, Kirsten. / Moe, Grete Gulliksen.
Nya lapptäcken - på enkelt sätt
Västerås : Ica, 1995, 2. tr. (Italien) 48 s. Ill. (vissa i färg)
28,5 x 22 cm. 434 g. Foto: Olav Dahl. Teckningar: Ursula Henning Øyan.
Originaltitel: Lappetepper med nye mønstre (norska). Översättning: Eva Köhlmark.
ISBN: 91-534-1503-5 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick. Språk:
svenska, Översättning från: norska, Lapptäcken, Handarbete, Orig:s titel
Lappetepper med nye mønstre.
110:- Hd 153
_____________________________________________________________________________________________________________________
Yunkers, Nina.
Goda råd i rättan tid
Stockholm : Norstedt, 1997, (Smedjebacken : Smegraf) 235 s. Ill.
19 x 15 cm. 402 g. Tips för hem och hushåll, 2. ISBN: 91-1-970812-2 ; Inb.
dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I mycket gott skick. Tips för hem och
hushåll, 2. Hem, Hushåll, Lexikon,
(Ca.:190:00) 80:- Hh 7
_____________________________________________________________________________________________________________________
Ågren, Katarina.
Tovning - att göra filt av ull - sockar, vantar, mössor, hattar och fria
dekorativa textilier.
Västerås : Ica bokförl. 1980, 4. tr. (Uppsala : Upplands graf.)
112 s. Ill. 20 x 19 cm. 206 g. Teckningar: Göran Carlsson samt Katarina Ågren.
ISBN: 91-534-0393-2 ; Trådhäftad. # I mycket fint skick. Handarbete, Mössor,
Sockor, Vantar, Konsthantverk, Tovning, Hattar, Hobbyverksamhet, Kläder, Sömnad,
textilier
70:- Hd 155
______________________________________________________________________________________________________________________
Örnberg, Anna. / Eriksson, Anna.
Loppisfynd : fixa fräscht & fiffigt
Sundbyberg : Semic, 2000, (Danmark) 48 s. Ill. (huvudsakligen i färg) 26,5 x 20
cm. 347 g. Foto: Tommy Durath. Formgivning: Marianne Lilliér. ISBN:
91-552-1014-7 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick.
Möbelrenovering, Kemisk, Teknik, Industri, Färger, Lacker, Amatörverksamhet,
Hobbyverksamhet, Hemmets Vård, Heminredning, Dekorationsmålning, Möbelrenovering
60:- Hh 15
______________________________________________________________________________________________________________________
Örnberg, Anna. / Örnberg, Maria. / Berglund, Annika.
Vackrare vardag
Sundbyberg : Semic, 1999, (Danmark) 46[2]s. Ill. (huvudsakligen i
färg) 26,5 x 20 cm. 348 g. Foto: Tommy Durath. ISBN: 91-552-1012-0 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, som ny. Hemmets Vård,
Heminredning,
(Ca.;164:00) 50:- Hh 8
_______________________________________________________________________________________________________________________________
113 st.
_______________________________________________________________________________________________________________________________