| Sport, spel & schack |
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________
Adeen, Janne.
Den nödvändiga boken för alla fotbollsnördar
Sundbyberg : Semic, 2003, (Uddevalla : Mediaprint) 156 s. Ill. 23,5 x 16,5 cm.
384 g. ISBN: 91-552-1192-5 : Inb. dekorerat förlagsband. # I nyskick. Fotboll,
Soccer,
(Ca;155:00) 60:- I 59
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Amstrong, Lance. / Carmichael, Chris.
Lance Amstrong Performance Program
Book is written in English. USA; Rodale, 2000, 240 pp. 23,5 x 16 cm. 453 g.
ISBN: 1-57954-364-2 ; Hardcover. # In very good cond. Training program, Cycling,
Sportsmen.....
190:- I 34
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Anderson, Johnny.
Johnny Andersons golfbok
Stockholm : Forum, 1993 [dvs 1992], (Italien) 144 s. Färgill. 26,5 x 20 cm. 717
g. Originaltitel: Golf made easy. Översättning: Agneta och Ditte Jonsson. ISBN:
91-37-10237-0 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Ngr små märken i kanten på
omslaget, i övrigt i mycket fint skick. Språk: svenska, Översättning från:
engelska, golfbok, Idrott, sport, Golf
(Ca.;290:00) 110:-
I 41
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Andersson, Gunder. / Karlsson, Lena S.
(utgivare)
Idrottarliv - en antologi
Stockholm : En bok för alla, 2002, (Avesta : Svenska tryckcentralen) 308,[3] s.
ill. 18 x 15 cm. 397 g. ISBN: 91-7221-262-4 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I
mycket fint skick. Idrottsmän, historia, Sverige, 1900-talet, Idrott,
Fallbeskrivningar, Idrottshistoria, KULTUR MEDIER
50:- I 39
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Andersson, Leif.
Paddla i Sverige
Stockholm : Norstedt i samråd med Sv. kanotförb. 1978, 3., omarb. uppl. 190,[1]
s. Ill. av förf. Kart. 20 x 12,5 cm. 313 g. ISBN: 91-1-784061-9 ; Inb. bib.ex. #
Gallrat med stämplar, i fint skick. Svenska kanotförbundet, Kanotsport, Sverige
55:- I 45
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Bean, Anita.
The complete guide to strength training
London : A. & C. Black, 1997, 220 p. Ill. 23,5 x 16 cm. 467 g. ISBN:
0-7136-4389-7 (pbk) ; Paperback / Softcover. Book is written in English. # In
good condition, some smaller usermarks on the cover. Book is written in English.
Physical fitness, Muscle strength, Styrketräning
(Ca.;£12.99) 110:-
I 43
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Beckham, David. / Watt, Tom.
My Side
HarperCollins Publishers Limited, CollinsWillow, London U.K., 2004. 534 pp incl
index. Plus 40 pages of colour and b&w photographic plates. Includes Beckam's
year in Madrid and Euro 2004. 8vo - over 7 3/4 " - 9 3/4 " tall. 20 x 13 x 4
cm."Skrymmande"(Bully) 411 g. Book is written in English. Paperback. ISBN:
0-00-715733-9 : Softcover, Pocket. # In very good condition. Beckham, David.
Soccer, Football, Book is written in English.
80:- I 58 D
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Björklund, Lars-Gunnar... (Red.)
Sporten i dag. 1994/95
Sundbyberg : Semic, 1994, (Katrineholm : Sörmlands grafiska) 128
s. Ill. (huvudsakligen i färg) 21,5 x 15 cm. 251 g. ISBN: 91-552-2648-5 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick, som ny.
Med varierande undertitel, Sporten i dag, Semic, Idrott, Sport, Allmänt,
Periodica,
40:- I 63
________________________________________________________________________________________________________________________
Byström, Bobby.
Vad vet du om AIK?
Vällingby : Strömberg, 1995, (Tyskland) 84,[6] s. Ill. 19,5 x 10 cm. 137 g. Quiz?
ISBN: 91-7151-050-8 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick. Solna:
AIK, Quiz?, AIK, Frågesport, Idrott, Sport, Allmänt, Sverige, Allmänna
idrottsklubben - AIK (Stockholm-Solna)
75:- I 44
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ekblom, Björn. / Bolin, Lisbeth. / Bruce, Åke. /
Hambraeus, Leif. / Öberg, Inga.
Kost & idrott
Farsta : Svenska idrottsrörelsens studieförb. (SISU) [i samarbete med] Sveriges
riksidrottsförb. och Folksam, 1992, (Malmö : Skogs grafiska) 357 s. Ill.
(huvudsakligen i färg) 25 x 17 cm. 774 g. ISBN: 91-87660-65-2 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # I mycket fint skick, som ny. Exertion, Food, Nutrition, Sports,
Kostfrågor, Hälsa, Idrott, Matvanor, Food habits, Athletics, Sports, Physical
education and training, kost och idrott : matens betydelse för prestation och
hälsa, Kemi, Medicinsk, Matlagning, Speciella Grupper, Psykiska sjukdomar,
Neuroser, Näringslära, Kost, Anorexia nervosa, Roman, Självsvält, Matrubbning,
Ätstörning, Ätproblem, Skapa matglädje, Motion
(Ca.:225:00) 110:-
I 50
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Eklund, Göran. / Lundberg, Dick.
Sunnanå SK - en föreningsidé
Stockholm : Tiden : Folksam : Riksidrottsförb. 1983, (Kristianstad :
Kristianstads boktr.) 216 s. Ill. 22 x 15,5 cm. 518 g. Ill. av Doris Hjelm.
Folksams skriftserie. ISBN: 91-550-2840-3 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I
mycket fint skick. Skellefteå, Fritidsverksamhet, Sverige, Idrott, Sport,
Skellefteå : Sunnanå SK, Idrottsföreningar, Fotboll, Sunnanå
sportklubb,Föreningsverksamhet, Sports clubs, Fysikalisk medicin,
70:- I 52
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Eldin, Peter.
Trolleritrick
Västerås : Ica, 1990, (Spanien) 189 s. Färgill. 20 x 13 cm. 402 g.
Originaltitel: Kingfisher pocket book of magic. Översättning: Ulf Schenkmanis,
1934-2004. ISBN: 91-534-1301-6 ; Inb. dekorerat förlagsband. # Nött i nedre
pärmkant på baksidan, i övrigt i fint skick. Språk: svenska, Översättning från:
engelska, Trollkonster, Kortkonster
(Ca.;165:00) 90:-
Iss 1
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Eriksson, Sten. / Stockfelt, Torbjörn.
Vinnande laganda
Farsta : SISU idrottsböcker ; Malmö : UPAB [distributör], 1998 ;(Malmö : Skogs
grafiska) 110 s. : ill. 24 x 17 cm. 219 g. ISBN: 91-88940-19-5 ; Limhäftad. #
Mindre tillskrift på sid. 1 , i övrigt i gott skick. Idrottstankar-, Idrott,
Sport, Allmänt Psykologi, Idrottspsykologi, Laganda,
(Ca.;190:00) 90:-
I 29
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Fogdö, Thomas. / Plate, Johan
Möta motstånd - att vända motgång till medgång och medgång till framgång
Farsta : SISU idrottsböcker ; Malmö : UPAB [distributör], 1999, (Malmö : Elander
Skogs grafiska) 163 s. Ill. (vissa i färg) 25 x 17 cm. 434 g. ISBN:
91-88940-41-1 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick. Fogdö,
Thomas. Skidåkare, Sverige 1990-talet, biografi, Idrott, Sport, Allmänt,
Psykologi, Idrottsskador, Mental träning, Personlig utveckling,
Idrottspsykologi, Självbiografi, Skidsport, Utförsåkning,
(Ca.;303:00) 100:-
I 55
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Frisk, Magnus. / Ström, Per-Olov.
Spelförståelse
Farsta : SISU idrottsböcker ; Malmö : UPAB [distributör], 1998 ;(Ödeshög :
Danagård) 144 s. Ill. 24 x 17 cm. 307 g. ISBN: 91-88940-20-9 ; Limhäftad. #
Mindre tillskrift på sid. 1 , i övrigt i gott skick. Idrott, Sport, Allmänt
Psykologi, Spelförståelse, Idrottspsykologi, Fotboll, Specidr.
(Ca.;215:00) 110:- I 30
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Glans, Sigurd.
Tungviktaren - biografi - [boken om Ingemar Johansson]
Stockholm : Askelin & Hägglund, 1982, (Storbritannien)
221[2]s.[16] pl.-bl. 22 x 14,5 cm. 421 g. ISBN: 91-7684-006-9 ; Inb. förlagsband
med skyddsomslag. # I fint skick, ngr små märken i kanten på omslaget. Biografi,
Genealogi, Idrott, Sport, Allmänt, Johansson, Ingemar. 1932-2009. Boxning,
Biografier, Boxare
(Ca.;100:00)
SÅLD
! I 62
________________________________________________________________________________________________________________________
Grafton, Bruce. / Lind, Inger.
Golf i alla lägen
Stockholm : Rabén & Sjögren, 1990 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) 111 s.
Ill. (vissa i färg) 25 x 18 cm. 446 g. Foto: Staffan Ståhl. ISBN: 91-29-59390-5
; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket gott skick. Golf, Sport, Idrott
(Ca.:230:00) 170:-
I 26
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Johansson, Göte.
Mesta mästarna (VSK)
Malmö : Sportförl. 1994, (Halmstad : Bull) 259 s. Ill. tab. 23,5 x 16 cm. 588 g.
ISBN: 91-88540-38-3 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket fint skick.
Västerås: Västerås sportklubb, Västerås SK. Bandy, Bandyklubbar, Sverige,
Västmanland, Västmanlands län, Idrott, Sport, Allmänt
(Ca.;310:00) 150:-
I 51
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Karlsson, Petter. / Wegerup, Jennifer.
Sfinxen från Torsby - om Sven-Göran Eriksson
Stockholm : Forum, 2002, (Falun : Scandbook) 310[1]s. [8]pl.-bl.(huvudsakligen i
färg) 23,5 x 17 cm. 706 g. Behandlar Sven-Göran Eriksson. Faktagranskning: Lars
Hildingsson och Anders Gustavsson. ISBN: 91-37-12102-2 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag. # I mycket gott skick.
Idrottsledare, biografi, Idrottstränare, Eriksson, Sven-Göran 1948-,
Fotbollstränare, Fotboll, BIOGRAFIER
90:- I 67
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Kvalfyllda tider - Umeå FC 10 år
Malmö : Sportförl. 1997, 207[5]s. Ill. Tab. 23 x 16 cm. 580 g. ISBN:
91-88540-71-5 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket fint skick.
Västerbottens län (Bothnica) Umeå: Umeå fotboll club, UFC - Umeå FC 10 år.
Fotbollsklubbar, Sverige, Idrott, Sport, Allmänt, Föreningar, Umeå Fc, Fotboll,
Fotbollslag, Umeå,
(Ca.;330:00) 120:-
I 64
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lennartsson, Dag.
Golf, mat & whisky
Simrishamn : Artograf, 1998, (Simrishamn : Grafo-tr.) 148[3]s. Färgill. 24,5 x
17,5 cm. 515 g. ISBN: 91-86360-30-2 ; Inb. dekorerat förlagsband. # Lite "ljus"
i rygg och nederkant på omslag, i övrigt i mycket fint skick. Golf, mat och
whisky, Golf, Geografi, Europa, Resehandböcker, Golfbanor, Europa, Australien,
Mat, Drycker, Idrottsanläggningar
(Ca.;280:00) 100:-
I 66
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Liedholm, Nils, 1922-2007.
Fotboll, stjärnor och vin
Stockholm : Askelin & Hägglund, 1984, (Kungälv : Minab/Gotab) 231 s. Ill. Tab.
21,5 x 14,5 cm. 437 g. ISBN: 91-7684-055-7 ; Inb. dekorerat förlagsband. # Ngr
bruksspår på omslaget, i övrigt i mycket fint skick. Liedholm, Nils, 1922-2007.
Idrott, Sport,
160:- I 38
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lind, Claes. / Sörenstam, Annika.
Våga bli bäst - Annika Sörenstam
Malmö : Sportförl. 1996, (Halmstad : Bulls tr.) 270 s. ill. 23 x 15,5 cm. 637 g.
Bilder: Enköpingsposten, Erik Melkersson...ISBN: 91-88540-64-2 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # Ngr bruksspår på omslaget, i övrigt i mycket fint skick. Annika
Sörenstam. Idrottskvinnor Sverige 1900-talet, biografi, Idrott, Sport, Golf,
Golfspelare,
(Ca.:310:00) 95:-
I 37
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
McDonald, Glenn.
Poker på nätet
Sundbyberg : Pagina, 2005, (Falun : Scandbook) 297 s. Ill. 23 x 16,5 cm. 476 g.
Org. titel: Deal me in! ISBN: 91-636-0870-7 : Limhäftad. # I gott skick. Poker,
Spel
70:- Iss 2
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nilsson, Bo E. R. / Westlin, Nils E. / Ravald,
Bertil.
Sportskador - förband & tejpning - en handbok i förbandsläggning
Malmö : Ortosport,cop. 1988, 2. uppl. ;(Malmö : Zohlberg) 99 s. : ill. 30 x 21,5
cm. 709 g. ISBN: 91-970489-0-9 ; Inb. dekorerat förlagsband. # Bortklipt
beställningskupong längst bak i boken, i övrigt i gott skick. Sports medicine,
Medicin, Idrottsmedicin, Akutvård, Idrottsskador, Tejpning, Athletic injuries:
ther. Orthopedic fixation devices, Athletic injuries: therapy, Sports injuries,
Bandages: pictorial works
105:- I 28
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nilsson, Kent. / Karlsson, Gerhard.
Magic man - mästare i fem länder
Malmö : Sportförl./Idrottsbol. 1993, (Halmstad : Bull) 204,[1]s. [16] pl.-s.
Ill. Tab. 23 x 16 cm. 556 g. ISBN: 91-88540-20-0 ; Inb. dekorerat förlagsband. #
I gott skick. Nilsson, Kent. Nilsson, Kent 1956- Magic man, Ishocky, Idrott,
Sport,
(Ca;145:00) 70:- I 60
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nilsson, Pia. / Lind, Claes.
Bli din egen bästa coach - om ledarskap, livsmål och utveckling
Farsta : SISU idrottsböcker ; Malmö : UPAB [distributör],[1998] ;(Ödeshög :
Danagårds grafiska) 239,[1] s. :ill. 24,5 x 17,5 cm. 612 g. Förord av Annika
Sörenstam. ISBN: 91-88940-28-4 ; Inb. dekorerat förlagsband. # Mindre tillskrift
på sid. 1, i övrigt i gott skick. Nilsson, Pia. Kvinnliga idrottsledare, Women
coaches (Athletics) Biografi, Genealogi, Golf, Ledarskap, Personlig utveckling,
Biografier, Idrottsledare, Golf Sverige, 1900-taletbiografi,
ledarskapsutveckling
(Ca.;290:00) 105:-
I 31
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Peck, M. Scott.
Golf för själen - golflektioner för livets resa
Stockholm : Forum, 2000, (Falun : AIT Falun AB) [6]s. s. 9-312,[2]s. Ill. 23,5 x
16,5 cm. 678 g. Illustrationer: Christopher Peck. Originaltitel: Golf and the
spirit. Översättning: Lena Sellberg. ISBN: 91-37-11605-3 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag. # I mycket gott skick (Mint). Språk: svenska, Översättning från:
engelska, Golf, psykologiska aspekter, Golfpsykologiska aspekter
(Ca.;267:00) 120:-
I 53
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pettersson, Sven-Ulf, 1915-2002. (Red.) /
Bengtsson, Claes G.
Mästare vi minns - jubileumsbok 1934-1984 - 50 år med Sportjournalisternas klubb
i Stockholm
Bjästa : CeWe-förl. 1984, (Bjästa : CeWe-förl.) 179 s. Ill. 21 x 18 cm. 452 g.
Teckningar: Axel Hamberg ... ISBN: 91-7542-130-5 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag. # I mycket fint skick. Sportens mästare vi minns. Idrott, Sport,
Allmänt, Sverige, Historia, Vetenskapshistoria, Publicistik, Tidningshistoria,
Stockholm. Sportjournalisternas klubb, Sportjournalisternas klubb i Stockholm,
105:- I 49
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pettersson, Sven-Ulf. (Red.)
Olympiaboken 1968 - officiell redogörelse i samråd med Sveriges olympiska
kommitté - en presentation av 1968 års
olympiska spel
i Grenoble och Mexiko med artiklar, kommentarer i ord och bild, porträttgalleri
över svenska ledare och aktiva samt fullständiga prislistor -
specialstatistik från alla föregående olympiader i modern tid,
Stockholm, 1969, Utg. av Brunnhage, Lennart, 1915-1999.(Å & Å) 280 s. 28,5 x
20,5 cm. 1025 g. Inb. Förlagets blå dekorerade halvfranska band med övre
guldsnitt. # Mycket fin bok. Olympiska Spelen, OS, 1968 Sport, Idrott
90:- I 25
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pritchard, Elaine. / På boken felaktigt: Elaine
Tritchard.
Den unge schackspelaren
Halmstad : Spektra, 1977 ;(Halmstad : Spektra) 151,[1] s. ill. 24 cm.
Fackgranskning: Erik G. Nyström. Originaltitel: The young chess player. Övers.:
Harry Burevall, 1906-1979. Spektras handboksserie. ISBN: 91-7136-210-X ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I gott skick. Schack, Spel
70:- Is 1
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Railo, Willi. / Matson, Håkan.
Nya Bäst när det gäller - idrottspsykologi
Farsta : Svenska idrottsrörelsens studieförb. (SISU), 1992, (Malmö : Skogs
grafiska) 180 s. Ill. 21,5 x 19 cm. 392 g. ISBN: 91-87660-73-3 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # I mycket gott skick.
Idrottspsykologi, Sports, Psychological aspects, Idrott, Sport, Allmänt,
Psykologi, Mental träning, Målbilder, Fysiologisk psykologi, Känslor,
Känsloreaktioner, Hälsa,
120:- I 33 / 3
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Siekkinen, Emil.
Mitt Timmerå! - ett hockeyfans bekännelse
Hammerdal : Hammerdal förlag & reportage, 2007, Originalupplaga (Danmark)
121,[7] s. ; 18 x 11 cm. 76 g. ISBN: 978-91-976574-1-9 ; Pocket. # Ny bok.
Timrå, Sport, Ishocky, Fans
50:- I 27
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Skeppare, Åke.
Tusen och ett hål - essäer och kåserier om golf
Göteborg : Zinderman, 1994, (Uddevalla : Bohusläningen) 175 s. Ill. 18,5 x 22
cm. 462 g. Med teckningar av Bo Asp. ISBN: 91-528-0518-2 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # I mycket fint skick. Golf, hål, banor
(Ca.;230:00) 140:-
I 46
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Stolt, Åke.
Ingen lek utan eld - en olympisk krönika från Aten till Aten
Stockholm : Bonnier, 2004, (Falun : Scandbook) 361,[2] s. Ill. 23,5 x 16 cm. 778
g. Faktagranskning: Ture Widlund. ISBN: 91-0-010279-2 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag. # I mycket fint skick, ny bok. Olympiader, historia, Olympiska
spelen, Friidrott, Sport
95:- I 42
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Werner, Einar, 1901-1972. / Sandgren, Tore, 1909-1978.
Kortoxen
Stockholm : Forum, 1990, (Finland) [2]5-355s. Ill. 22 x 14 x 3,5
cm. 498 g. ISBN: 91-37-08783-5 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I
mycket gott skick. Kortspel, Spel, kortkonster, patienser
SÅLD ! Iss 3
________________________________________________________________________________________________________________________
Östergren, Petra.
Slå tillbaka! - handbok i självförsvar för kvinnor
Stockholm : Natur och kultur, 1993, (Falköping : Gummesson) 247,[1]s. Ill. 24 x
18 cm. 608 g. Foto: Erja Lempinen. ISBN: 91-27-03485-2 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # I fint skick, en liten skada högst upp på rygg. Budo, sport,
Självförsvar, Self-defence, Kvinnor,
(Ca.;300:00) 90:-
I 56
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Norrbottens idrottsförbund 1908-1958 -
jubileumsskrift (Nr. 32)
[Luleå], 1958, 121(4) s. ill. sv. foto. 23 x 17 cm. 254 g. Limhäftad. # Ngt nött
utsida, namn x 2 (omslaget, sid. 2) i övrigt i gott skick. Norrbottens
idrottsförbund, Föreningar, Norrbotten, Idrott
110:- I 35
_______________________________________________________________________________________________________________________________
36 st.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________