| Skönlitteratur från Norr och Fakta |
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
Alkberg, Mattias/ Autio, Jonas / Instedt, Niklas /
Kieri, Katarina / Rask, Peo / Vedin, Maria.
Sex unga röster
Luleå, Black Island Books, 1993, Originalupplaga. 79 s. ill. 24 x 15 cm. 186 g.
ISBN 91-630-1702-4 ; Limhäftad. # Förlagsny bok. Poesi Sverige
Norrbottens län antologier
Poeter Författare Sverige Norrbotten, Svensk skönlitteratur: poesi:
samlingsverk, Litteraturhistoria: svenska: poesi, svenska: 1990- Nordkalotten,
Norrbotten
SÅLD !
Sn 4 / 2
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Andersson, Karl.
Erika från Stennäset
Örebro : Libris, 1990, (Uddevalla : Bohusläns grafiska) 142[1]s. Ill. 21,5 x 14
cm. 266 g. ISBN: 91-7194-800-7 ; Inb. dekorerat förlagsband. # Övermålad
namnettiket på sid. 1, i övrigt i mycket gott skick. Västerbottens län, Svensk
historisk bibliografi, Edman, Erika. Titelrubrik: En folklivsskildring,
Behandlar Erika Edman. Edman, Erika, 1877-1945. Nurse midwives: biography,
Barnmorskor, Lappland 1900-1945, Biografi, Genealogi, Geografi, Lappland,
Dikanäs, Stennäset, Vilhelmina, Västerbotten: särskilda orter, Biografier,
Biography, Nurse midwives, Nordkalotten,
SÅLD !
Sn 611
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Antti, Gerda.
Ungjävlar - noveller
Stockholm : Bonnier, 2005, Originalupplaga. (Uddevalla : Mediaprint) 267[2]s. 22
x 14,5 cm. 497 g. ISBN: 91-0-010587-2 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I
mycket gott skick.
Originalupplaga 2005. Föräldrar och barn, Skönlitteratur, Barn och vuxna,
Noveller, Barn, Kvinnor, Äldre, Utsatthet,
70:- Sn 600
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Antti, Gerda.
Dessa dagliga dagar - kåserier
Stockholm : Bonnier Alba, 1996, 2. tr. (Falun : Scandbook) 139 s. 22 x 14 cm.
292 g. ISBN: 91-34-51727-8 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick.
Huvudsakligen ur: Östgöta correspondenten, Skönlitteratur, Kåserier, Antti,
Gerda.
(Ca.:170:00) 50:- Sn 584
______________________________________________________________________________________________________________
Antti, Gerda.
Livet skriver kapitel - roman
Stockholm : Bonnier, 2001, Originaluppl. (Falun : AIT Falun AB) 264[1] s. 22 x
14,5 cm. 416 g. ISBN: 91-0-057711-1 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag.
# I mycket fint skick. Skönlitteratur, Roman, Kvinnoskildring, Sjuksköterskor,
Änka, Glesbygd,
(Ca.;304:00)
60:- Sn 532
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aronson, Stina, 1892-1956.
Hitom himlen
Stockholm : Författarförl. 1983, (Malmö : Skogs graf.) [6],306 s. 20 x 15 x 3,5
cm. "Skrymmande." 477 g. Med förord av Sara Lidman. ISBN: 91-7054-429-8 ;
Inb. dekorerat pappband. # I gott skick, ngr små bruksspår på pärmen. Kvinnliga
klassiker, Fiction, Tornedalen, skönlitteratur, Romaner, Norrbotten, Norrland,
Nordkalotten
70:- Sn 523
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Bergström, Kerstin.
Boken om Henne - roman
Stockholm : Legenda, 1988, (Stockholm : Bonnier) 209[1]s. 22 x 14,5 cm. 390 g.
ISBN: 91-582-1284-1 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Överstuket namn på
insidan av pärm, ngr lagade revor på omslaget, i övrigt i mycket gott skick.
Skönlitteratur, Nordkalotten, Norrbotten, Alkoholism, Barndomsskildringar,
Roman, Självbiografi,Mor - dotter relation
70:- Sn 37 / 2 D
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Boström, Verner. 1896 - 1982.
Länder - samlade dikter 1965-1972
Luleå : Black Island books, 2006, 317(1) s. 20 x 13,5 cm. 523 g. ISBN:
91-975047-6-9 ; Limhäftad. # Förlagsny bok. Tid, skönlitteratur, Lyrik,
Nordkalotten
190:- Sn 510 / 1
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Burén, Göran. (Red.)
Kärlek & bombhot
Skellefteå : Ord & visor, Fören. Arbetarskrivare, 1998, (Ryssland) 238 s. 22 x
14,5 cm. 482 g. ISBN: 91-88674-63-0 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I
fint skick, sid. 1. utriven. Föreningen Arbetarskrivare, Kärlek och bombhot - 33
arbetarskrivare, Samlingar, Skönlitteratur, Arbetarlitteratur
(Ca.;215:00)
70:- Sn 539
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Carlsson, Lars, G.
Danko & Flamman
Luleå : Black Island Books, 2008, (Halmstad : Bulls Graphics) 206 s. 22 x 14 cm.
436 g. ISBN: 978-91-86115-01-2 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) #
Ny bok. Den 3:e mars 1940 sprängs den kommunistiska tidningen
Norrskensflammans redaktionslokaler i Luleå. Två barn och tre vuxna omkommer.
Lennart, själv före detta kommunist och son till Leo, en av attentatsmännen, har
aldrig kunnat försonats med sin pappas brott. När Leo dör spelas det förflutna
åter upp. Problemet är dock att också Lennart hyllat en ideologi där det
politiska våldet är en accepterad kampmetod. Så likt pappan ställer han sig till
händelsernas förfogande och kommer att aningslöst tjäna förtrycket. Lars G
Carlsson har skrivit en roman vars problematik fortfarande är relevant i en
värld av politisk och religiös terror. Originalupplaga 2008, Norrskensflamman,
skönlitteratur, Fiction, Romaner, Danko och Flamman, Nordkalotten
150:- Sn 567
__________________________________________________________________________________________________________________________
Cedering, Siv. (Text och bild)
Grisen som ville bli ren
Stockholm : Rabén & Sjögren, 1983, (Göteborg : Graphic systems)
115[4]s. Ill. 20,5 x 15,5 cm. 263 g. ISBN: 91-29-56120-5 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # I mycket fint skick. Djur, barn- och ungdomslitteratur,
Kapitelböcker, Småbarnsberättelser och sagor, Grisen som ville bli ren, Djur,
Högläsning, Barnbok, Nordkalotten, Barnböcker, Lappland, Högläsning 5-6 år,
Humor
70:- Sn 593
__________________________________________________________________________________________________________________________
Cullblom, Ester.
Berta och byn - en kvinnas liv i Tornedalen
Luleå : Black Island Books, 2007, (Malmö : DotGain) 159,[1]s. 21 x 14 cm. 350 g.
ISBN: 978-91-976741-6-4 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # Ny bok.
Berta, född och uppvuxen i Stockholm, sökte sig under tidigt 1970-tal till
Tornedalen där hon hade många släktingar på mammans sida. Hon gifte sig med
Gunnar och kom att tillhöra en stor jordbrukarfamilj som svärdotter. Berta fick
ställa om från stad till landsbygd. Anpassningen till familjen gnisslade
betänkligt då hon våldtogs av sin mans bror en mörk kväll. Ett minne som
förföljde henne ända till en höstdag... Originalupplaga 2007, Fiction,
Tornedalen 1970-talet, skönlitteratur, Kvinnoskildringar, Romaner, Nordkalotten
190:- Sn 575
__________________________________________________________________________________________________________________________
Cullblom, Ester.
Berta och byn - en kvinnas liv i Tornedalen
Luleå : Black Island Books, 2007, (Malmö : DotGain) 159,[1]s. 21 x 14 cm. 350 g.
ISBN: 978-91-976741-6-4 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # Ny bok.
Berta, född och uppvuxen i Stockholm, sökte sig under tidigt 1970-tal till
Tornedalen där hon hade många släktingar på mammans sida. Hon gifte sig med
Gunnar och kom att tillhöra en stor jordbrukarfamilj som svärdotter. Berta fick
ställa om från stad till landsbygd. Anpassningen till familjen gnisslade
betänkligt då hon våldtogs av sin mans bror en mörk kväll. Ett minne som
förföljde henne ända till en höstdag... Originalupplaga 2007, Fiction,
Tornedalen 1970-talet, skönlitteratur, Kvinnoskildringar, Romaner, Nordkalotten
190:- Sn 575 / 2
__________________________________________________________________________________________________________________________
Ekh, Ulla.
Här kommer Inga
Stockholm : LT, 1981, (Borås : Centraltr.) 111,[1] s. Ill. 21,5 x 17,5 cm. 222
g. Ill.: Kenneth Derlow. Lättläst. ISBN: 91-36-01821-X ; Limhäftad. # Ngt
"blekt", Ded. av ff., i övrigt i gott skick. Skönlitteratur, Nordkalotten
50:- Sn 528
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ekh, Ulla.
Inga och Jimmy flyttar
Stockholm : LT, 1987, (Borås : Centraltr.) 63,[1] s. Ill. 21,5 x 17,5 cm. 134 g.
Ill.: Kenneth Derlow. Lättläst. ISBN: 91-36-02427-9 ; Limhäftad. # Lätt nött
utsida, namn, datering + sign. av ff. på sid. 1, i övrigt i gott skick.
Skönlitteratur, Nordkalotten
55:- Sn 529
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ekman, Kerstin.
Skraplotter
Stockholm : Bonnier, 2003, Originalupplaga. (Finland) 391[1]s. 22,5 x 16 x 3 cm.
"Skrymmande." 646 g. Vargskinnet. ISBN: 91-0-058088-0 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag. # I mycket gott skick. Originalupplaga 2003. Vargskinnet,
Skönlitteratur, Roman, Jämtland, 1990-talet, Originalupplaga, Skraplotter
60:- Sn 585
/ placering S
_______________________________________________________________________________________________________________
Enquist, P. O.
Lewis resa - roman
Stockholm : Norstedt, 2001, Originaluppl. (Falun : AIT Falun) 597,[6] s. 21,5 x
14,5 x 4 cm. "Skrymmande." 789 g. ISBN: 91-1-300967-2 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag och läsemärke. # Ngr. små ljusa märken i kanten på omslag, i övrigt
mycket fint skick.
Pethrus, Lewi, 1884-1974, skönlitteratur, Lidman, Sven, 1882-1960,
Pingströrelsen, Sverige, Biografiska romaner,
(Ca.;339:00) 70:-
Sn 521
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ersson, Boris.
Giftkriget : roman
Stockholm : LT, 1981, (Falköping : Gummesson) 390 s. Ill. 22 x 14,5 x 3 cm.
595 g. Omsl. och ill. av förf. ISBN: 91-36-01735-3 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag. # Omslaget ngt nött, i övrigt i mycket gott skick. Svensk samisk
bibliografi, Norrbottens län, Bekämpningsmedel, miljöaspekter, Sverige,
Lappland, skönlitteratur, Sjukdomar, Miljöföroreningar, Fiction, Arjeplog, Jutis,
Hormoslyr, Domänverket, Debatt, Jubileumskliniken, Cancer, Skogsarbetare,
Skogsindustri, Romaner, Miljöförstöring, Nordkalotten, Originalupplaga 1981.
Miljögifter, Samer
50:- Sn 613
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Espmark, Kjell.
Hatet - roman
Stockholm : Norstedt, 1995, Originaluppl. (Falun : Scandbook) 124 s. 21,5 x 14,5
cm. 284 g. ISBN: 91-1-942242-3 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Ngr. små
bruksspår i kanten av skyddsomslaget, i övrigt i gott skick. Skönlitteratur,
roman
(Ca.;197:00)
65:-Sn 524
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Evander, Per Gunnar.
Ängslans boningar - en dagboksroman
Stockholm : Bonnier, 1980, 253[1]s. 22 x 14 cm. 528 g. ISBN: 91-0-044910-5 ;
Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I gott skick.
Skönlitteratur, roman,
(Ca.:120:00)
45:- Sn 598
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Fexmo, Grant Clifton Evenholt. / Rask, Peo. &
Sundström, Peter. (Red.)
Den förste bloggaren
Luleå : Black Island Books, 2009, (Malmö : DotGain) 71 s. Ill. 29 x 23 cm. 540
g. Foto: Erik Holmstedt. ISBN: 978-91-86115-12-8 ; Inb. dekorerat förlagsband.
(kartonnage) # Ny bok, signerad av ff. på insidan av pärm. Han bloggade
på sitt sätt redan innan begreppet var påhittat. Med Luleå som bas har han genom
sina bloggannonser blivit en känd profil. Många har läst hans annonser, men de
är bara en liten del av hans publicistiska verksamhet. Hans namn är Grant
Clifton Evenholt Fexmo – den förste bloggaren. Svensk historisk bibliografi,
Fexmo, Grant Clifton Evenholt.
210:- Sn 574
__________________________________________________________________________________________________________________________
Grundström, Helmer, 1904-1986.
När skogens källa sinar
Stockholm : LT, 1974, (Helsingborg : Boktryck) 59 s. 20, 5 x 13 cm. 107 g. ISBN:
91-36-00411-1 ; Limhäftad. # I mycket gott skick. Skönlitteratur, Poesi, Dikter,
Lyrik,
55:- Sn 533
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Grundström, Helmer, 1904-1986.
Ros och tröst - kärleksdikter i urval
Stockholm : LT, 1976, (Helsingborg : Boktr.) 57,[2] s. 20 x 12,5 cm. 108 g.
ISBN: 91-36-00728-5 ; Trådhäftad. # Ngr. små bruksspår på omslaget, i övrigt i
gott skick. Skönlitteratur, dikter, poesi
55:- Sn 546
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Grundström, Helmer, 1904-1986.
Skogens talan : trettiotre texter
Skellefteå : Ord & visor, 2004, (Finland) 247 s. 22 x 14,5 cm. 456 g. Red.:
Gunnar Balgård. ISBN: 91-975159-2-2 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. #
Gåvotillskrift på sid. 1, i övrigt i mycket gott skick. Västerbottens län (Bothnica)
Samer, essäer, Norrland, kultur- och samhällsliv, Nordkalotten
120:- Sn 604
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Höijer, Björn-Erik, 1907-1996.
Ännu några vackra timmar
Stockholm : Bonnier, 1975, 135 s. 23,5 x 16,5 cm. 431 g. ISBN: 91-0-040737-2 ;
Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Nött och lagat omslag, + en del brukar
märken, i övrigt i mycket gott skick.
Skönlitteratur, Originalupplaga 1975
50:- Sn 619
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Hägglund, Tage. / I urval av Sven Nyberg.
Över klyftorna ett rop - dikter
Öjebyn : Aspens förlag/Kulturföreningen Arbetarspelen i Piteå, 1982, (Piteå :
Affärstryck) 78 s. Ill. 19 x 12 cm. 174 g. Illustrationer Karin Lundblad. Inb.
dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick. Nordkalotten, Skönlitteratur,
Poesi, Norrbotten
60:- Sn 549
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Isacson, Gunnar.
Hem till min skog
Stockholm : Tiden, 1978 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) 193 s. 22 x 14
cm. 417 g. ISBN: 91-550-2023-2 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Tapelagad
reva på omslag i övrigt i mycket gott skick. Jaktskildringar, Sverige, jakt,
natur, Norrbotten, Naturskildringar, Kalix
60:- Sn 517
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Isaksson, Folke.
Osäkra glimtar av ett oförklarligt ljus - dikter på prosa
Stockholm : Bonnier, 2005, Originalupplaga. (Uddevalla : Mediaprint) 48[3]s.
22,5 x 15,5 cm. 253 g. ISBN: 91-0-010785-9 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag.
# I gott skick. dikter på prosa, Skönlitteratur
SÅLD !
Sn 530
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Jonsson, Sune, 1930-2009.
Stationskarl Albin E. Anderssons minnen - roman
Stockholm : Askild & Kärnekull, 1974, (Borås : Centraltr.) 282[2]s. 22 x 14,5
cm. 524 g. ISBN: 91-7008-348-7 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I gott
skick, Omslaget ngt nött i kanten. Skönlitteratur, Fotokonstnär (som) författare
70:- Sn 587
_______________________________________________________________________________________________________________
Kieri, Gunnar
Nimrods källa
Skellefteå : Ord & visor, 2004, ([S.l. : ZAO Multiprint North-West) 252 s. 22 x
14,5 cm. 489 g. ISBN: 91-88675-89-0 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I
mycket fint skick, som ny. Valda texter, Skönlitteratur, Sverige, Norrbotten,
Tornedalen, Nordkalotten, Arbetarlitteratur
130:- Sn 544
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Kieri, Gunnar.
Varför skulle jag ljuga
Stockholm : Arbetarkultur, 1982, (Värnamo : Fälth) 203,[1]s. 21 x 13 cm. 316 g.
ISBN: 91-7014-159-2 (laminatbd) ; Inb. dekorerat förlagsband. # Sid.1. utriven.
i övrigt i gott skick. Arbetslöshet, Sverige, Norrbotten, 1950-talet,
skönlitteratur, Flyttningar, Arbetare, Working class writings, History and
criticism, Fiction, Tornedalen, Romaner, Arbetarlitteratur, Nordkalotten, Roman,
Norrland, Arbete, Arbetsliv, Utflyttning, Hemlängtan, Man, 1970-talet
SÅLD !
Sn 560
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Kieri, Gunnar.
Varför skulle jag ljuga
Stockholm : Arbetarkultur, 1982, (Värnamo : Fälth) 203,[1]s. 21 x 13 cm. 320 g.
ISBN: 91-7014-159-2 ; Inb. dekorerat förlagsband. # Signerad av ff, i övrigt i
gott skick. Arbetslöshet, Sverige, Norrbotten, 1950-talet, skönlitteratur,
Flyttningar, Arbetare, Working class writings, History and criticism, Fiction,
Tornedalen, Romaner, Arbetarlitteratur, Nordkalotten, Roman, Norrland, Arbete,
Arbetsliv, Utflyttning, Hemlängtan, Man, 1970-talet
70:- Sn 561
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Kieri, Gunnar.
När tranorna vänder åter
Stockholm : Prisma, 1998, (Falun : Scandbook) 152[1]s. 21,5 x 14 cm. 325 g.
ISBN: 91-518-3429-4 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Ngn litenreva i
kanten, i övrigt i mycket gott skick.
Svensk samisk bibliografi, Norrbottens län (Bothnica), Originaluppl. 1998.
Skönlitteratur, Tornedalen, Romaner, Historiska romaner, 1700-talet,
Nordkalotten, Jukkasjärvi, Angående författarens härmed sammanhängande verk se:
Pil med järnskodd spets. Samer i litteraturen
(Ca.:215:00)
60:- Sn 595
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Kieri, Gunnar. / Käännös: Kalervo Kujala.
Suma
Tukholma : Kirjakone, 1988, (Södertälje : Fingraf) 152 s. 21 x 14 cm. 194 g.
Kujala, Kalervo, 1927-1998. (Illustratör) ISBN: 91-971043-2-9 ; Limhäftad. # Ngr
små mäken på pärmen, i övrigt i mycket gott skick. Språk: finska, Översättning
från: svenska, Originaltitel: Av dig blir det ingenting. Skönlitteratur,
Nordkalotten, Tornedalen, Flottning, Arbetarlitteratur
80:- Sn 601
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Kieri, Gunnar.
Någon måste göra det
Stockholm : Rabén & Sjögren, 1979, (Stockholm : Standard-Tryck) 97[1]s. Ill. 21
x 17 cm. 228 g. Teckningar: Mari-Anne Wiklund. Lättläst för vuxna. ISBN:
91-29-53747-9 ; Limhäftad. # I gott skick, lite nött i kanten. Norrbottens län (Bothnica)
Lättläst för vuxna. Gruvarbete, skönlitteratur, Nordkalotten, Arbetarlitteratur
60:- Sn 602
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Kieri, Katarina.
Majas morsas kompis sambo : och andra noveller /
Stockholm : Rabén & Sjögren, 2007, ou. (Falun : Scandbook) 143[1]s. 18 x 14 cm.
242 g. ISBN:978-91-29-66693-9 / ISBN:978-91-29-66791-2 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag. # I mycket gott skick. Norrbottens län (Bothnica) Originalupplaga
2007. Identitet, barn- och ungdomslitteratur, barn, Kärlek, Vänskap, Svek,
Gymnasieskolan, Ungdomsböcker, Noveller, Skönlitteratur för barn och ungdom,
Utspelar sig bland eleverna på en gymnasieskola i Luleå, Nordkalotten, Ungdomar,
Ungdomsromaner, Skönlitteratur, Barn/ungdom
60:- Sn 606
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Kieri, Katarina. / Vikgren, David. / Mörtlund,
Mona. / Nilsson, Anita. / Rask, Peo. / Inga, Stina. / Vedin, Maria. / Javåsen,
Gunnel. / Alkberg, Mattias.
Nio - en poesiantologi
Luleå : Black Island Books : Norrbottens länsbibliotek, 2002, Originalupplaga
(Luleå :Luleå grafiska) 112,[8] s. Ill. 24 x 17 cm. 318 g. ISBN: 91-972792-8-5 ;
Limhäftad. # Förlagsny bok. Poesi Sverige Norrbottens län antologier
Poeter Författare Sverige Norrbotten, Svensk skönlitteratur: poesi:
samlingsverk, Litteraturhistoria: svenska: poesi, svenska: 1990- Nordkalotten,
Norrbotten
80:- Sn 516
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Köhler, Bertil.
Identitet okänd
Luleå : Partners reklambyrå, 1995, (Boden : Bodentryckarna) 210 s. 20,5 x 13 cm.
428 g. ISBN: 91-630-3512-X ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket fint
skick.
Partners reklambyrå, Skönlitteratur
110:- Sn 592
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Larsson, May.
Skrankan och Floden - roman
Luleå : Ärlan, 1998, Originaluppl. (Falun : Scandbook) 205 s. 22 x 14 cm. 389 g.
ISBN: 91-972698-8-3 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick.
Skönlitteratur, Nordkalotten, Norrbotten, Roman, Glesbygd, Färghandel, Vardag
(Ca.;250:00) 65:-
Sn 538
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lidman, Sara, 1923-2004.
Jernbanan. [2]
Stockholm : Bonnier, 2003, (Finland) 835,[1]s. 23,5 x 17 x 6 cm. "Skrymmande."
1305 g. Innehåll: Den underbare mannen / Järnkronan / Lifsens rot / Oskuldens
minut. ISBN: 91-0-010145-1 ; Inb. dekorerat förlagsband med skyddsomslag. #
Ny bok. Innehåll: Den underbare mannen ; Järnkronan ; Lifsens rot ;
Oskuldens minut. Originaluppl. 1983, 1985, 1996 och 1999. Första uppl. med denna
samlingstitel 2003, SKÖNLITTERATUR
150:- Sn 563
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lidman, Sara, 1923-2004.
Jernbanan. [1]
Stockholm : Bonnier, 2003, (Finland) 739,[1]s. 23,5 x 17 x 5 cm. "Skrymmande."
1183 g. Innehåll: Din tjänare hör / Vredens barn / Nabots sten. ISBN:
91-0-010144-3 : Inb. dekorerat förlagsband med skyddsomslag. # Ny bok.
Innehåll: Din tjänare hör / Vredens barn / Nabots sten. Originaluppl. 1977, 1979
och 1981. Första uppl. med denna samlingstitel 2003. SKÖNLITTERATUR
150:- Sn 564
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lidström, Gun.
Åren gå över Myrlandet - roman
Piteå : ABF Piteåbygden, 1989, Originaluppl. (Piteå : Accidenstr.) 170 s. 21 x
15 cm. 270 g. ISBN: 91-87216-02-7 ; Trådhäftad. # Ngr bruksspår på omslaget,
i övrigt i gott skick. Kronotorp, Sverige, Norrbotten, 1940-1980
skönlitteratur, Romaner, Nordkalotten
70:- Sn 548
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lidström, Gun.
Vårens ljumma vind - roman
Svensbyn : G. Lidström, 1993, Originaluppl. (Piteå : Accidenstr.) 160 s. 21 x 15
cm. 256 g. ISBN: 91-630-1324-X ; Trådhäftad. # I mycket gott skick.
Skönlitteratur, Nordkalotten, Mobbning, Norrbotten
80:- Sn 543 / 2
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Liinanki, Anne-Christine.
Storsien - 100 år i en norrbottnisk by - roman
Luleå : Black Island Books, 2008, (Halmstad : Bulls graphics) 120 s. 21 x 14 cm.
296 g. ISBN: 978-91-86115-00-5 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) #
Ny bok. Samen Aslak träffar Amanda i den norrbottniska byn Storsien i slutet
av 1800-talet. Det är upptakten i Anne-Christine Liinankis roman Storsien som
tar läsaren från nybyggartid, via politiska interneringsläger till våra dagar.
Byn Storsien är en idyll med ett skrämmande förflutet, under andra världskriget
internerades oliktänkande i ett arbetsläger i byn. Storsien är Anne-Christine
Liinankis skönlitterära debut. Norrbottens län, Originalupplaga 2008,
Interneringsläger, historia, Sverige, Norrbotten 1939-1945, (andra världskriget)
skönlitteratur, War stories - History and criticism. Nonfiction novel, History
and criticism, Storsien, Släktromaner, Dokumentärromaner, Krigsromaner,
Nordkalotten
SÅLD !
Sn 572
Finns nu i lager!!!!!!!
__________________________________________________________________________________________________________________________
Lindgren, Henny.
I denna ljuva sommartid
Skellefteå : Ord & visor, 2003, (Ryssland) 150 s. 22 x 14,5 cm. 331 g. ISBN:
91-88675-78-5 : Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket gott skick.
Originaluppl. 2003. Skönlitteratur, Norrbotten, Arbetarlitteratur, Sverige
(Ca.:216:00)
90:- Sn 615
__________________________________________________________________________________________________________________________
Lindgren, Torgny.
Dorés Bibel
Stockholm : Norstedt, 2005, (Falun : Scandbook) 227[3]s. Ill. 22 x 14,5 cm. 431
g. ISBN: 91-1-301425-0 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket gott
skick.
Västerbottens län, Originalupplaga 2005. Nordkalotten, Roman, Västerbotten,
Bibeln, Utanförskap, Livsåskådningsfrågor, SKÖNLITTERATUR
SÅLD !
Sn 616
__________________________________________________________________________________________________________________________
Lindgren, Torgny. / Åkerlund, Eric.
Döden ett bekymmer - en from detektivhistoria
Stockholm : Bonnier : Norstedt, 2003, (Falun : ScandBook) 246[5]s. 22 x 14,5 cm.
454 g. ISBN: 91-1-301155-3 : Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket fint
skick.
Omarb. version av: Den röda slöjan, utgiven under pseudonymen Hans Lamborn 1990.
Första uppl. i denna version 2003. Originalupplaga, Reviderad version av Den
röda slöjan utgiven under pseud. Hans Lamborn 1990. Skönlitteratur,
(Ca.;257:00) SÅLD !
Sn 591
Finns nu i lager!!!!!!!
__________________________________________________________________________________________________________________________
Lindgren, Torgny.
I Brokiga Blads vatten - figurer
Stockholm : Norstedt, 1999, Originaluppl. (Falun : AIT Falun AB) 234[1]s. 22 x
14,5 cm. 439 g. ISBN: 91-7263-086-8 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag.
# Lätt nött omslag, i övrigt i mycket fint skick. Skönlitteratur
75:- Sn 531
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lindström, Aksel, 1904-1962.
Husfröjornas nycklar - roman
Stockholm : LT:s förlag, 1957, Originaluppl. (Stockholm : Brolin) 310(1) s. 22 x
15 cm. 511 g. Omslag illustrerat av: Eric Palmqvist. Trådhäfttad. # I gott
skick, lätt nött i kanten.
Skönlitteratur, Originaluppl.
60:- Sn 550
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Linné, Bert. / Leif-Lundgren, Åke.
(presentation och urval av)
Spåret lockar vid källan - Norrbottens prosa
Luleå : Kantele, 1997, (Luleå : Grafiska huset/I-tr.) 299 s. Ill. (huvudsakligen
i färg) 25 x 17 x 3 cm."Skrymmande". 857 g. ISBN: 91-630-5517-1 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # I mycket fint skick. Svensk litteraturvetenskaplig, Norrbottens
län, Norrbotten, Nordkalotten, Skönlitteratur, Antologi, Prosa, På titelsidan
felaktigt: Åke-Leif Lundgren, Författare,
130:- On 22
__________________________________________________________________________________________________________________________
Lundgren, Åke.
Spanskans år
Stockholm : Trevi, 1989, (Stockholm : Bonnier) 175[1]s. 22 x 14,5 cm. 346 g.
ISBN: 91-7160-875-3 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag.
# Tapelagade revor på omslaget, i övrigt i gott skick. Spanska sjukan, Sverige,
Lappland, skönlitteratur, Nonfiction novel History and criticism, Arjeplog,
Barndomsskildringar, Dokumentärromaner, Sjukdomsskildringar, Nordkalotten,
Lappland, Arjeplog, Historiska romaner, 1920-talet,
SÅLD !
Sn 558
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lundgren, Åke.
Furstens hus - roman
Stockholm : Trevi, 1992, Originaluppl. (Södertälje : Fingraf) 162[3]s. 22 x 14
cm. 345 g. ISBN: 91-7161-034-0 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Ngr små
bruksspår på
i kanten skyddsomslaget, i övrigt i mycket gott skick. Skönlitteratur,
Västerbotten, Nordkalotten, Historiska, romaner, 1600-talet, Rättsfall, Roman,
Historisk roman,
(Ca.;217:00) SÅLD !
Sn 525
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lundgren, Åke.
En tid av drömmar
Stockholm : Forum, 2001, Originaluppl. (Smedjebacken : Fälth & Hässler) 230[1]s.
22 x 14 cm. 443 g. ISBN: 91-37-11732-7 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag.
# I fint skick, ett mindre märke i bakre övre pärmhörnet. Skönlitteratur,
Sverige, Västerbotten, Nordkalotten, Roman, 1960-talet, Norrland, Pojke,
Tonåring
(Ca.;304:00) 90:-
Sn 520 / 2
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lundin, Göran.
Busschaufför på villovägar och andra berättelser på hjul
Skellefteå : Ord & visor, 1993, (Ryssland) [4]136[2]s. Ill. 21,5 x 15 cm. 320 g.
Illustrationer: Hans Nilsson. ISBN: 91-971865-3-8 ; Inb. grått konstläderband
med skyddsomslag. # Omslaget ngt nött och lagat, i övrigt i mycket gott skick.
Västerbottens län, Originaluppl. 1993. Skönlitteratur, Skellefteå, Noveller,
80:- Sn 612
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lundsten, Ralph.
Lustbarheter : verbala dumheter och sinnliga exkursioner från sommarprogram
1981, 1984 och 1989
Stockholm : Sveriges radio, 1997, 2. uppl. (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
119 s. Ill. (vissa i färg) 24 x 16 cm. 397 g. Illustrationer och bilder: Pontus
Aratoun ... ISBN: 91-522-1798-1 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Signerad
av ff, + namn på sid. 2. i övrigt i mycket gott skick. Skönlitteratur
(Ca.:300:00) 70:-
Sn 603
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Melin, Roger.
Vandrar mellan dygnen - dikter
Luleå : Black Island Books, 2008, (Halmstad : Bulls Graphics) 63 s. 22 x 14 cm.
212 g. ISBN: 978-91-86115-05-0 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) #
Ny bok. Inkännande naturlyrik är ett viktigt inslag i den nya samlingen av
Roger Melin. I dikterna tar han hand om en väntande rymd, som gjord för honom
själv, och omvandlar detta till något friskt och underskönt. Poeten reser också
i nya domäner genom ett landskap befolkat av nutid och det som var. Dikterna
släpper också in sorlet av röster från människor, han tar ett nytt och viktigt
steg i författarskapet, och har en röst som lovar bot, bättring och läkning.
Originalupplaga 2008, dikter, Skönlitteratur
100:- Sn 566
__________________________________________________________________________________________________________________________
Mörtlund, Mona.
Mörtlunds Mona - dikter
Luleå : Black Island Books, 2009, (Halmstad : Bulls Graphics) 64 s. 22 x 14 cm.
213 g. ISBN: 978-91-86115-15-9 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) #
Ny bok. Om en flickas första möten med skolan, religionen, böckerna,
flerspråkigheten, vänskapen och döden i 1960-talets Tornedalen. Författarens
andra diktsamling.
Originalupplaga 2009 Skönlitteratur
130:- Sn 568
__________________________________________________________________________________________________________________________
Mörtlund, Mona.
Mörtlunds Mona - dikter
Luleå : Black Island Books, 2009, (Halmstad : Bulls Graphics) 64 s. 22 x 14 cm.
213 g. ISBN: 978-91-86115-15-9 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) #
Ny bok. Om en flickas första möten med skolan, religionen, böckerna,
flerspråkigheten, vänskapen och döden i 1960-talets Tornedalen. Författarens
andra diktsamling.
Originalupplaga 2009 Skönlitteratur
130:- Sn 568 / 2
__________________________________________________________________________________________________________________________
Niemi, Mikael.
Mannen som dog som en lax
Stockholm : Norstedt, 2006, Originalupplaga (Smedjebacken : Scandbook) 335,[1]
s. 22 x 14,5 cm. 489 g. ISBN: 91-1-301615-6 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag.
# I mycket fint skick. Love stories, Detective and mystery stories, Tornedalen,
skönlitteratur, Pajala, Deckare, Kärleksromaner, Nordkalotten
75:- Sn 519
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nilsson, Anita.
En kick i lamellerna
Luleå : Skrivarförl./Norrbottens bildningsförb. 1988, (Luleå : Grafiska huset)
87 s. 22,5 x 16 cm. 209 g. ISBN: 91-7538-087-0 ; Trådhäftad, med löst
skyddsomslag.
# Ngt bruksspår på omslaget, i övrigt i gott skick. Skönlitteratur,
Nordkalotten, Kåserier, Poesi, Dikter
45:- Sn 547
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nilsson-Tannér, Per, 1904-1978.
En fågel i min hand - roman
Stockholm : Medén, 1945, (Stockholm : Katalog o. tidskr.-tr.) 355 s. 22,5 x 15 x
3 cm. "Skrymmande." 719 g. Inb. ljusgrått linneband med brun, svart och guld
-dekor, medbundet främre och bakre omslaget, övre snitt rödfärgat. # I mycket
fint skick. Skönlitteratur, roman, Norrlandsförfattare
80:- Sn 552
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nilsson-Tannér, Per, 1904-1978.
Kärleken söker icke sitt
Stockholm : Medén, 1946, (Stockholm : Katalog o. tidskr.-tr.) 420 s. 22,5 x 15 x
3 cm. "Skrymmande." 826 g. Inb. ljusgrått linneband med brun, svart och guld
-dekor, medbundet främre och bakre omslaget, övre snitt rödfärgat. # I mycket
fint skick. Skönlitteratur, roman, Norrlandsförfattare
80:- Sn 553
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nilsson-Tannér, Per, 1904-1978.
Min väg går till Elsa - roman
Stockholm : Medén, 1947, (Stockholm : Ronzo) 316 s. 22,5 x 15 x 3 cm.
"Skrymmande." 642 g. Inb. ljusgrått linneband med brun, svart och guld -dekor,
medbundet främre och bakre omslaget, övre snitt rödfärgat. # En mindre
gåvotillskrift på sid. 1. i övrigt i mycket fint skick. Skönlitteratur, roman,
Norrlandsförfattare
75:- Sn 554
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nilsson-Tannér, Per, 1904-1978.
Du ropade mitt namn.
Stockholm : Medén, 1948, (Stockholm : Ronzo) 384 s. 22,5 x 15 x 3 cm.
"Skrymmande." 738 g. Inb. ljusgrått linneband med brun, svart och guld -dekor,
medbundet främre och bakre omslaget, övre snitt rödfärgat. # En mindre
gåvotillskrift på sid. 1. i övrigt i mycket fint skick. Skönlitteratur, roman,
Norrlandsförfattare
75:- Sn 555
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nilsson-Tannér, Per, 1904-1978.
De sådde sol och aska - roman
Stockholm : Medén, 1944, (Stockholm : Katalog- o. tidskr.-tr.) 366 s. 22,5 x 15
x 3 cm. "Skrymmande." 735 g. Inb. ljusgrått linneband med brun, svart och guld
-dekor, övre snitt rödfärgat. # I mycket fint skick. Skönlitteratur, roman,
Norrlandsförfattare
80:- Sn 551
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nyberg, Sven.
På andra sidan - dikter
Luleå : Black Island books, 2007, Originalupplaga (Malmö : Dotgain) 39(1) s. 21
x 14 cm. 179 g. ISBN : 978-91-976741-3-3 ; Inb. dekorerat förlagsband. #
Förlagsny bok. Dikter, Poesi, Norbotten
120:- Sn 511
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nyberg, Sven.
Elda för kråkorna - dikter
Stockholm : Rabén & Sjögren, 1981, (Borås : Centraltr.) 94,[4] s. 23,5 x 15,5
cm. 195 g. ISBN: 91-29-54860-8 ; Trådhäftad. # Namn på s. 1, sprättad, i övrigt
i gott skick. Skönlitteratur, Nordkalotten, Poesi, Dikter
50:- Sn 527
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nyberg, Sven.
Sista sommaren i Bensbyn - dikter
Stockholm : Rabén & Sjögren, 1977, (Borås : Centraltr.) 99 s. 22 x 14 cm. 164 g.
ISBN: 91-29-49203-3 ; Namn på omslaget, ded. av ff. + bifogad hälsning från ff.
Skönlitteratur, dikter
55:- Sn 545
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nyberg, Sven.
Det blåser från norr
Luleå : Skrivarförl./Norrbottens bildningsförb. 1986, (Luleå : I-tryck) 71,[1]s.
21 x 14 cm. 114 g. ISBN: 91-7538-078-1 ; Limhäftad. # I mycket fint skick.
Skönlitteratur, Nordkalotten, Poesi, Norrbotten,
80:- Sn 582
_______________________________________________________________________________________________________________
Ohlson, Hans Olov.
Messerschmittsakademien
Luleå : Black Island Books, 2009,(Malmö : Dotgain) 309 s. 23 x 15 x 3 cm.
"Skrymmande." 694 g. ISBN: 978-91-86115-13-5 ; Inb. dekorerat förlagsband.
(kartonnage) # Ny bok. En 43-årig man sätter in en annons i
lokaltidningen. Han erbjuder sig att sortera folks böcker. I betalning tar han
fem procent av samlingarna. Det ger honom underlag för att öppna antikvariatet
Bokhyllaren. Livet bland böckerna är meningsfullt, bokstavligt talat. I olika
sammanhang citerar han alla 105 nobelpristagarna i litteratur. Bland kunderna
hittar han lämpliga ledamöter till sitt nya sällskap för besserwissrar,
Messerschmittsakademien – vars otillständige sekreterare han själv blir.
Messerschmittsakademien är en lustfylld lovsång till böcker och läsande. Hans
Olov Ohlson är frilansjournalist. Han är bosatt i Luleå – och delar av året i
Ystad. Han har bland annat varit chefredaktör för Norrländska Socialdemokraten
och chef för SVT Luleå. Messerschmittsakademien är hans skönlitterära debut.
Originalupplaga 2009, Skönlitteratur
250:- Sn 573
__________________________________________________________________________________________________________________________
Parling, Nils, 1914-2002.
Finnbastu - novellsamling Bert Olls
Falun : Rot, [1982] (Hägersten : Prinkipo offset) 140 s. Ill. 22 x 25 cm. 527 g.
Teckningar: Olls, Bert, pseud. för Bert-Olof Olsson. ISBN: 91-86396-00-5 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick. Skönlitteratur
70:- Sn 576
__________________________________________________________________________________________________________________________
Perne, Martin. pseud. för Martin Pernemyr.
Lappsilvret - roman
Örkelljunga : Settern, 1986, (Uddevalla : Bohusläningen) 226 s. 21,5 x 14,5 cm.
364 g. ISBN: 91-7586-235-2 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I fint skick. Svensk
samisk bibliografi, Norrbottens län (Bothnica), Skönlitteratur, Historia,
Nybyggarliv, Jukkasjärvi, Svappavaara, 1700-talet, Romaner, Skönlitteratur,
Kiruna, Nordkalotten, Historisk roman, Nybyggare, Lappland, Samer
(Ca;137:00) 60:- Sn 562
__________________________________________________________________________________________________________________________
Persson, Cecilia.
Sveda
Luleå : Black Island Books, 2007, Originalupplaga (Malmö : Dotgain) 63(1) s. ;
21,5 x 14 cm. 205 g. ISBN: 978-91-976741-4-0 ; Inb. dekorerat förlagsband. #
Förlagsny bok. Svensk skönlitteratur: romaner och noveller
150:- Sn 508
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pohjanen, Bengt.
Kamos, i hjärtat av vintern
Stockholm : Norstedt, 1986, 149,[4] s. 21 x 13,5 cm. 244 g. ISBN: 91-1-861351-9
; Trådhäftad, plastad, gallrad bib.ex. # I mycket gott skick. Skönlitteratur,
Nordkalotten
50:- Sn 540
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pohjanen, Bengt.
Älä sie, vaimo, tähhään tuki - Juhaneksen evanjeeliymmi / Meänkielentänny
Bengt Pohjanen.
Övertorneå : Kaamos, 1994, (Luleå : I-tr./Grafiska huset) 116 s. 22 x 14 cm. 218
g. (Titel: Bibeln.N.T.Johannesevangeliet. Tornedalsfinska.) ISBN: 91-87410-14-1
; Trådhäftad. # I mycket gott skick. Språk: finska, Översättning från: grekiska,
Bibelutgåvor, Nya Testamentet, Den Enskildes Religiösa Liv, Norrland, Meänkieli,
Nordkalotten, Tornedalen
70:- Sn 542 / 2
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pohjanen, Bengt.
Silvertorpeden - roman
Stockholm : Norstedt, 1992, (Falun : Scandbook) 262[1]s. 22 cm. 469 g. ISBN:
91-1-921652-1 ; Inb. förlagsband utan skyddsomslag.
# Namn på sid. 1. I övrigt i
mycket fint skick.
Norrbottens län (Bothnica), Originaluppl. 1992. Poliser, Sverige, Lappland,
skönlitteratur, Mord, Lappland, Fiction, Gällivare, Romaner, Norrbotten,
Anabola steroider, Nordkalotten, Våldsdåd, Polismord, mord män
(Ca.;227:00)
90:- Sn 589
________________________________________________________________________________________________________________________
Rask, Peo.
Son av rayon - en poesiroman
Luleå : Black Island Books, 2007, ou. (Malmö : Dotgain) 117[11]s. Ill.
(huvudsakligen i färg) 23 x 16,5 cm. 378 g. ISBN: 978-91-976741-1-9 ; Inb.
dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I mycket gott skick. Originalupplaga 2007.
Skönlitteratur, Poesi, Lyrik
80:- Sn 597
________________________________________________________________________________________________________________________
Rask, Peo.
Mordet på en gycklare - en kortroman - nya betraktelser av
kriminalkommissarie Marklund
Luleå : Black Island Books, 2009, (Malmö : DotGain) 80 s. 20 x 13,5 cm. 212 g.
ISBN: 978-91-86115-11-1 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # Ny bok.
När alla vurmade för entreprenören gick den säregne företagaren Peter Törfalk åt
sitt eget håll. Det blev hans död. Mordet fick kriminalkommissarie Marklund att
betrakta en medelstor stad som höll på sitt konsensus. Anslaget i novellen var
givet: Jag vet vad det kostar att ha en åsikt i den här staden ... Mordet på en
gycklare är den andra delen av kriminalkommissarie Marklunds betraktelser i en
medelstor stad. Kortroman. Originalupplaga 2009 Skönlitteratur
100:- Sn 570
__________________________________________________________________________________________________________________________
Rask, Peo.
Ej i Pompeji - dikter på resande fot - reseguide
Luleå : Black Island Books, 2001, Originalupplaga. (Luleå :Lernia) 22[2]s. 16,5
x 11,5 cm. 34 g. ISBN: 91-972792-7-7 ; Klammerhäftad. # Förlagsny bok.
Svensk skönlitteratur: poesi, Dikter Lyrik Poesi
40:- Sn 505
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Rask, Peo.
Tvättråd
Luleå : Black Island Books, 1996, (Luleå :I-Tryck) 15 s. 15 x 14 cm. 26 g. ISBN:
91-972792-2-6 ; Klammerhäftad. # Förlagsny bok.
Nordkalotten, Poesi, Lyrik, Dikter, Vardag Relationer
40:- Sn 506
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Rask, Peo.
Spikar - dikter
Luleå : Black Island Books, 1998 ; Originaluppl. (Luleå :Luleå grafiska) 60[4]s.
18 x 13 cm. 104 g. ISBN: 91-972792-4-2 ; Limbunden. # Förlagsny bok.
Skönlitteratur, Svensk skönlitteratur: poesi, Nordkalotten, Norrbotten
45:- Sn 507
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Rask, Peo. / Källman, Eva.
Orient & norrut - dikter & bilder
Luleå : Black Island Books, 1997, Originalupplaga. (Luleå : Grafiska huset)
79[1]s. Ill. (huvudsakligen i färg) 20 x 15,5 cm. 249 g. ISBN: 91-972792-3-4 ;
Inb. dekorerat förlagsband. # Förlagsny bok. Skönlitteratur, Svensk
skönlitteratur: poesi, Nordkalotten, Norrbotten, Poesi, Dikter, Bilder, Dikt &
Måleri
60:- Sn 504
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Rask, Peo. / Öman, Maria. (Red.)
Koppling Luleå - prosa, dikter, tecknat
Luleå : Black Island Books , 2007 [127] s. Ill. 24 x 17 cm. 443 g. ; ISBN:
978-91-976741-0-2 Inb. dekorerat förlagsband. # Förlagsny bok. Koppling
Luleå är namnet på en antologi med poesi och prosa om Luleå. Med bidrag av
Torbjörn Säfve, Kerstin Bergström, Folke Isaksson, Lars Gustafsson, Margareta
Sarri, Lotta Gröning, Samed Salman, Anneli Furmark med flera. Redaktörer är Peo
Rask och Maria Öman. Sverige Norrbotten skönlitteratur, Luleå, Svensk
skönlitteratur: samlingsverk
150:- Sn 512
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Rauhala, Niilo.
Mellan snön och solen - dikter
Stockholm : Rabén & Sjögren, 1981, (Borås : Centraltr.) 116[7]s. 21,5 x 14 cm.
203 g. Urval och övers.: Bengt Pohjanen. Dikt i Norden. ISBN: 91-29-55293-1 :
Limhäftad. # Ded. av Bengt. ngt veck på ngt blad och ngr bruksspår på pärm, i
övrigt i gott skick. Språk: svenska, Översättning från: finska, Skönlitteratur,
dikter
65:- Sn 536
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Rynell, Elisabeth.
Till Mervas - roman
Stockholm : Bonnier, 2002, Originaluppl. (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
252[1]s. 21 x 13,5 cm. 428 g. ISBN: 91-0-058044-9 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag.
# I mycket fint skick. Skönlitteratur, Sverige, Västerbotten, Nordkalotten,
Västerbottenskönlitteratur
(Ca.:247:00) 70:-
Sn 522
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Rynell, Elisabeth.
Hohaj - roman
Stockholm : Bonnier, 1999, 6/10. tus. (Borås : Centraltr.) 293[1]s. 21 x 13,5
cm. 471 g. ISBN: 91-0-056545-8 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket
fint skick.
Kärlek, Roman, Sorg, Svensk skönlitteratur, Nordkalotten, Västerbotten,
SKÖNLITTERATUR
(Ca.;260:00) 60:-
Sn 537
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Salomonsson, Anita.
Det gudomliga barnet - roman
Stockholm : Norstedt, 1998, (Falun : Scandbook) 335[1]s. 22 x 14 cm. 462 g.
ISBN: 91-1-300519-7 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket gott skick.
Originaluppl. 1998. Skönlitteratur, Svensk skönlitteratur, Maskrosbarn,
Misshandel, Kvinnor, Barn, Kvinnomisshandel, Barnmisshandel, Rädsla,
Barndomsskildringar Västerbottensförfattare, Roman, Uppväxtförhållanden,
Barnmisshandel, Barndomsskildring
(Ca.:300:00) 60:- Sn 580
______________________________________________________________________________________________________________
Sandström, Allan.
Ljusets riddarvakt
Herrljunga : Harrier, 1982, (Södertälje : Axling) 146[1]s. 22 x
14 cm. 306 g. ISBN: 91-7068-178-3 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I
mycket gott skick. Västerbottens län, Skönlitteratur, Romaner, Originalupplaga
1982
80:- Sn 614
______________________________________________________________________________________________________________
Sandström, Hedvig.
Melitzas dotter
Luleå : Ärlan, 1996, Originaluppl. (Luleå : Forsbergs tr.) 150 s. 20,5 x 13,5
cm. 217 g. ISBN: 91-972698-0-8 ; Limhäftad. # I gott skick, med Ded. av ff. på
sid. 1.
Originaluppl. 1996. Norrbotten, 1930-talet, skönlitteratur, Fiction,
Barndomsskildringar, Romaner, Nordkalotten
80:- Sn 583
______________________________________________________________________________________________________________
Sarri, Margareta.
Jag Ella - Visttasluokta-Ängby tur och retur - ungdomsroman
Luleå : Black Island Books, 2009, (Malmö : DotGain) 85 s. 22 x 14 cm. 258 g.
ISBN: 978-91-86115-14-2 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # Ny bok.
Ellas mamma är halvsvensk och halvsame, hennes pappa likaså. Själv känner hon
sig helt samisk och tänker stanna kvar i sin fjällby hela livet. Men en dag
släpper mamma och pappa bomben: de ska skiljas och Ella måste flytta.Vem blir
jag nu? undrar hon. Och hur kommer det bli att bo på två ställen – i norra
Sverige och i södra? Möt Ella Sunna i ”jag Ella” och följ med henne
Visttasluokta–Ängby tur och retur. Originalupplaga 2009, Skönlitteratur
150:- Sn 571
__________________________________________________________________________________________________________________________
Sarri, Margareta.
Mommas dräng - berättelsen om Erik Ståhlnacka
Luleå : Black Island Books, 2007, Originalupplaga (Malmö : Dotgain) 139 s. 21 x
14 cm. 331 g. ISBN: 978-91-976741-2-6 ; Inb. dekorerat förlagsband. #
Förlagsny bok. Svensk skönlitteratur: romaner och noveller
190:- Sn 509
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Sjöstrand, Ingrid.
Törnrosa - roman. I konungens land
Stockholm : E. Bonnier, 1990, Originaluppl. (Södra Sandby : Detr.) 358[1]s. 22 x
14 cm. 616 g. ISBN: 91-7109-011-8 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag.
# Ngr små bruksspår på baksidan av skyddsomslaget, i övrigt i gott skick.
Skönlitteratur, Roman, Svensk skönlitteratur
(Ca.;240:00) 65:-
Sn 526
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Sjöström, Henning. / Sjöström, Ernst.
Silverarken
Stockholm : Sjöström & Sjöström, 1969, (Uddevalla : Bohusläns graf.) 203 s. 22 x
14 cm. 352 g. Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Omslaget nött och lagat, i
övrigt i gott skick. Bröderna Sjöströms femte bok : Silverarken. Skönlitteratur,
Korpelarörelsen, Religiöst, Skellefteå, Burträsk, Romaner, Nordkalotten,
Norrbotten, Tornedalen
SÅLD !
Sn 556 / 1
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Sundström, Peter.
Uppklarnande från väster - akvareller
Luleå : Black Island Books, 2006 (Halmstad : Bulls Graphic) [96] s.
Huvudsakligen färgill. 21 x 23 cm. 467 g. # Förlagsny bok. Sundström,
Peter. Konst, akvareller, Norrbotten, Luleå
230:- Sn 513
Finns nu i lager!!!!!!!
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Stenudd, Hasse.
Till fostervattnets stränder - kåserier
Skellefteå : Ord & visor, 1998, (Ryssland) 109 s. 21 x 15 cm. 186 g. ISBN:
91-88674-43-6 ; Limhäftad. # I mycket bra skick. Originaluppl. 1998.
Skönlitteratur, Kåserier, Noveller, Tornedalen, Nordkalotten, Vardagsliv,
(Ca.:170:00) 80:- Sn 586
_______________________________________________________________________________________________________________
Säfve, Torbjörn.
Kuperad lek eller Skändaren från Skänninge - en roman
Stockholm : Prisma, 1990, (Finland) 209[1]s. Ill. 22 x 14,5 cm. 347 g. ISBN:
91-518-2364-0 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I gott skick, ngn. lagad
reva på omslaget.
Originaluppl. 1990. Kuperad lek, Skändaren från Skänninge, Skönlitteratur
(Ca.:190:00) 60:- Sn 581
_______________________________________________________________________________________________________________
Säfve, Torbjörn.
Molza, älskaren
Stockholm : Prisma, 1988, (Borås : Centraltr.) 471[1]s. 23,5 x
16,5 x 4 cm. "Skrymmande." 923 g. ISBN: 91-518-2161-3 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag. # Ngr små revor i kanten på omslaget, i övrigt i mycket gott
skick. Skönlitteratur
(Ca.:215:00) 70:-
Sn 599
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Säfve, Torbjörn.
Hemliga litterära världsakademin : HLV. Seklets ande
Stockholm : Rabén Prisma, 2000, (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
312 s. Ill. 23,5 x 16,5 cm. 682 g. ISBN: 91-518-3681-5 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag. # Bortriven bit av omslaget + en del brukssår av tidigare brukare,
i övrigt i gott skick. Originaluppl. 2000. Seklets ande, HLV : sekelroman,
Skönlitteratur
(Ca.:315:00) 70:-
Sn 617
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Tolkki, Arvo.
Det arktiska Eden
Skellefteå : Ord & visor, 2005, ou. (Finland) 191[1]s. 22 x 14,5
cm. 382 g. ISBN: 91-975160-9-0 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket
gott skick.
Svensk samisk bibliografi, Norrbottens län (Bothnica), Originalupplaga 2005.
Fiction, Tornedalen, skönlitteratur, Romaner, Nordkalotten,
Landsbygdsskildringar, Historiska romaner,
70:- Sn 607
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Tyni, Anja E.
Finnungen
Luleå : Ärlan, 1998, Originaluppl. (Falun : Scandbook) 153 s. 21 x 13 cm. 275 g.
ISBN: 91-972698-6-7 : Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick,
signerad av ff. Skönlitteratur, Nordkalotten, Norrbotten, Krigsbarn, Finland
(Ca.;340:00) 75:-
Sn 541
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Uhlin, Georg.
Dessa dina minsta små
Stockholm : Tiden, 1978, (Kristianstad : Kristianstads boktr.) 220 s. 22 x 14
cm. 449 g. ISBN: 91-550-2227-8 ; Inb. förlagsband utan skyddsomslag. # I mycket
gott skick.
Skönlitteratur, Originalupplaga 1978, Sågverksarbetare, Ådalen
40:- Sn 618
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Wikberg, Per, 1901-1970.
Vindfälle - roman
Stockholm : Kooperativa förb. 1948, (Stockholm : Nord.
rotogravyr) 397 s. 19,5 x 13 x 3 cm. "Skrymmande." 510 g. Inb. Klotryggband med
blåfärgat övre snitt. # I mycket fint skick. Originalupplaga 1948.
Skönlitteratur, Roman, Om människors villkor i Norrland av en arbetarförfattare.
65:- Sn 588
____________________________________________________________________________________________________________________________
Viksten, Albert, 1889-1969.
Den vita vidden - roman
Stockholm : Folket i bild, 1952 / 1953 (Stockholm : Esselte) 236,[1]s. 20 x 12,5
cm. 222 g. FIB:s folkböcker. Trådhäftad. # Ngt nött utsida, i övrigt i gott
skick.
Skönlitteratur, Roman
40:- Sn 557
Placering R / Ä
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Vedin, Maria.
Uppdrag Devi
Luleå : Black island books, 2008, (Halmstad : Bulls Graphics) 160 s. 21 x 14 cm.
357 g. ISBN: 978-91-86115-03-6 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) #
Ny bok.
Rukmini Devi skummade igenom flervalsfrågorna i mycket hög takt, och kände sig
säker på att än en gång klara kvartalstesterna som ÖB-aset, eller någon
automatiskt genererad funktion som skulle föreställa honom, sände ut. Utan att
tvekan kryssade Devi slarvigt men ändå exakt för alternativ D, och gick vidare i
formuläret. Ju snabbare hon var klar desto fortare blev det kaffedags. Eller
fanns det något kvar i vinboxen? Poeten Maria Vedin ger sig in science
fiction-världarna. Originalupplaga 2008, Skönlitteratur,
130:- Sn 569
__________________________________________________________________________________________________________________________
Vedin, Maria.
Uppdrag Devi
Luleå : Black island books, 2008, (Halmstad : Bulls Graphics) 160
s. 21 x 14 cm. 357 g. ISBN: 978-91-86115-03-6 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I
mycket gott skick. Skönlitteratur,
70:- Sn 569 / 2
__________________________________________________________________________________________________________________________
Wästerlund, Agda. / Johansson, Dagny, 1910-1985.
Mästersmeden - roman
Skellefteå : Ord & visor, 2001, Originaluppl. (Falun : AIT) 372 s. 22 x 14,5 cm.
624 g. Bearbetning och illustrationer: Vera Grimm. ISBN: 91-88675-32-7 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # Mycket fin bok. Svensk skönlitteratur: romaner och
noveller, Norrbotten, Kvinnor
(Ca;327:00) 100:-
Sn 518
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Östlund-Larsson, Louise.
Vingklippt fågel flyger icke - roman
Skellefteå : Ord & visor, 1994, (Ryssland) [2]284s. 22 x 15,5 cm. 566 g. ISBN:
91-88674-02-9 ; Inb. koltband med skyddsomslag. # I gott skick, ngr lagade reva
på omslaget.
Västerbottens län, Originaluppl. 1994. Skönlitteratur, Romaner
100:- Sn 577
_________________________________________________________________________________________________________________
Östlund-Larsson, Louise.
I gryningens skimrande ljus
Skellefteå : Ord & visor, 1996, (Ryssland) [2]240s. 22 x 15,5 cm. 492 g. ISBN:
91-88674-17-7 ; Inb. klotband med skyddsomslag. # I gott skick, ngr lagade reva
på omslaget, namn på insidan av omslaget. Västerbottens län, Originaluppl. 1996.
Skönlitteratur, Romaner
(Ca.:230:00) 100:- Sn 578
______________________________________________________________________________________________________________
Östlund-Larsson, Louise.
Stjärnorna kvittar det lika
Skellefteå : Ord & visor, [1998] Originaluppl. (Falun : Scandbook) 213 s. 22 x
15,5 cm. 451 g. ISBN: 91-88674-60-6 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I
gott skick, en lagade reva på omslaget. Västerbottens län, Originaluppl. 1998.
Skönlitteratur, Romaner
(Ca.:240:00) 100:- Sn 579
______________________________________________________________________________________________________________
Östman, Karl, 1876-1953.
Den breda vägen
Stockholm :
Ordfront, 1977, 250 s. 19 x 11 cm. 184 g. Med efterskrift av Göran Wredenberg.
ISBN: 91-7324-051-6 ; Pocket. # I nyskick. Skönlitteratur, Sågverksarbetare
50:- Sn 559
_______________________________________________________________________________________________________________________________
100 st.
_______________________________________________________________________________________________________________________________
Fakta / Topografi
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
Alamäki, Yrjö / Kenttä, Matti / Hederyd, Olof Red.
Tornedalens historia 1 - Från istid till 1600-talet
Utgiven av Tornedalskommunernas historiebokskommitté ; Översättning: Matti
Kenttä (finska till svenska), Hannele Huuva (svenska till finska)] Haparanda :
Komm. Cop. 1991, 381 s. [4]pl.-s. i färg Ill., diagr. kartor. Tab. ISBN:
91-630-0261-2 : 25,5 x 19 cm. Inb. dekorerat förlagsband.# Nytt ex.
Tornedalens historia, Tornedalen, Haparanda
140:- Ö 13
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Andersson, Hilding. (Mfl.)
Beredskapsminnen från övre Norrland 1939-1944
Luleå : Tornedalica, 1971, (Luleå : I-tr.) 271 s. Ill. 21 x 15 cm. 429 g.
Tornedalica Nr 12. 1971.Trådhäftad. # Ngt nött utsida, inlagan med fäck i kanten
på ngr sidor från början, i övrigt i gott skick. Norrbottens län (Bothnica)
Tornedalica Nr 12. 1971. Krigsberedskap historia, Sverige, Norrbotten 1939-1945
(andra världskriget) Tornedalen, Historiab, Andra Världskriget, Norrbotten,
Beredskapstider, Nordkalotten,
60:- On 62
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Andersson, Karl.
Kristina, jordemoder från Tärnaby
Örebro : Libris, 1981, (Klippan : Ljungberg) 181[1]s. 21,5 x 13,5 cm. 344 g.
Behandlar Kristina Johansson, 1870-1930. ISBN: 91-7194-257-2 ; Inb. förlagsband
med skyddsomslag. # Skyddsomslaget lätt nött i kanten, i övrigt i gott skick.
Behandlar Kristina Johansson. Midwifery history Sweden, Geografi, Lappland,
Biografi, Genealogi, Tärnaby, Tärna, Jordemödrar, Biografier, Storuman,
Johansson, Kristina, 1870-1930. Kristina : jordemoder från Tärnaby.
Sjukvårdspersonal, Vårdpersonal, Fjällvärlden, Sverige, Barnmorskor
SÅLD
! Ov 5
__________________________________________________________________________________________________________________________
Andersson, Hans.
Minns du sommaren?
Halmstad 1971. 46 s. 23,5 x 16 cm. Förlagets dekorerade klotband med
skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren. # I gott skick.
Norrbotten Lappland
60:- A 65 O 7
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Axelson, Alfhild, 1893-1978.
Det gamla Piteå. D. 1, Postumt publicerade artiklar från åren 1956-66 / Det
gamla Piteå Del I
[Piteå] : [Alf W. Axelson], 1979, (Piteå : Accidenstr.) 210 s. Ill. 19,5 x 21,5
cm. 625 g. Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Fukt fläck på omslaget i övrigt
i mycket gott skick.
Svensk historisk bibliografi, Norrbottens län (Bothnica), Piteå historia,
Axelson, Alf W.,1925- (redaktör/utgivare) Postumt publicerade artiklar från åren
1956-66. Geografi, Sverige, Piteå, Norrbotten, Nordkalotten,
150:- On 78
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Bennerhag, Carina. / Granström, Majlis. / Moritz,
Per. (Red.)
Norrbotten 2001 / Norrbotten : årsbok 2001
Luleå : Norrbottens hembygdsförbund, 2001, (Piteå : Accidenstryckeriet) 218 s.
20 x 19 cm. 436 g. ISBN: 91-85336-93-9 ; Limhäftad. # I mycket gott skick.
Norrbotten, 2001. Laponia, Arkeologi, Sverige, Norrbotten,
60:- On 90
________________________________________________________________________________________________________________________
Berglund, Sture.
Skärgårdstecken : kustnära ord och bilder från min bottniska loggbok
[Piteå : S. Berglund], 2003, (Emmaboda : Åkessons tr.) [80] s. Ill.
(huvudsakligen i färg) 22 x 21,5 cm. 456 g. ISBN: 91-630-9178-X ; Inb.
förlagsband med skyddsomslag. # I mycket gott skick, som ny. Norrbottens län (Bothnica)
Berglund, Sture. Bottenviken, Nordkalotten
120:- On
86
________________________________________________________________________________________________________________________
Bergmark, Ragnar. (Red.)
Bodens kommun : från forntid till nutid : utgiven med anledning av beslut
rörande Bodens jubileumsfond 1969
Boden : Bodens kommun, 1980, (Luleå : Tryckericentralen Luleå AB) 976 s.xxix
pl.-s. o. -bl.[2]kartuppslag. Diagr. Ill. Kart. Musiknoter. Tab. 29 x 22 x 5,5
cm. "Skrymmande." 3140 g. Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket gott
skick. Norrbottens län, Svensk historisk bibliografi, Boden, Boden historia,
Geografi, Norrbotten, Luledalen, Historia, Lokalhistoria, Nordkalotten, Bodens
kommun, Gunnarsbyn, Harads, Bredåker, Sävast
170:- On 93
________________________________________________________________________________________________________________________
Bergström, John, 1885-1960. / Åström, Yngve,
1905-1968.
Norrbottenshistorier
Luleå, 1977, 120 s. 26 x 19 cm. 364 g. Trådhäftad. # I gott skick.
Skönlitteratur, humor, berättelser, skrönor
80:- On 100 D
________________________________________________________________________________________________________________________
Bergström, MatsÅke.
Naturbetraktelser
Västerås : Ica, 1993, (Italien) 94[2]s. Ill. (vissa i färg) 29,5 x 27 cm. 819 g.
ISBN: 91-534-1516-7 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I mycket gott
skick.
Naturskildringar, Målningar, Teckningar, Biogeografi, Biologi, Norrbotten
(Ca.:270:00)
120:- On 69
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Bergqvist, Olof, 1862-1940.
Bland svenskar finnar och lappar
Stockholm : Svenska kyrkans diakonistyrelse, 1940, 3. uppl. 319[1]s. Ill. 22,5 x
16,5 x 3 cm. "Skrymmande." 808 g. Inb. blågrått linneband med röd dekor och
ryggtitelmärke. # Namn, och år på sid. 1. i övrigt i mycket gott skick.Svensk
samisk bibliografi, Norrbottens län, Bergqvist, Olof, 1862-1940.
Församlingsarbete, Sverige, Lappland 1900-talet, Samer, Präster, Icke-samer,
Nybyggare, Laestadianism, Clergy ; Priests Pioneers Sami (European people),
Norrbotten, Laponia, Gällivare, Karesuando, Stora sjöfallet, Lájtávrre,
Gáidumjávri,
160:- On 94
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Björklund, Anders. / Arnstberg, Karl-Olov.
(Red.)
Kånstan e måång, men knepa e fleir - åtta uppsatser om liv i glesbygd / Med:
John Mattsson, Eric Winroth, Ebba Jonsson, Maj Bring, Siv Mellberg, Harry
Byberg, Asta Engström-Ohlsson & Britt-Elsie Ohlsson, Olle Mellberg.
Bjästa : CeWe-förl. 1983, (Bjästa : CeWe-förl.) [2]133s. Ill. Tab. 21 x 19 cm.
374 g. ISBN: 91-7542-085-6 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag.
# Nött med tape-lagade revor på omslaget, i övrigt i gott skick. Sociologi,
Bebyggelsesociologi, Sverige, Jämtland
65:- Oj 1
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Björklund, Lars. (Red.) Mfl.
Skelleftebygdens historia, Del 8 - Vid ett jubileum -
Skellefteå : Skellefteå kommun, 1994, (Uppsala : A & W) x, 265 s. Ill. (vissa i
färg) Kartor (vissa i färg) Tab. 23 x 18 cm. 759 g. Inb. blått linneband med
gulddekor och skyddsomslag. # I mycket fint skick. Skelleftebygdens historia 8.
Lokalhistoria Västerbotten, Skellefteå, Geografi, Nordkalotten
100:- O 44
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Boström, Ulf. / Sjöberg, Eva-Stina.
/ Sjöberg, Gunnar. (Research och text)
Min lilla bok om Norrbotten - barn förr i tiden
Luleå :
Länsstyrelsen i Norrbottens län, 1999, 45[3]s. Färgill. + 1 handledning ([10]
s.) 21,5 x 19 cm. 320 g. ISBN: 91-630-7687-X ; Inb. dekorerat förlagsband. # I
mycket gott skick. Norrbottens län (Bothnica) Lokalhistoria, Norrbotten, Samer,
Sami, (European people) Historia, Barn, Nordkalotten,
70:- On 34
______________________________________________________________________________________________________________
Boström, Ulf. (Red.)
År av liv - Luleå stift 1904-2004 / Luleå stift : 100 år av liv
Luleå : Luleå stift, Svenska kyrkan, 2003, (Spanien) 269 s. Ill. (vissa i färg).
25 x 22 cm. 1037 g. Faktagranskare och rådgivare: Lester Wikström. ISBN:
91-971885-3-0 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick. Norrbottens
län (Bothnica). Svenska kyrkan. Luleå stift jubiléer och bemärkelsedagar.
Kyrkohistoria. Luleå stift. 1900-talet,
130:- On 25
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Bucht, Lars Johan, 1813-1852.
Länsman Buchts brev.
Luleå : Tornedalica, 1978, (Luleå : I-tryck/lito) 88 s. Ill. 21 x 15 cm. 149 g.
Tornedalica, Nr 25. 1978. Trådhäftad. # Namn, i övrigt i mycket fint skick.
Svensk samisk bibliografi, Bucht, Lars Johan, 1813-1852. Tornedalica, Nr 25.
1978. Biografi, Genealogi, Bucht, Lars Johan, 1813-1852. Laestadianer,
Väckelserörelseruppror, Norge 1800-talet, Kautokeino, Kautokeinoupproret 1852,
Nordkalotten, Samer, Norge,
70:- On 54
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Bylund, Erik, 1922-2005. / Baudou, Evert.
(Red.)
Att leva vid älven - åtta forskare om människor och resurser i Lule älvdal
Bjästa : Cewe-förl. 1996, ([Bjästa] : [Cewe-förl.]) 254 s. Ill. (vissa i färg)
Diagr. Kartor (vissa i färg) Tab. 21 x 21 cm. 666 g. [Kungl. Skytteanska
samfundets handlingar],0560-2416 ;[47] ISBN: 91-7542-225-5 ; Inb. dekorerat
förlagsband. (kartonnage) # I mycket gott skick, ny bok. Svensk samisk
bibliografi, Svensk historisk bibliografi, Norrbottens län (Bothnica), Lule
älvdal, Luleälvsprojektet, Norrbotten, Kungl. Skytteanska samfundets handlingar
; 47. Geografi, Kulturgeografi, Lappland, Arkeologi, Samer, Ortnamn, Laponia,
Nordkalotten, Historia, Naturmiljö, Humanekologi, Bondesamhälle, Skogsbruk,
Vattenkraft, LÄNDER ORTER
(Ca.:290:00)
100:- On 68
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Bystedt, Tommy... (Red.)
Norrbotten 1999 / Norrbotten : årsbok 1999
Luleå : Norrbottens hembygdsförbund, 1999, (Luleå : Luleå Alltr.) 205 s. Ill. 20
x 19 cm. 421 g. ISBN: 91-85336-91-2 ; Limhäftad. # I mycket gott skick.
Norrbottens län (Bothnica) Framtiden. Norrbotten 1999 : Framtiden. Norrbotten,
1999. Geografi, Norrbotten, Nordkalotten
60:-
On 89
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Carlsson, C. G.
Åbyns byahandlingar I-III
Åbyn : C.G. Carlsson, 1977, 3 vol. Vol 1: 194 s. Vol 2: 188 s. Vol 3: [ca 250]
s. Del I: Åbyns byahandlingar 1767-1834. Del II: Åbyns Byahandlingar 1835-1908.
Del III: Stora laga skiftet i Åbyn 1835-1844 dsamt Brännfors finbladiga
Wattensåg 1760-1909-1930. Bilagor. Åbyn 1977. 194 s. 31 x 21,5 x 5 cm.
"Skrymmande." 2187 g. Blått konstläderband. # I mycket gott skick.
Västerbottens län (Bothnica) Åbyn, Byske
500:- Ov 15
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Carlsson, Olle.
Professorn i skyltfönstret & andra betraktelser härifrån Umeå
Umeå : Västerbottens-kuriren, 1992, (Jönköping : Tabergs Tryckeri) 182 s. Ill.
22 x 21 cm. 593 g. ISBN: 91-87732-01-7 ; Inb. dekorerat förlagsband.
(kartonnage) # I mycket gott skick, som ny. Umeå, Västerbotten,
Landskapslitteratur
SÅLD !
Ov 13
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Cullman, Lars.
Skellefteå stads trädgårdshistoria 1859-1987
[Skellefteå] : [Parkförvaltningen], 1988, (Skellefteå : Västerbottens tr.) 176
s. Ill. 31 x 22 cm. 854 g. Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Omslaget bär ngr
små bruksspår, namn på sid. 1. i övrigt i mycket gott skick. Västerbottens län (Bothnica),
Skellefteå, Parkförvaltningen, Samhällsplanering, Kommunal Planering, Sverige,
Trädgårdshistoria, Prydnadsväxtodling, Landskapsarkitektur
125:- Ov 12
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Dahlström, Jan Håkan.
Samebyn - bilder från Sörkaitum
Stockholm : LiberFörlag, 1979, (Borås : Centraltr.) 151 s. Ill. 25 x 21,5 cm.
606 g. ISBN: 91-38-05018-8 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick.
Svensk samisk bibliografi, Norrbottens län (Bothnica), Sörkaitums sameby,
intervjuer, Samer, vardagsliv och traditioner, Sverige, Lappland, bildverk,
Renskötsen, Socialantropologi, Etnologi, Geografi, Laponia, Sörkaitum,
Etnografi, Gällivare, Nordkalotten, Lappar, Norrland, Kulturantropologi,
Renskötseldokumentär, fotografi, 1900-talet, 1970-talet, Samebyar,
90:- On 67
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Deutsch, Henrik, 1772-1838.
Oeconomiska anteckningar rörande norra delen af Uleåborgs län, under resor
derstädes åren 1814 och 1815
Luleå, Tornedalica, [1970] (Kalix : Nordström) [3]iv s. 263-369 s. 21 x 15 cm.
163 g. Tornedalica Nr 9. 1970. Trådhäftad. # I mycket fint skick. Norrbottens
län (Bothnica) Tornedalica Nr 9. 1970. S. 263-369 faksimil av orig.-uppl. 1819.
Reseskildringar, Finland, Uleåborgs län 1800-talet, Uleåborg, Torneå, Kemi,
Ekonomiska anteckningar rörande norra delen av Uleåborgs län, under resor
därstädes åren 1814 och 1815. Geografi, Nordkalotten
90:- On 61
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Düben, Gustaf von, 1822-1892. / Garnert, Jan.
(Red.)
Om Lappland och lapparne, företrädesvis de svenske - ethnografiska studier
Stockholm : Gidlund i samarbete med Nordiska mus. 1977, 2. utg.
(Östervåla : Tofter) [2]s.vii-xvi,562 s. 8 pl.-bl.[1]kartbl. Ill. 24 x 16,5 x 5
cm. "Skrymmande." 1061 g. Düben, Lotten von, 1828-1915. (Fotograf) ISBN:
91-7021-171-X ; Inb. dekorerat förlagsband. # Namn, nummer, lätt nött på pärm
kant, i övrigt i mycket fint skick. Svensk samisk bibliografi, Svensk historisk
bibliografi, Västerbottens län (Bothnica) Norrbottens län (Bothnica) Faks. av 1
uppl., Stockholm : Norstedt, 1873. Samer, Sami (European people),
Socialantropologi, Etnologi, Lule lappmark, Laponia, Nordkalotten, Fotografi,
Sverige 1800-talet, Fotografer Sverige 1800-talet, Porträttfotografi,
kulturhistoria, Lappland 1800-talet, Renar, Renskötsel, Sameslöjd, Nybyggare,
Kläder, BBröllopsseder, Skogssamer Matvanor, Samisk religion, Fjällsamer,
Renmjölkning,
475:- On 41
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Edlund, Lars-Erik. / Beckman, Lars. (Red.)
Botnia - en nordsvensk region
Höganäs : Bra böcker, 1994, (Ungern) viii, 258 s. Ill. Diagr. Kartor, Tab. 24,5
x 17 cm. 718 g. ISBN: 91-7119-558-0 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket
fint skick, som ny. Svensk historisk bibliografi, Västerbottens län, Norrbottens
län, Västenorrlands län, Geografi, Västerbotten, Norrbotten, Ångermanland,
Nordkalotten, Flerspråkighet, Folkmusik, Tornedalen, LÄNDER, ORTER
(Ca.;310:00) 100:-
O 53
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Egerbladh, Berndt, 1932-2004.
I våra kvarter. Umeå på 50-talet
Hudiksvall : Winberg, 1996, (Halmstad : Halmstad tr.) 62 s. Ill. 30 x 21,5 cm.
493 g. ISBN: 91-87004-81-2 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I mycket
fint skick. Västerbottens län (Bothnica) Ryggtitel: Umeå på femtiotalet. Umeå,
Geografi, Sverige, Västerbotten, Nordkalotten, LÄNDER, ORTER
(Ca:232:00) 140:- Ov 8
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Eliasson, Åke, 1920-2000. / Sundquist, Gösta. /
Lindgren, Hans.
Post i norr : Norrbottens posthistoria, postanordningar och stämplar
Boden : Bodens filatelistfören. 1992, (Luleå : Grafiska huset) 608 s. Ill. Faks.
Kartor. Tab. 25 x 18 x 3,5 cm. "Skrymmande." 1348 g. ISBN: 91-630-1371-1 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick. Svensk historisk bibliografi,
Norrbottens län (Bothnica), Bodens filatelistförening, Postväsen, Norrbotten,
Historia, Vetenskapshistoria, Nordkalotten, Orter, Ortnamn
275:- On 82
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Eneberg, Kaa.
Förnekelsens barn - svenskarna som drog österut
Stockholm : Hjalmarson & Högberg, 2003, 1. uppl. (Uddevalla :
Mediaprint) 200[1]s. Ill. 23 x 15,5 cm. 447 g. ISBN: 91-89660-31-5 : Inb.
förlagsband med skyddsomslag. # I mycket fint skick. Svensk historisk
bibliografi, Svenska emigranter, Sovjetunionen, 1930-talet, Svenskar i utlandet,
Norrbotten, Kirunasvenskar, Boken avslutas med en förteckning över svenskar som
emigrerade till Sovjetunionen på 1920- och 1930-talen, Historia, Sverige,
Emigration,
(Ca.;257:00) 120:- On 46
________________________________________________________________________________________________________________________
Englund, Jakob Albert, 1823-1914.
Krigiska besök i Norrbotten - ett blad ur Norrbottens historia
(Faks. av: 1. uppl. Luleå : Hallman & Helin, 1904) Luleå : Luleå bokförl. 1985,
(Luleå : i-tryck) viii, 51s. 19 x 12 cm. 107 g. Trådhäftad. # I mycket gott
skick.
Svensk historisk bibliografi, Krig, historia, Sverige, Norrbotten, Geografi,
Nordkalotten
60:- O 50
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ericson, Harald. / Groth, Östen, 1936-2000.
Trötta rötter eller grenar som åter spira?
Luleå : Norrbottens bildningsförb. : Skrivarförl. 1991, (Luleå : I-tr./Grafiska
huset) 95 s. Ill. 24 x 18,5 cm. 229 g. ISBN: 91-7538-098-6 ; Trådhäftad. # Ny
bok.
Folkbildning, historia, Sverige, Folkbildningshistoria. Studieförbund,
Nordkalotten, Norrbotten
40:- D On 18
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Eriksson, Evert.
(Medarbetare)
Möröns by. D. 1, Utveckling från fäbodarnas tid och fram till idag / Mörön med
flera byar. Mörön. D. 2
[Luleå] : [E. Eriksson], 1992 (Luleå : Luleå alltr.) 480 s. Ill. Faks. Kartor.
24,5 x 17,5 x 3,5 cm. "Skrymmande." 1046 g. ISBN: 91-630-1092-5 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick. Svensk historisk bibliografi,
Norrbottens län, Mörön, Geografi, Norrbotten, Nordkalotten, Mörön
170:- On 15
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Forsell, Göran.
Andarnas förbannelse
Skellefteå : Artemis, 1995, (Malmö : Team offset) 206 s. 22 x 15,5 cm. 350 g.
ISBN: 91-87763-29-X ; Limhäftad. # Ngr små mäken på pärmen, i övrigt i mycket
gott skick.
Västerbottens län (Bothnica) Originaluppl. 1995. Skönlitteratur, Romaner,
Nordkalotten, Lappland, Nybyggare, Fortsättes av: Falskhetens skugga ; Bortom
saknaden. Andar, Samer,
(Ca.:200:00) 90:-
Ov 19
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Forssberg, Eric. mfl.
Industristrukturen i Norrbotten. 1, Branschstudier inför 80-talet
Luleå :
Skrivarförl./Norrbottens bildningsförb. 1979, (Luleå : Luleå
produktionsverkstäder) 232s. Diagr. Tab. 21,5 x 14,5 cm. 300 g. ISBN:
91-7538-015-3 ; Limhäftad. # Ngt litet märke på pärm, i stort i mycket gott
skick. Industri, Sverige, Norrbotten, Trygghetsrådet för statsägda bolag,
Branschstudier inför 80-talet, Geografi, Nordkalotten
40:- On 20
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Frank, Gustaf. Med.: Eklund, Johannes. /
Berggren, Olof.
Kiruna 1900-1950 - minnesskrift till 50-årsjubileet
[Stockholm] : Esselte reklam, 1950, 455 s. 1 kartbl. Ill. 25,5 x 18 x 3,5 cm.
"Skrymmande." 1436 g. Inb. halv klotband med färgat övresnitt. # I gott skick,
sns, en färgfläck på kanten av övre snitt samt en del av främre pärm.
Norrbottens län, Kiruna, Lokalhistoria, Sverige, Geografi, Lappland, Lundbohm,
Hjalmar. Nordkalotten, Undervisningsväsen, Gruvbrytning, Arbetarrörelsen,
Strejker, Järnvägar, Ofotenbanan, Riksgränsbanan, Samer, Sameundervisning,
Lappfogdar
SÅLD !
On 11 Finns nu i lager!!!!!!!
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Fransson, Axel.
Berget - minnesbilder och hörsägner
Luleå : Skrivarförl./Norrbottens bildningsförb. 1978, (Luleå :
I-tryck lito) 157[2]s. Ill. 21 x 15 cm. 235 g. ISBN: 91-7538-005-6 ; Limhäftad.
# I mycket fint skick. Norrbottens län (Bothnica) Svensk historisk bibliografi,
Malmberget, Geografi, Sverige, Lappland, Bergsbruk, Gruvbrytning, Gällivare,
Lokalhistoria, Historia, Mineralutvinning, Nordkalotten, Samhällsskildring,
60:- On 45
________________________________________________________________________________________________________________________
Gerhardsson, Filip.
Medan jag ännu minns-
Västra Frölunda : Svenska polisidrottsförl. 2004, (Lund : Grahn) 243,[2]s. Ill.
21,5 x 16 cm. 467 g. ISBN: 91-631-4815-3 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag.
# Nött omslag i kanterna, i övrigt i gott skick. Västerbottens län, Gerhardsson,
Filip. Poliser, Sverige, Västerbotten 1900-talet, biografi, Polisarbete,
historia,
Sverige 1900-talet, Självbiografi, Polis, Västerbotten, 1943-1988
120:- Ov 4
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Gert Frost och Valerij Lemesov. ( Red.)
Brytningstider - människor och liv i Barentsregionen
Östersund : Glesbygdsverket : Överkalix : Barentsförl. 1997, 276 s. Ill. (vissa
i färg) Kartor. Anmärkning: Vissa bidrag övers. ISBN: 91-89144-00-7 : 23,5 x 21
cm. Inb. förlagsband med skyddsomslag # I nyskick. Socialantropologi Etnologi
Nordkalotten Geografi Nordkalotten
90:- (A 180) O 17
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Gradin, Eva. (Red.)
Norrbotten : årsbok 2003-2004
Luleå : Norrbottens hembygdsförbund, 2004, LuleåAlltryck, 138 s. Ill. (vissa i
färg) 21 x 20,5 cm. 414 g. ISBN: 91-85336-95-5 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I
mycket gott skick. Norrbottens län, Svensk samisk bibliografi, Norrbotten
2003-2004. Folkdräkter, Sverige, Samedräkter, Nordkalotten
80:- On 97
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Gradin, Eva. (Red.)
Norrbotten : årsbok 2005
Luleå : Norrbottens hembygdsförbund, 2006, 249 s. Ill. (vissa i färg) 21 x 20,5
cm. 613 g. ISBN: 91-85336-96-3 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket gott
skick. Norrbottens län, Norrbotten 2005. Nordkalotten
80:- On 98
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Gradin, Eva. (Red.)
Norrbotten : årsbok 2006
Luleå : Norrbottens hembygdsförbund, 2007, 240 s. Ill. (vissa i färg) 21 x 20,5
cm. 621 g. ISBN: 978-91-85336-98-2 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket gott
skick. Norrbottens län, Norrbotten 2006. Nordkalotten
80:- On 99
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Grape, Erik J. 1755-1808. / Weinz, Erik. (Red.)
Utkast till beskrifning öfver Enontekis sokn i Torneå lappmark
Luleå : Tornedalica, 1969, (Stockholm : S. Nordström)
[4]vi,[3]s.197-226,259-288,14s.81-108,[2]s.2 pl.-bl. Ill. 21 x 15 cm. 191 g.
Tornedalica Nr 7. 1969. Trådhäftad. # Namn, i övrigt i mycket fint skick.
Norrbottens län, Västerbottens län (Bothnica) Tornedalica Nr 7. 1969. Omtr. från
Kongl. Vetenskapsakademiens nya handlingar ; 1803-1804. Samer, vardagsliv och
traditioner, Finland, Lappland, 1700-talet, Enontekis kultur- och samhällsliv,
Geografi, Nordkalotten, Enontekiö, Karesuando, Kautokeino,
90:- On 63
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Gustafsson, Nils.
Odla potatis i norr
Umeå : IVK potatis, 1987, (Luleå : Luleå alltr.) 109 s. Ill. (vissa i färg),
Diagr. Tab. 24 x 17,5 cm. 248 g. ISBN: 91-7810-614-1 ; Limhäftad. # I mycket
gott skick. Rotfrukter, Potatis, Lantbruk, Norrland
90:- On 8
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Gustavsson, Knut.
Rennäringen - en presentation för skogsfolk
Jönköping : Skogsstyr. 1989, (Arlöv : Berling). 194 s. 25 x 17 cm. 537 g. ISBN:
91-85748-77-3 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick.
Svensk samisk bibliografi, Norrbottens län (Bothnica), Nordkalotten, Renar,
Skogsbruk, Sverige, Jordbruk, Skogspolitik, Husdjur, Renskötsel, Lantbruk,
Rennäring, Samebyar, Rennäringjuridik och lagstiftning, Rennäring - skogsbruk
(Ca:225:00) 60:- On 30
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Hauptmann, Anita. / Larsson, Lennart. / Lifbom,
Gustaf. / Selberg, Bertil. / Sjöberg, Henning. / Mossberg, Marie.
M.fl.
Minnen från en by - Smedsbyn
Luleå : Bovallens förl. 1994, (Luleå : I-tr./Grafiska huset) 219[2]s. Ill. Faks.
28 x 22 cm. 1028 g. Av studiecirkeln Smedsbyn förr och nu. ISBN: 91-630-2738-0 :
Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick. Av studiecirkeln Smedsbyn
förr och nu. Smedsbyn, Geografi, Norrbotten, Luleå, Historia, Byar,
Lokalhistoria, Nordkalotten
220:- On 26
___________________________________________________________________________________________________________________________
Hederyd, Olof.
Han kom från Bajkal
En äventyrsroman för alla åldrar Haparanda : Birkkarlen, 2000, 252 s. Serie:
Birkkarlen, 9. ISBN: 91-631-0300-1, 21,5 x 14 cm. Inb. förlagsband med
skyddsomslag. # Signerad av ff. Ny bok. Skönlitteratur
110:- Ö 10
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Hederyd, Olof.
Överkalix - sockenhistoria. Del 1, Från stenhacka till järntacka
Överkalix : Kommunen ; Luleå : Norrbottens museum. 1982, (Kalix :Nordström)
[2],331[2]s. diagr. ill. kart. tab. 25 x 20 cm. 929 g. Hansson, Ulf
(Illustratör)
ISBN: 91-85336-25-4 ; Inb. dekorerat förlagsband. # Gåvotillskrift på sid. 1, i
övrigt i mycket fint skick. Svensk historisk bibliografi, Överkalix, Geografi,
Norrbotten, Nordkalotten, Lokalhistoria,
140:- O 48
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Hederyd, Olof.
Den förmente birkkarlen - en dokumentär berättelse om en medeltida antihjälte
Haparanda :
Birkkarlen, 2003, (Falun : Scandbook) 319 s. Ill. 21,5 x 14,5 x 3 cm.
"Skrymmande." 531 g. Birkkarlen, 10. ISBN: 91-974519-0-8 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # Signerad av ff. och namn på sid. 1. I övrigt i mycket fint skick.
Svensk samisk bibliografi, Norrbottens län, Birkkarlen, 10. Originaluppl. 2003.
Birkarlar, Sverige, Norrbotten, Skönlitteratur, Tornedalen, Nordkalotten, Samer,
180:- On 36
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Hederyd, Olof.
Genom eld och vatten - en dokumentär historia
Skellefteå : Ord &
visor ; Haparanda : Birkkarlen [distributör], 1999, (Falun :[AiT Falun AB])
[4]444s. Ill. 22 x 14,5 x 3,5 cm. "Skrymmande." 832 g. Teckningar: Ulf Hansson,
Gunnar Lindberg. Birkkarlen, 8. ISBN: 91-88674-95-9 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag. # Signerad av ff. och namn på sid. 2. I övrigt i mycket fint
skick. Norrbottens län (Bothnica) Birkkarlen, 8. Originaluppl. 1999.
Skönlitteratur, Engström, Lars. Överkalix, Kalix älv, Bergsbruk, Biografi,
Teknik, Nordkalotten, Historiska romaner, Norrbotten, Överkalix, Gyljen
120:- On 37
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Hederyd, Olof.
Strid strömmar Torne älv - en bygdekrönika om patufiskare, predikare, präster
och andra potentater
Skellefteå : Ord &
visor, Haparanda : Birkkarlen, 1998, (Ryssland) 464 s. 22 x 14,5 x 3 cm.
"Skrymmande." 728 g. Birkkarlen, 7. En bygdekrönika om patufiskare, predikare,
präster och andra potentater. ISBN: 91-88674-52-5 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag. # Namn och datering på sid. 2. I övrigt i mycket fint skick.
Norrbottens län (Bothnica) Birkkarlen, 7. Originaluppl. 1998. Fiction,
Tornedalen, skönlitteratur, Romaner, 1700-talet, Historiska romaner,
Nordkalotten, En bygdekrönika om patufiskare, predikare, präster och andra
potentater.
(Ca.;310:00)
180:- On 38
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Hederyd, Olof.
Två systrar : en lätt romantiserad 1700-talskrönika från Bottenviken och
Frankrike
Skellefteå : Ord & visor ; Haparanda : Birkkarlen, 1996, ou. (Ryssland) 326 s.
22 x 15,5 x 3 cm. "Skrymmande." 666 g. ISBN: 91-88674-18-5 ; Inb. förlagsband
med skyddsomslag. # Omslaget nött och lagat, namn och år på sid. 1, i övrigt i
mycket gott skick. Norrbottens län, Birkkarlen, 6. Originaluppl. 1996. 2
systrar. Skönlitteratur, Torneå, 1700-talet, Frankrike, Tornedalen, Romaner,
Systrar, Nordkalotten, Kvinnor, Historiska romaner, Roman, Dokumentär, Biografi,
Historia, Torneå, Systrar, Gradmätningsexpedition, Kärlek, 1736-1785,
(Ca.:292:00)
110:- On 95
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Hogby, Sten. (Red.)
Båtvik - byn som vägrade dö
Skellefteå : Artemis, 1991, (Malmö : Team offset) 189[2]s. Ill. Faks. Kartor.
Tab. 22 x 16 cm. 436 g. ISBN: 91-87762-32-3 ; Inb. rött förlagsband med
gulddekor, och utan skyddsomslag. # I mycket fint skick. Västerbottens län (Bothnica),
Båtvik, Hogby, Sten, 1915- Geografi, Västerbotten,
(Ca.;250:00)
130:- Ov 10
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Holmberg, Lars-Erik. (Red.)
Yxhugg ur Norrbottens rika skogshistoria
Luleå : Skogsvårdsstyr. i Norrbottens län, 1990, (Luleå : I-Tr.) 182 s. Färgill.
24,5 x 17,5 cm. 575 g. Teckningar: Anders Pettersson. ISBN: 91-630-0233-7 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # Lätt nött utsida, i övrigt i fint skick. Svensk
historisk bibliografi, Skogsbruk, Sverige, Norrbotten, Historia,
Vetenskapshistoria, Geografi, Storskiftet, Avhästningen, Skogshistoria,
Norrland, Nordkalotten, Skog, Skogsarbete, Skogsvård, Skogsbruk: historia:
Norrbotten
90:- O 51
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Hvarfner, Harald Red. / Lundholm, O.
Isaksson, H. Grape mfl.
NORRBOTTEN 1971 Forntiden
Boken handlar om stenålder, bronsålder och järnålder. Serie: Norrbotten. 1971,
230 x 160 mm. Häft. # I nyskick. Arkeologi Norrland Geografi Norrbotten
50:- O 28 (A262)
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Håkansson, Lennart.
Leva i Norrbotten
Luleå :
Skrivarförl. / Norrbottens bildningsförb. 1978, (Luleå : Länstr.) 173 s. Diagr.
Ill. Tab. 21 x 15 cm. 263 g. Bilder: Åke E:son Lindman. ISBN:91-7538-008-0 ;
Limhäftad. # Blekt i kanterna av pärm, i övrigt i mycket gott skick. Projekt:
Social utvecklingsplanering i Norrbottens län, Norrbottens län,
Samhällsplanering, Sverige, Geografi, Regionplanering, Sociala frågor,
Socialpolitik, Norrbotten, Nordkalotten, Regionalpolitik,
40:- On 21
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Hörnell, Sven, 1919-1992.
Mitt Lappland - Sarek, Kebnekaise, Torneträsk
Riksgränsen : Förf. 1981, 1. uppl. (Schweiz) 239 s. Huvudsakligen ill. 34 x 31
cm. "Skrymmande." 2476 g. Svensk, engelsk och tysk parallelltext. Inb. ljus
grått linneband med svart och silver-text, med skyddsomslag. # I mycket fint
skick. Språk: svenska, engelska & tyska, Norrbottens län (Bothnica), Lappland,
Lappland bildverk, Geografi, Sverige, Samer, Sarek, Kebnekaise, Laponia,
Nordkalotten, Torneträsk,
(Ca.:350:00) 270:- On 23
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Idivuoma, Per, 1914-1985.
Minnesbilder
Umeå : Svenska samernas riksförb. (SSR), 1990, (Vänersborg : Vänersborgs offset)
306 s. Ill. 21,5 x 14,5 cm. 534 g. Sápmi, 0281-4226 ; 7. ISBN:91-88204-00-6 ;
Inb. dekorerat förlagsband. # I gott skick. Svensk samisk bibliografi,
Norrbottens län (Bothnica) Idivuoma, Per, 1914-1985. Biografi, Genealogi, Samer,
Litteraturhistoria, Etnografi, Etnologi, Nordkalotten, Lappar, Svensk
litteraturhistoria, Litteraturvetenskap, Socialantropologi, Kulturantropologi,
Rennäring, Sverige, Lappland 1900-talet, Samepolitik, Minoritetspolitik,
90:- On 29
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Isaksson, Arne.
Drömmen om det goda samhället. / En historiebok om arbetarrörelsens
genombrottsår i Norrbottens finsktalande bygder
Bollstabruk : A. Isaksson, 1994, ([Luleå] : [Grafiska huset]) 608 s. Ill. Tab.
21,5 x 16 x 4,5 cm. "Skrymmande." 1067 g. ISBN: 91-971260-6-3 ; Inb. text
dekorerat pappband. # Ngr små buksspår på pärm, i övrigt i fint skick. Drömmen
om det goda samhället. Arbetarrörelsen, Sverige, Tornedalen, Socialhistoria,
Modern Tid, Geografi, Norrbotten, Nordkalotten, Historia, Strejker, Pajala,
Vägstrejk, Flottningsstrejk, ARBETSLIV,
120:- On 51
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Isaksson, Arne.
Drömmen om det goda samhället. / En historiebok om arbetarrörelsens
genombrottsår i Norrbottens finsktalande bygder
Bollstabruk : A. Isaksson, cop. 1994, ([Luleå] : [Grafiska huset]) 608 s. Ill.
tab. 21,5 x 16 x 4,5 cm. "Skrymmande." 1068 g. ISBN: 91-971260-6-3 ; Inb. text
dekorerat pappband. # Gallrat bIb.ex. stämplar endast på bakre pärmens insida,
ngr små bruksspår, i övrigt i gott skick. Socialhistoria, Sverige, Modern Tid,
Geografi, Nordkalotten, Arbetarrörelsen, Historia, Strejker, Pajala, Vägstrejk,
Flottningsstrejk, Tornedalen, Arbetarrörelsen : Sverige, ARBETSLIV,
Arbetarrörelsenhistoria Norrbotten
100:- Ö 24
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Isaksson, Arne.
Eldsjälarna - intervjuer med arbetare från Tornedalen : Arbetare berättar. Del I
Arbetarrörelsens historia i Tornedalen.
Bollstabruk : A. Isaksson, 1987, 506 s. Ill. Omslagsbild : Annie Winblad och
Ilkka Isaksson. Inb. förlagsband. 22 x 15,5 cm. 915g. # Signerad av ff. I gott
skick. Socialhistoria Sverige Modern Tid , Geografi Norrbotten
220:- O 37
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Isaksson, Arne.
Konspiratörerna eller När Lenin kom till Matkakoski
/ Arbetarrörelsens historia i Tornedalen Del II
Radanmärkningar till arbetarrörelsens historia i Tornedalen Del II : Sverige som
revolutionens språngbräda i Nordkalotten : Juridisk/politisk analys av
förräderiprocessen 1921.
Bollstabruk : A. Isaksson, 1989, 287 s. Ill. Omslag: Annie Winblad. Formgivning
: Ilkka Isaksson. Signerad av ff. ISBN: 91-971260-0-4 : Inb.förlagsband. 21,5 x
15 cm. 547g. # I gott skick. Socialhistoria Sverige Modern Tid , Geografi
Norrbotten
200:- O 35
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Isaksson, Arne.
Den röda månen - berättelser ur den tornedalska verkligheten 1939-1944.
Bollstabruk : Arne Isaksson : 1992 : 240 s. Omslag : Ilkka Isaksson. ISBN:
91-971260-4-7 : hft. Signerad av ff. 21 x 15 cm. 375g. # I gott skick, en mindre
vik skada på nedre delen av bakre pärm. Skönlitteratur Norrbotten
100:- O 34
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Isaksson, Arne.
Den Sillénska gåsen - berättelser ur den tornedalska verkligheten under
1930-talet.
Bollstabruk : Isaksson : 1991 : 190 s. Omslag : Ilkka Isaksson. ISBN:
91-971260-3-9 : hft. Signerad av ff. 21 x 14,5 cm. 299g. I mycket gott skick.
Skönlitteratur Norrbotten
100:- O 33
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Isaksson, Arne.
Brödets bittra tårar
Bollstabruk : Isaksson : 1990 : 189 s. Formgivning : Ilkka Isaksson. ISBN:
91-971260-2-0 : hft. 21,5 x 15 cm. 262g. # Något sned rygg i övrigt i gott
skick. Skönlitteratur Norrbotten
100:- O 32
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Isaksson, Arne.
Oikeus on vallan renki : oikeusturvallisuus Suomessa vv. 1918-1950.
Kuvitus: Ilkka Isaksson. Bollstabruk : Isaksson. 1986, 317 s. Ill. hft. Signerad
av ff. 21 x 15 cm. 502g. # I mycket gott skick. Historia Finland Modern Tid,
Rättshistoria Finland Modern Norrbotten
200:- O 30
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Isaksson, Arne.
Dödskyssen från Tjernobyl - ostrukturerade aforismer.
Bollstabruk : Isaksson, 1987 [4]124s. Inb. förlagsband. 24,5 x 17,5 cm. 332g.
Ded. av ff. till Carl-Uno Hanno´s 50 års dag. # I mycket gott skick.
Skönlitteratur Norrbotten
70:- O 29
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Isaksson, Arne.
Lagomafolket - en tankestudie i lagomafolkets själsliv.
Bollstabruk : Isaksson : 1988 143 s. Ill. ISBN: 91-971260-1-2 : hft. Signerad av
ff. 21 x 13,5 cm. 218g. # Veck på bakre pärm i övrigt fin.
Skönlitteratur Norrbotten
100:- O 31
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Isaksson, Olov, 1931-1998.
Kvikkjokk - Lapplands paradis
Stockholm : LT, 1987, (Helsingborg : Boktr.) 79[1]s. Ill. 22 x 17,5 cm. 212 g.
Foto: Göran Hansson. Lättläst. ISBN: 91-36-02612-3 ; Limhäftad. # Lätt nött
utsida, i övrigt i mycket gott skick. Norrbottens län, Kvikkjokk, Geografi,
Lappland, Nordkalotten, Fotografer Sverige, Fotokonst, Kvikkjokkbildverk,
Lapplandbildverk
50:- On 7
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Isaksson, Olov, 1931-1998. / Hvarfner, Harald,
1926-1975. (Red.)
Norrbotten 1962 / Norrbottens läns hembygdsförenings årsbok
Luleå : Norrbottens läns hembygdsförening, 1962, 255 s. Ill. 23 x 16 cm. 572 g.
Norrbotten, 1962. Trådhäftad. # Ngt nött utsida, inlagan i gott skick.
Norrbottens län (Bothnica) Norrbotten, 1962. Geografi, Hjorth, Lina.
Nordkalotten, Tornedalen, Släktnamn, Mat och dryck, Emigration,
70:- On 65
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Johansson, Carl.
Fjällbygdens människor berättar
Anteckningar från nordöstra Norrbotten och Enontekiö; red.: Erik Weinz. Foto:
förf. Luleå : Tornedalica (distr.) Utgivningsår: 1975 Omfång: 95 s. : ill.
Serie: Tornedalica, 18, 21 x 15 cm. # I nyskick Norrbotten Enontekiö Fjäll
80:- (A 70) O 10
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Järventaus, Arvi, 1883-1939.
Korset och trolltrumman
Luleå : Tornedalica, 1980, (Finland) 188 s. Ill. 21 x 15 cm. 279 g. Ill. och
omsl.: Osmo Santamäki, 1922-1986. Tornedalica Nr 31. 1980. Originaltitel: Risti
ja noitarumpu. Övers.: Georg Gripenstad. Trådhäftad. # I mycket fint skick.
Språk: svenska, Översättning från: finska, Norrbottens län (Bothnica)
Tornedalica Nr 31. 1980. Originaltitel: Risti ja noitarumpu. Sirma, Olof
Mattson, d. 1719. Skönlitteratur, Samer i litteraturen, Finska historiska
romaner, 1600-talet, Kristendom, Präster, Clergy ; Priests Sami (European people)
in literature, Christianity Enontekiö Rounala, Nordkalotten
80:- On 59
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Jönsson, Ola.
Boken om Luleå = The book about Luleå
Råneå : O. Jönsson, [2000] 115 s. Ill. Parallelltext på svenska
och engelska. Engelska: Naima Carlsson. 22,5 x 25 cm. 583 g. ISBN:
91-973424-0-8 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick. Norrbottens
län (Bothnica) Luleå, The book about Luleå. Parallelltext på svenska och
engelska. Foto, Jönsson, Ola.
110:- On 47
________________________________________________________________________________________________________________________
Jönsson, Ola. (Text och foto)
Kalix
Råneå : O. Jönsson, [1992] (Laholm : Trydell) 104 s.
Huvudsakligen färgill. 23 x 25,5 cm. 646 g. Parallella bildtexter på svenska och
engelska. ISBN: 91-970666-1-3 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint
skick.
Språk: svenska & engelska. Kalix, Parallella bildtexter på svenska och engelska.
Geografi, Norrbotten, Nordkalotten, Foto, Jönsson, Ola.
120:- OKx 1
________________________________________________________________________________________________________________________
Jönsson, Ola.
Vårt Norrbotten
Luleå : O. Jönsson,<2002> 103 s. Ill. 21,5 x 25 cm. 583 g.
Engelska: Britt-Mari Johansson. Språk: svenska & engelska. ISBN: 91-973424-4-0 ;
Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick. Språk: svenska & engelska,
Norrbotten
100:- On 40
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Jönsson, Ola.
Drömmarnas land
Luleå : O. Jönsson, <2000> 104 s. Ill. <engelska: Tomas Jönsson> 22 x 25 cm. 586
g. ISBN: 91-973424-2-4 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick.
Jönsson, Ola. Norrbotten, Fotobok,
130:- On 81
Placering Klx
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Karlsson, Bo. / Karlsson, Sune.
Sareks fyra årstider
Stockholm : Norstedt, 1982, (Italien) 117 s. Ill. Kart. 22 x 26 cm. 649 g. ISBN:
91-1-824332-0 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket gott skick.
Norrbottens län (Bothnica) Sarek, Geografi, Sverige, Fjällvandring, Fjällen,
Lappland, Reseskildringar, Laponia, Friluftsliv, Jokkmokk, Norrland
90:- On 87
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Karlsson, Gerhard /
Red.
Vindelälven och dess lopp
1. uppl. Umeå : Direktkontakt, cop. 1988, 106 s. : ill. (vissa i färg), kartor
ISBN: 91-971091-0-X ; Förlagets klotband med skyddsomslag. # I gott skick.
Geografi Västerbotten Geografi Lappland
80:- O 29
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Karlsson, Vippa-Tore, 1922-2008.
Jakt utan gränser
[Överkalix] : [V.-T. Karlsson], 1994 ;(Luleå : I-tr./Grafiska Huset) 85[2]s.
Ill. 25 x 18 cm. 410 g. ISBN: 91-630-3113-2 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I
mycket gott skick, ny bok. Karlsson, Vippa-Tore, 1922-2008.
Jaktskildringar, Jakt, Geografi, Överkalix, Kalixdalen, Nordkalotten,
Norrbotten,
160:- On 70 D
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Karlsson, Vippa-Tore, 1922-2008.
Ofredsår : [på post för Sverige] : berättelser och upplevelser från 1939-1945
[Överkalix] : [T. Karlsson], 1993, (Luleå : I-tr./Grafiska Huset) 96 s. Ill.
24,5 x 17,5 cm. 416 g. ISBN: 91-630-2129-3 : Inb. dekorerat förlagsband. # I
mycket gott skick, ny bok. Svensk historisk bibliografi Norrbottens län (Bothnica)
Karlsson, Vippa-Tore, 1922-2008. Andra världskriget 1939-1945, Sverige, Sverige
historia 1939-1945 (Andra världskriget), Överkalix, Biografi, Genealogi,
Historia, Nordkalotten, Beredskapstiden, Petsamotrafiken, Evakuering,
1900-talet, Självbiografi, Smuggling,
160:- On 71 D
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Karlsson, Vippa-Tore, 1922-2008.
Ofredsår : [på post för Sverige] : berättelser och upplevelser från 1939-1945
[Överkalix] : [T. Karlsson], 1993, (Luleå : I-tr./Grafiska Huset) 96 s. Ill. 24
x 17 cm. 304 g. ISBN: 91-630-2129-3 : Limhäftad. # I mycket gott skick, ny
bok.
Svensk historisk bibliografiSHB Norrbottens län (Bothnica) Karlsson, Vippa-Tore,
1922-2008. Andra världskriget 1939-1945, Sverige, Sverige historia 1939-1945
(Andra världskriget), Överkalix, Biografi, Genealogi, Historia, Nordkalotten,
Beredskapstiden, Petsamotrafiken, Evakuering, 1900-talet, Självbiografi,
Smuggling,
140:- On 72
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Karlsson, Vippa-Tore, 1922-2008.
Anton : berättelser från Norrland : Överkalix i mitt hjärta
[Överkalix] : [T. Karlsson], 1993, (Luleå : I-tr./Grafiska Huset) 86[1]s. Ill.
23,5 x 17 cm. 267 g. ISBN: 91-630-1856-X : Limhäftad. # I gott skick, ngr små
märken på pärmen. Norrbottens län (Bothnica) Svensk historisk bibliografi,
Karlsson, Vippa-Tore, 1922-2008. Överkalix, Biografi, Genealogi, Kalixdalen,
Nordkalotten, Norrbotten
90:- On 73
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Karlsson, Vippa-Tore, 1922-2008.
Anton : berättelser från Norrland : Överkalix i mitt hjärta
[Överkalix] : [T. Karlsson], 1993, (Luleå : I-tr./Grafiska Huset) 86[1]s. Ill.
23,5 x 17 cm. 267 g. ISBN: 91-630-1856-X : Inb. dekorerat förlagsband. # I
mycket gott skick, ny bok, signerad av ff. Norrbottens län (Bothnica)
Svensk historisk bibliografi, Karlsson, Vippa-Tore, 1922-2008. Överkalix,
Biografi, Genealogi, Kalixdalen, Nordkalotten, Norrbotten
140:- On 73 / 2 D
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Kihlberg, Kurt & Wahlquist, Einar
De sista fjällgårdarna - Nybyggarliv och jaktmarker i en lappländsk fjällsocken.
Lund 1977. 198 s. Rikt illustrerad med fotografier i svart och vitt. 19 x 16 cm.
Inb. dekorerat förlagsband. # Tillskrift (namn, ort, datum) i övrigt utan
anmärkning. Nybyggarliv jaktmarker lappländsk fjäll socken
120:- (A 72) O 12
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lafvas, Ingmar.
Doktorns 50-årsresa
Skellefteå : Artemis, 1989, (Malmö : Team offset) 175 s.[32] pl.-s. 21,5 x 15,5
cm. 363 g. Fotografierna tagna av författaren. ISBN: 91-87762-05-6 ; Limhäftad.
# Ded. Av ff på titelsidan, i övrigt i mycket fint skick. Västerbottens län (Bothnica),
Samlingsverk, Lafvas, Ingmar. Biografier, Kåserier
100:- Ov 9
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lantto, Johan, 1885-1960.
Juntin Talo. Ja lestadialainen heräys Täränössä
Luleå, Tornedalica, 1973, 118 s. Ill. 21 x 15 cm. 199 g. Tornedalica, Nr 16.
1970. Toimittaneet Heikki Paunonen ... Kuvittanut Svante Snell. Trådhäftad. #
Namn, i övrigt i mycket fint skick. Norrbottens län (Bothnica) Tornedalica Nr
16. 1970. Læstadianism, historia, Sverige, Norrbotten, 1800-talet, Tärendö,
Språk, Finska, Dialektologi, Jämtland, Laestadianer, Nordkalotten, Tornedalen,
Tornedalsfinska,
90:- On 57
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Larsson, Bernt.
Träd och buskar i norr - i norra Sveriges och norra Barentsregionens natur
Luleå : Skogsvårdsstyrelsen Norrbotten, 2004, 2. omarb. och utök. uppl. 128 s.
24,5 x 17,5 cm. 461 g. Ill. (vissa i färg) Teckningar: författaren ...
Fotografier: Olle Andersson ...ISBN: 91-631-1917-X ; Inb. dekorerat förlagsband.
# I mycket fint skick, som ny. Norrbottens län (Bothnica) Projekt: Skogen i
skolan. Tidigare utgiven med titeln: Vildväxande träd, buskar och dvärgbuskar i
Norrbotten. Träd, Barentsregionen, Sverige, Norrbotten, trees, shrubs,
identification, botany, scandinavia, russian federation, Nordkalotten,
90:- On 24
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Larsson, Gerhard, 1909-2004.
Från Övre Jatko till Curtelis : människor och gårdar i Mattila by under det
senaste seklet
Haparanda : J. Larsson / L. Wennberg [distributör], [1997] (Kalix : Nordström)
160 s. Ill. 25 cm. Omslagsbild: Hemmolagårds mangårdsbyggnad...
Baksidestext: "Gerard Larsson, i dag en ovanligt väl bevarad 87-åring, kom ut
med i sin första bok för tre år sedan,; En konstnär bland bönder, torpare och
skolfolk i Mattila by. Konstnären var den även internationellt kände målaren
Charles Pottin, som tillbringade sin barn-och ungdom i Mattila. ... Denna nya
bok av hans hand behandlar familjer, släkter och människor överhuvudtaget i byns
gårdar främst under vårt eget århundrade. Det är en mycket detaljerad
redovisning av familjesammansättningar, barnkullar, in- och utflyttningar etc.
Det har på det sättet blivit en släktbok, som inbjuder till fortsatt
släktforskning för dem som har intresse av tidigare generationer. ..."
91-971293-2 ; Inb. dekorerat förlagsband. # Ny bok. Mattila, Biografi,
Samlingar Sverige, Geografi Norrbotten
50:- Ö 23
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lehman, Nils Sune.
Posten i Jämtland under 350 år
Sundsvall : Sundsvalls postregion, 1994, (Östersund : Berndtsson) 94 s. Ill.
30,5 x 21,5 cm. 588 g. Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick.
Svensk historisk bibliografi, Posten. Sundsvalls postregion, Postväsen,
Jämtland, Historia, Vetenskapshistoria, Posten i Jämtland under 350 år
90:- Oj 3
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lemesov, Valerij, M.
(Red.)
Där vägarna börjar - en antologi med författare från Barentsregionen
Överkalix : Barents Publisher, 1999, (Luleå : Grafiska huset/Tece tr.) 304 s.
Ill. 18 x 16,5 cm. 480 g. Foto: Jaakko Heikkilä. ISBN: 91-89144-03-1 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick. Språk: svenska, Översättning från:
flera språk, Barentsregionen, Barentsregionen skönlitteratur, Skönlitteratur,
Geografi, Nordkalotten, Antologi, Poesi, Samisk litteratur
(Ca.;245:00) 75:-
O 52
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lindberg, H / Rask, L
Jokkmokk
1965. Rikt illustr. 184 sidor + en utvikbar karta. 22,5 x 15 cm. Dekorerat
originalpappband.# I skick som ny. Jokkmokk Norrbotten Lappland
120:- (A 69) O 9
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lindgren, Rune M.
Norrbottensförfattare : en antologi
Bjästa : Cewe/Pool, 1977, (Kalix : Nordström) 157[1]s. Ill. 19 x 22 cm. 481 g.
Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Ngt nött omslag, i övrigt i mycket gott
skick. Svensk samisk bibliografi, Norrbottens län (Bothnica) Skönlitteratur,
Bibliografi, Dikter, Noveller, Antologier, Nordkalotten, Sarri, Margareta,
1945-Käringen är helgalen. Ranta-Rönnlund, Sara, 1903-1979, Njoalpas söner,
90:- On 80
____________________________________________________________________________________________________________________________
Lidman, Sara, 1923-2004.
Gruva
Stockholm : Bonnier, 1968, 136 s.[24] pl.-bl. Bild: Odd Uhrbom.
21,5 x 16 cm. 436 g. Trådhäftad. # Lätt nött i kanterna, i övrigt i mycket fint
skick. Norrbottens län (Bothnica), Arbete, Arbetsmarknad, Sverige, Gruvor,
Arbetsmarknad, Norrbotten, Luossavaara-Kiirunavaara AB, Mineralutvinning,
Gruvbrytning, Bergsbruk, Sociala frågor, Socialpolitik, Samhällsvetenskap,
Teknik
80:- On 44
________________________________________________________________________________________________________________________
Lundholm, Kjell.
(Red.)
NORRBOTTEN 1980/81 Skärgård
Luleå : Norrbottens museum : Norrbottens hembygdsförb. 1980, 168 s. Ill. sv.
foto, kartor och skisser. Med artiklar av K. Lundholm, O. och B. Isaksson, J.
Kraft mfl. Beskriver kustlandet som vetter mot Bottenviken och omvärlden. Serie:
Norrbotten ; 1980/81 ISBN: 91-85336-22-X : 23 x 18 cm. Häft.# I fint skick.
Geografi Norrbotten
50:- O 26 (A260)
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lundholm, Kjell.
Från stentid till järntid - om Norrbottens förhistoria
Luleå : Norrbottens museum, 1973, 79 s. Ill. 23x16 cm. Hft.# Ny.
Arkeologi Norrbotten
40:- (A 134) O 15
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lundholm, Kjell.
(Red.)
NORRBOTTEN 1987 Arkeologi
Luleå : Norrbottens museum : Norrbottens hembygdsförb. 1987, 192 s. : ill.,
diagr., kartor, tab. Med artiklar av U. Westfal, T. Wallerström, L. Klang mfl.
Är ett temanummer som beskriver 6000 år i Norrbotten. Serie: Norrbotten ; 1987
ISBN: 91-85336-53-X : 21 x 15 cm. Häft. # I fint skick. Arkeologi Norrbotten
50:- O 25 (A 259)
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lundholm, Kjell.
Från Storrebben till Sulitelma - natur, historia och befolkning i Pite älvdal
Luleå : Norrbottens museum, 1993, (Luleå : Luleå Alltr.) 84 s. Ill. Kartor. 20 x
20 cm. 217 g. ISBN: 91-85336-84-X ; Limhäftad. # Lite nött i nedre pärmhörn, i
övrigt i mycket gott skick. Norrbottens län, Pite älvdal, Geografi, Norrbotten,
Lokalhistoria, Lappland, Pitedalen, Historia, Nordkalotten, Samer, Piteå,
Älvsbyn, Storforsen, Orter, Sverige, Geologi, Arkeologi, Nybyggare
40:- O 54
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lundholm, Kjell. / Groth, Östen, 1936-2000. /
Petersson, Rolf Y.
North Scandinavian history
[Luleå] : [I-tr./Grafiska huset], 1996, 191 s. Ill. (vissa i färg), Kartor, Tab.
24,5 x 17,5 cm. 593 g. The Book is in English. ISBN: 91-630-4383-1 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick (Mint). Svensk historisk
bibliografi, Suecana extranea, Nordkalotten historia, folkrörelser, emigration,
Historia, Geografi, Norden, Finland, Norge, Sverige, Arkeologi,
180:- On 16
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lundin, Göran. (Red.)
Min stad : skelleftebor berättar
Skellefteå : Ord & visor, 1994, (Falun : Scandbook) 255 s.[8] pl.-s. Ill. 21,5 x
14 cm. 457 g. ISBN: 91-88674-05-3 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket gott
skick. Västerbottens län (Bothnica) Skellefteå, Geografi, Västerbotten,
Biografi, Samlingar, Sverige, Skellefteå (centralorten) Västerbotten: särskilda
orter, Nordkalotten
(Ca.:240:00)
80:- Ov 17 D / d
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lundin, Kerstin. (Red.)
Norrbottens synliga historia - Norrbottens kulturmiljöprogram. D. 1.
Luleå : Länsstyr. i Norrbottens län : Norrbottens museum, 1992,
(Luleå : Luleå alltr.) 239 s. Ill. Kartor. 24 x 23 cm. 958 g. ISBN:
91-85336-77-7 ; Inb. dekorerat förlagsband. # Lätt stött i ett pärmhörn, i
övrigt i mycket fint skick. Svensk samisk bibliografi, Svensk historisk
bibliografi, Norrbottens län (Bothnica), Rapportserie / Länsstyrelsen i
Norrbottens län, 0283-9636 ; 1992 : 3199203. Kulturmiljöprogram, Norrbotten,
Kulturminnesvård, Länsstyrelsen i Norrbottens län, Norrbottens museum,
Kulturmiljövårdsprogram, Lappland, Jordbrukslandskapet, Kuster, Skogar, Fjällen,
Näringsliv, Samer, Skogssamer, Fjällsamer, Focus Laponia, Nordkalotten,
Arkeologi, Jordbruk, Kommunikationer, Skogsindustri, Vattenkraft, Norrland,
Sverige, Bebyggelsegeografi, Kulturlandskapsgeografi, Kulturgeografi,
Kulturmiljövård: Norrbottens län, SKulturmiljöprogram, Historia,
Kulturmiljöer,
130:- On 39
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lundemark, Erik, 1908-1987.
Arbetsstugorna
Luleå : Tornedalica, 1980, (Luleå : I-tryck) 230 s. Ill. 21 x 15 cm. 427 g.
Tornedalica Nr 30. 1980. Trådhäftad. # I mycket fint skick.
Norrbottens län (Bothnica) Tornedalica Nr 30. 1980. Arbetsstugor, historia,
Sverige, Norrbotten, Uppfostran, Undervisning, Modern Tid, Socialhistoria,
Arbetsstuga, Nordkalotten,
90:- On 60
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lönn, Birgit.
I skuggan av ett silververk - människoöden under stormaktstiden
Stockholm : Svenska förl. 2004, (Falun : Scandbook) 205[1]s. Ill. 21,5 x 14,5
cm. 410 g. Behandlar bl.a. Andreas Petri Lundius och Nikolaus Lundius. ISBN:
91-7738-664-7 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Evt. ded av ff. på sid.1. i
övrigt i mycket gott skick. Behandlar bl.a. Andreas Petri Lundius och Nikolaus
Lundius. Lundius, Andreas Petri 1600-talet, Lundius, Nicolaus Andreas, ca
1655-1726. Descriptio Lapponiae, Samer historia 1611-1718 (stormaktstiden)
Nordkalotten, HISTORIA
110:- On 19
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Malmstad, Ivar.
Strandhugg i kustbandet - återblickar och episoder från Luleå stad och skärgård
Hammerdal : Hammerdal förlag & reportage,cop. 2004, (Östersund : Daus tryck &
media) [2],114 s. Ill. (vissa i färg) 17,5 x 24,5 cm. 389 g. ISBN: 91-974392-4-X
; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, ny bok. Luleå,
Nordkalotten, Norrbotten, Luleå skärgård
110:- On 6
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Marklund, Göran. / Marklund, Hans.
Vithatten - berget på myren
Umeå : Västerbottens läns hembygdsförb. 1994, (Härnösand : Color-tr.) 167,[1]s.
Ill. (vissa i färg) 21,5 x 21,5 cm. 606 g. Färgfoto: Anders Nordström. Acta
Bothniensia occidentalis ;13. ISBN: 91-971050-1-5 ; Inb. dekorerat förlagsband.
# Ny bok. Myrar, Vithatten, Jörn, Västerbotten, Geografi, Västerbotten,
Lokalhistoria, Lappland, Nybyggare, Samer, Historia, Skellefteå, Arvidsjaur,
Nybyggarliv, Nordkalotten, Norrbotten, Sverige,
200:- Ov 7
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Matti, Bengt
Gott liv i Norrbotten
En samtalsbok om religion och regionalpolitik [illustrationer: Maria Lundström ;
foto: Ulf Boström ..] Luleå : Luleå stift : Länsstyr. i Norrbottens län i
samverkan med Norrbottens bildningsförb. 1992, 120 s. Ill. ISBN: 91-971885-0-6 :
26 x 21 cm. Hft. # I gott skick. Norrbotten religion regionalpolitik
65:- (A 61) O 4
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Moritz, Per. (Red.)
Norrbotten 2002 / Norrbotten : årsbok 2002
Luleå : Norrbottens hembygdsförbund, 2002 ; LuleåAlltryck 205[1]s. 20 x 19 cm.
405 g. ISBN: 91-85336-94-7 ; Limhäftad. # I mycket gott skick. Norrbottens län (Bothnica)
Norrbotten 2002, Nordkalotten
60:- On 91
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mäki, Ingrid. / Wikman, Lasse. (Sammanst.
materialet)
Norrbottens barn
Luleå : Skrivarförl./Norrbottens bildningsförb. Utbildningsradion i Norrbotten,
1985, (Luleå : I-tryck) 101s. Diagr. Ill. Tab. 30 x 21 cm. Fotogr.: Hans
Granqvist ... ISBN: 91-7538-067-6 ; Limhäftad. # I mycket fint skick.
Norrbottens län (Bothnica), Barn. Sverige, Sociologi, Sociala, Strukturer,
Sociala strukturer, Sociologi, Norrbotten, Glesbygd, Nordkalotten, Skogsbruk,
Skogspolitik, Geografi,
70:- On 28
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nilsson, Eva, 1938-1994.
Bilder från Skellefteå 1989-1990
Skellefteå : Eni, 1990, (Uppsala : A. & W.) 171[4]s. Ill. 23 x 17,5 cm. 509 g.
Illustrationer: N. Ingemar Nilsson. ISBN: 91-630-0188-8 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # I mycket gott skick. Västerbottens län, Originaluppl. 1990.
Skönlitteratur, Skellefteå, Poesi
(Ca.:250:00)
80:- Ov 24
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nilsson, Macke
Striden om Vindelälven : makten, människorna och verkligheten kring ett beslut
Stockholm : Bonnier, 1970, 100 s. Serie: Ekonomi och samhälle Häft. 211 x 140
mm.# Nött och skamfilad rygg. Geografi Västerbotten
40:- (A 238) O 19
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nordberg, Albert, 1871-1954.
En gammal Norrbottensbygd - anteckningar till Luleå sockens historia.D. 1 / D.
2. / Luleå sockens historia I och II
Luleå : Norrbottens museum, 1965-1970, 405 s. 10 pl.-bl. / S. 433-908,[32]
pl.-bl. 25 x 18 x 2,5 cm. / 25 x 18 x 3 cm. "Skrymmande." 1003 g. / 1205 g. Inb.
grått linneband med skyddsomslag. # Omslaget nött och lagat, i övrigt i mycket
fint skick. Norrbottens län (Bothnica) Luleå, Luleå sockens historia. Geografi,
Norrbotten, Luleå socken, Nordkalotten,
270:- On 50
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nordenstorm, Leif.
Nybyggarna i Norra Botten : en berättelse från medeltiden
Boden : Nordenstorm, 2006, 1. uppl. 190 s. 16,5 x 12 cm. 157 g. ISBN:
91-971004-3-9 ; Limhäftad. # I mycket gott skick, som ny.
Svensk samisk bibliografi, Originalupplaga 2006. Medeltiden, barn- och
ungdomslitteratur, barn, Nybyggare, Jakt, Jordbruk, Sverige, Norrbotten,
Mellanåldersböcker, Historiska berättelser, Skönlitteratur
60:- On 85
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nordmark, Elsa.
bara Elsa
[Luleå] : [E. Nordmark] Utgivningsår: 1995, 168 s. ISBN: 91-630-3358-5 : 22 x 16
cm. Inb. dekorerat förlagsband # i nyskick. Biografi Genealogi , Ängesån,
Överkalix, Persön.
110:- O 24 (A 258)
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Norstedt, Gudrun.
Norrbyskär - sågverksön i Bottenhavet
Umeå : Thalassa, 1994, (Trelleborg : Skog) 262,[2] s. ill. diagr. 21,5 x 19,5
cm. 746 g. Bildmaterial: Staffan Norstedt. ISBN: 91-972374-0-X ; Inb. dekorerat
förlagsband. # Överskriven tillskrift på insidan av pärm, i övrigt fin.
Västerbottens län, Mo och Domsjö, Norrbyskär, Geografi, Ångermanland, Hörnefors,
Umeå, Träindustri, Sågverk, Västerbotten: särskilda orter, Norrbyskär,
Socialhistoria, Brukssamhälle, Historia, Lokalhistoria, Idealsamhälle, LÄNDER,
ORTER
140:- Ov 1
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Olofsson, Christer. (fotograf)
När dom andra sover - en berättelse från Jijnjevaerie sameby
Örebro : Gullers, 2007, (Italien) 199,[1]s. Ill. 31 x 27 cm. "Skrymmande." 1719
g. Granskning historik: Ewa Ljungdahl. ISBN: 978-91-88238-67-2 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # Ny bok. Svensk samisk bibliografi, Olofsson, Christer.
Jijnjevaerie. Sydsamer, vardagsliv och traditioner, Sverige, Jämtland, bildverk,
Samer, Jämtland, Härjedalen,
230:- Oj 2
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Olofsson, John, 1911-1989.
Medlefors folkhögskola - krönika 1946-1976
Skellefteå : Artemis, 1990, (Malmö : Team offset) 144 s. Ill. 22 x 16 cm. 347 g.
ISBN: 91-87762-15-3 ; Inb. dekorerat förlagsband. # Gåvo tillskrift på sid. 1,
av Torsten Marklund, i övrigt i mycket gott skick.Västerbottens län (Bothnica)
Skellefteå: Medlefors folkhögskola, Folkhögskolor, historia, Sverige,
Västerbotten 1900-talet, Undervisningsväsen, Utbildningsanstalter.
Folkbildningshistoria.
100:- Ov 11
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Paulaharju, Samuli.
Hågkomster från nordliga nejder
Övers. av William Snell R&S, 1975, 258 s. Ill. Originaltitel: Vanhaa Lappia ja
Peräpohjaa. : 22,5 x 15 cm. Inb. Förlagsband med skyddsomslag. # Lagat
skyddsomslag. Lappland Sami Kulturhistoria
250:- (A 51) O 2
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pekkari, Karl. (Red.)
Tornedalens skola 150 år - fakta, minnen, värderingar
Luleå : Tornedalica (distr.), 1983, (Luleå : I-tryck lito) 164 s. ill. tab. 26 x
19,5 cm. 514 g. Tornedalica, 40. ISBN: 91-7538-057-9 : Trådhäftad. # I gott
skick, ngr små bruksspår i kanten. Tornedalsskolan, Haparanda, Läroverk,
historia, Sverige, Norrbotten 1900-talet, Tornedalen, Undervisningsväsen
110:- O 40
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pellijeff, Gunnar, 1908-1999.
Ortnamnen i Norrbottens län. D. 14, Övertorneå kommun - bebyggelsenamn
Umeå : Dialekt-, ortnamns- och folkminnesarkivet i Umeå, 1996, (Västervik :
Ekblad) 140 s. kartor, tab. 24 x 16,5 cm. 302 g. ISBN: 91-86372-29-7 ;
Trådhäftad. # Ny bok. Ortnamn, Norrbotten, Övertorneå kommun, Geografi,
Språkvetenskap, Namnforskning, Tornedalen, Övertorneå, Överkalix, Nordkalotten,
KULTUR MEDIA
150:- D On 1
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pellijeff, Gunnar, 1908-1999.
Ortnamnen i Norrbottens län. D. 5, Haparanda kommun - bebyggelsenamn
Umeå : Dialekt-, ortnamns- och folkminnesarkivet i Umeå, 1992, (Västervik :
Ekblad) 114 s. kartor, tab. 24 x 16,5 cm. 248 g. ISBN: 91-86372-23-8 ;
Trådhäftad. # Ny bok Ortnamn Norrbotten, Ortnamn Haparanda, Ortnamn
Sverige, Haparanda, Haparanda kommun, Ortnamn, Onomastik, Namnforskning,
Svenska, Språkvetenskap, Tornedalen, Nordkalotten, Bebyggelsenamn: Haparanda
kommun
150:- On 3
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pellijeff, Gunnar, 1908-1999.
Ortnamnen i Norrbottens län. D. 3, Bodens kommun, A, Bebyggelsenamn
Umeå : Dialekt-, ortnamns- och folkminnesarkivet i Umeå, 1987, ([Uppsala] :[A &
W]) 110 s.(110 s.) 24 x 16,5 cm. 240 g. ISBN: 91-86372-14-9 ; Trådhäftad. #
Ny bok. Ortnamn Norrbotten, Bodens kommun Bebyggelsenamn, Språk, Svenska
Ortnamn, Norrbotten, Boden, Språkvetenskap, Ortnamn, Namnforskning, Svenska,
Onomastik, Luledalen, Ortnamn Boden, Nordkalotten, Norrbotten,
140:- On 4
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pellijeff, Gunnar, 1908-1999.
Ortnamnen i Norrbottens län. D. 11, Piteå kommun, A, Bebyggelsenamn
Umeå : Dialekt-, ortnamns- och folkminnesarkivet i Umeå, 1988 ;([Uppsala] :[A &
W]) 128 s. 24 x 16,5 cm. 273 g. ISBN: 91-86372-18-1 ; Trådhäftad. # I nyskick,
ngt buktad i nedre kant. Ortnamn, historia, Sverige, Norrbotten, Piteå kommun,
Bebyggelsenamn, Språk, Svenska Ortnamn, Norrbotten, Språkvetenskap, Ortnamn,
Namnforskning, Svenska, Pitedalen, Piteå, Ortnamn Piteå, Nordkalotten,
Bebyggelsenamn: Piteå kommun
150:- D On 5
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pellijeff, Gunnar, 1908-1999.
Ortnamnen i Norrbottens län. D. 9, Luleå kommun, A, Bebyggelsenamn
Umeå : Dialekt-, ortnamns- och folkminnesarkivet i Umeå, 1990, (Västervik :
Ekblad) 128 s. kartor. 24 x 16,5 cm. 273 g. ISBN: 91-86372-20-3 ; Trådhäftad. #
I nyskick, ngt buktad i nedre kant. Ortnamn Norrbotten, Ortnamn Sverige,
Norrbotten, Luleå, Luleå kommun, Bebyggelsenamn, Språkvetenskap, Svenska,
Namnforskning, Onomastik, Ortnamn, Luledalen, Nordkalotten, Bebyggelsenamn:
Luleå kommun
150:- On 2
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Posten i Norrbotten En filatelistisk beskrivning av
utvecklingen sedan 1636 Bodens filatelistförening 1945-1980
[Boden] : [Fören.] 1981, 154 s. : ill., tab. Häft. I nyskick. 210 x 148 mm.
Postväsen Sverige Historia Vetenskapshistoria
100:- (A 251) O 21
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ryd, Yngve.
Eld - flammor och glöd - samisk eldkonst
Stockholm : Natur och kultur, 2006, 4. tr. (Värnamo : Fälth & Hässler) 428,[1]
s. Färgill. 23,5 x 17 x 3 cm. "Skrymmande." 1169 g. ISBN: 91-27-10750-7 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # Ny bok. Eld, Eldning, Samer, Heating, Fire,
Sami, (European people), Nordkalotten
270:- O 57
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ryd, Yngve.
Snö - renskötaren Johan Rassa berättar
Stockholm : Natur och kultur, 2007, 2. uppl. (Slovenien) 328 s. Ill. Foto: ff.
24 x 17 cm. 877 g. ISBN: 978-91-27-02686-5 ; Inb. dekorerat förlagsband med
skyddsomslag. # Ny bok. Snö terminologi, Samer, etnobiologi, snow, snow
cover, ice, ethnic groups, sweden
260:- O 38 / 3
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Sagesen, Pia. (Red.)
Skellefteå lasarett - 1869-1990
Skellefteå : Artemis, 1990, (Malmö : Team offset) 339[6]s. Ill. 23 x 16 cm. 739
g. 6 vikta ritningar i ficka två lösa blad med källor och rättelse på förord.
ISBN: 91-87762-16-1 ; Inb. dekorerat förlagsband. # Lätt nötta hörn, tillskrift
på s. 1. i övrigt i gott skick. Västerbottens län, Skellefteå: Skellefteå
lasarett, Hospitals: history: Sweden, Hälsovård, Sjukvård, Sverige, Lasarett,
Medicin, Medicinsk historia, Historia, Sjukhus, Sverige 1800-talet 1900-talet,
Skellefteå lasarett
150:- Ov 3
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Samuelsson, Birger. / Jävre hembygdsforskargrupp.
Jefreby historia
[Uppsala] :[Infograf] ;[Jävre] :[Jävre hembygdsforskargrupp], 1982, ([Uppsala]
:[Infograf]) 224 s. Ill. Tab. 25 x 17 cm. 579 g. ISBN: 91-85836-05-2 ; Mörkbrunt
linneband med guld dekor. # I mycket gott skick. Norrbottens län (Bothnica)
Svensk historisk bibliografi, Geografi, Norrbotten, Jävre, Historia,
Lokalhistoria, Piteå, Nordkalotten,
100:- On 74
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Sandkvist, Johnny.
Rosvik under 3500 år
Piteå : Pitebygdens ABF, 1984, 328 s. Ill. Kart. Tab. Utgivare: Arbetarnas
bildningsförbund. 26 x 19 cm Inb. klotband med skyddsomslag, några små revor i
omslaget + några fläckar. Namn, tillskrift, någon understrykning förekommer,
tidningssida om Rosvik (Pite-tidningen) medföljer. Geografi Norrbotten
200:- (A 201) O 3
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Sarri Nordrå, Anna Helena. / Blind Olsson, Anna Maria. (Red. / Utg.)
Eldsjälen Lennart Wallmark - rektor på Samernas folkhögskola 1947-72
Jokkmokk : Samernas utbildningscentrum, 2004, 320 s. Ill. 23,5 x
18 x 3 cm. "Skrymmande." 751 g. ISBN: 91-973815-3-5 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # I mycket gott skick, som ny.
Svensk historisk bibliografi, Norrbottens län (Bothnica) Jokkmokk: Samernas
folkhögskola, Wallmark, Lennart, 1910-1994. Samernas folkhögskola,
Folkhögskolor, historia, Sverige, Lappland 1900-talet, Samernas
utbildningscentrum, Nordkalotten
135:- On 42
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Segerståhl, Fredrik, 1933-2001.
Institutionen - ett urval oförrätter begångna vid Norra stambanan
Stockholm : Askild & Kärnekull, 1978, (Malmö : Beyrond) 186[1]s. 21,5 x 13,5 cm.
348 g. ISBN: 91-7008-918-3 ; Limhäftad. # I bra skick. Skönlitteratur, Järnväg,
Norra stambanan
60:- O 58
______________________________________________________________________________________________________________
Sire´n, Karin.
En frötvivlad kamp
Uto. Karin Sire´n. 1991. 200s. 21 x 15 cm. 320 g. Limhäftad. # I nyskick.
80:- On 31
______________________________________________________________________________________________________________
Sire´n, Karin.
Lappmarksherden och andra stora män
Gällivare. Karin Sire´n. 1986. SIGA AB. 144s. 21 x 14,5 cm. 230 g. Limhäftad. #
I nyskick. Om Lars Levi Laestadius och andra. Norrbotten,
SÅLD
! On 32
______________________________________________________________________________________________________________
Snell, William, 1896-1980.
Återblick
Luleå : Tornedalica, 1976, (Luleå : I-tryck) 107 s. Ill. 21 x 15
cm. 185 g. Tornedalica, Nr 22. 1976. Trådhäftad. # I mycket bra skick.
Norrbottens län (Bothnica), Snell, William, 1896-1980. Folkskollärare, Sverige,
Norrbotten, Skolinspektörer, Tornedalen, Biografi, Genealogi, Nordkalotten,
Tornedalica Nr 22. 1976
55:- On 53
______________________________________________________________________________________________________________
Sparrman, Arnold, 1918-2000.
Husesyn i folkhemmet
Skellefteå : Ord & visor, 2000, (Ryssland) 156 s. ill. 22 x 15 cm. 361 g. För
att lägga ett spåntak krävs färskt rundvirke av gran. Det lärde sig författaren
av sin far. Det här är Arnold Sparrmans egen åttioåriga historia. Arnold
Sparrman föddes 1919 i Yttertavle utanför Umeå. Sedemera bosatt i Luleå.
"Husesyn i folkhemmet" blev hans debutroman. ISBN: 91-88675-15-7 ; Inb.
förlagsband med skyddsomslag. # Namn på sid.1. Tapelagade revor på omslaget, i
övrigt i gott skick. Sparrman, Arnold. 1918-2000. Biografi, Genealogi, Luleå,
Missionsförbundet, Nordkalotten, Norrbotten, Biografier, Självbiografi,
Västerbotten,
100:- O 41
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Stensson, Lennart, / Grisbacka byamän.
Grisbacka : från bondby till stadsdel
[Umeå] : Grisbacka byamän, 1998, (Umeå : Nyheternas tr.) 251[1]s. Ill. (vissa i
färg) 26 x 17,5 cm. 691 g. ISBN: 91-630-7475-3 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I
mycket gott skick. Västerbottens län (Bothnica) Grisbacka, Grisbacka byamän,
Geografi, Västerbotten, Västerbotten: särskilda orter, Grisbacka, Umeå
275:- Ov 18
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Sundberg, Sten.
Boden : för länge sedan - men helt nyss
[Järfälla] : [S. Sundberg], 1997, (Boden : Beckman) 286 s. Ill. 21 x 15 cm. 456
g. ISBN: 91-603-5128-1 ; Hft. # Gåvotillskrift på sid. 1, evt. av ff. i övrigt i
gott skick.Norrbottens län (Bothnica) Boden, Geografi, Norrbotten,
Lokalhistoria, 1950-talet, 1960-talet, Folkminnen, Kulturhistoria,
SÅLD
! On 77
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Sundfeldt, Jan. / Geijerstam, Bengt af. / Mokvist,
Åke.
Nordkalottboken
Stockholm : Prisma, 1983, (Värnamo : Fälth) 224 s. Ill. Kart. 24 x 17,5 cm. 618
g. ISBN: 91-518-1553-2 ; Inb. förlagsband med guldtext. Inget skyddsomslag.
# I mycket fint skick. Svensk samisk bibliografi, Norrbottens län, Nordkalotten,
Geografi, Nordkalotten, Samer, Kautokeino,
120:- On 17
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Svanberg, Bengt.
Sjöfärder och strandhugg i Haparanda skärgård i tiden och rummet
Järfälla : Fören. Haparandapojkarna, 1980, (Södertälje : Axling) 103 s.[1]
kartuppslag. Ill. 21 x 19 cm. 225 g. Haparandapojkarnas publikationer, 1.
Trådhäftad. # Signerad av ff. I övrigt i gott skick.
Norrbottens län (Bothnica), Haparandapojkarnas publikationer, 1. Svanberg,
Bengt, 1907- Biografi, Genealogi, Lokalhistoria, Geografi, Historia,
Nordkalotten, Haparanda, Skärgårdar, 1980
75:- On 52
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Svensby byamän.
Svensbyn. D. 1, Kanske först - kanske störst
Svensbyn : Svensby byamän, 1986, (Piteå : Accidenstr.) 226 s. Ill. Kartor. Tab.
23,5 x 16,5 cm. 614 g. ISBN: 91-7810-572-2 ; Grönmelerat konstläder band med
guld dekor. # Gåvotillskrift på sid. 1, i övrigt i mycket gott skick. Svensk
historisk bibliografi, Norrbottens län (Bothnica) Svensbyn, Svensby byamän,
Kanske först - kanske störst. Geografi, Norrbotten, Nordkalotten,
SÅLD
! On 75
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Swärd, Gunnel. / Swärd, Kjell.
Konstnärer i Norrland. 1. och 2.
Klippan : Pedagogförl. 1983, (Simrishamn : Grafo-tryck) 285 + 295 s. Ill. 24,5 x
17,5 x 4,5 cm. "Skrymmande." 1586 g. ISBN: 91-85768-36-7 / 91-85768-38-3 ; 2 x
Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick. Svensk konstvetenskaplig
bibliografi, Konstnärer i Norrland, Konst, Konsthistoria, Sverige, Modern Tid,
Lexikon, Biografi, Uppslagsverk, Nordkalotten, Norrland, Futurismen, 1900-talet
475:- On 84
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Tafvelin Heldner, Magdalena,.
Sofiehems träsliperi - en dokumentation om arbete och fritid av elva
industriarbetare
Umeå : Västerbottens läns hembygdsförb. 1995, (Umeå : Nyheternas tr.) 118 s.
Ill. 20 x 20 cm. 296 g. Acta Bothniensia occidentalis, 15. ISBN: 91-971050-5-8 ;
Limhäftad. # I mycket gott skick, ny bok.
Västerbottens län, Sofiehems träsliperi, Umeå, Träsliperier, Västerbotten,
Sverige 1900-talet, Företag Särskilda, Socialantropologi, Etnologi, Näringsliv,
Arbetsliv, Sverige, Industrihistoria, Lokalhistoria, Pappersbruk, Sofiehem
(Västerbotten), Företag, Pappersmassefabriker, Industri, Avverkning, Skogsbruk,
Sågverk, Träindustri, Arbetslivhistoria, Västerbotten 1900-talet, Arbetsliv,
skogshistoria,
100:- Ov 14
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Tedestedt, Robert.
Myggornas dans och idrottens väg till folkhemmet
Skellefteå : Skellefteå kommun, 1998, 218 s.([2]s.6-218) + 400 Ill. (vissa i
färg) 30 x 30 cm. 1596 g. ISBN: 91-86072-52-8 ; Inb. dekorerat förlagsband.
(kartonnage) # I mycket gott skick.
Västerbottens län (Bothnica), Skellefteå, Myggornas dans, Idrott, Sport,
Allmänt, Sverige, Nordkalotten, Västerbotten, KULTUR MEDIER,
220:- Ov 16
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Tynderfeldt, Bo.
(Red.)
Norrbotten
Stockholm : Brevskolan, 1992, (Falköping : Gummesson) 168 s. Ill. (vissa i
färg), kartor, 21 x 20,5 cm. 535 g. ISBN: 91-574-3141-8 ; Inb. dekorerat
förlagsband.
# I mycket fint skick. Svensk samisk bibliografi, Geografi, Norrbotten,
Kulturgeografi, Lappland, Näringsliv, Kultur, Renskötsel, Samer, Naturgeografi,
Sarek, Laponia, Sverige - Historia, Nordkalotten, Historia, Naturgeografi,
Näringsliv
60:- On 9
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Wanhainen, Walde Lorens, 1877-1950. / Snell,
William, 1896-1980. (Red.)
Liv och arbete i Norrbottens finnbygder
Luleå : Tornedalica, 1970, 207 s. Ill. 21 x 15 cm. 385 g. Tornedalica, Nr 10.
1970. Trådhäftad. # I bra skick. Norrbottens län (Bothnica) Svensk samisk
bibliografi, Tornedalen, Tornedalica, Nr 10. 1970. Fiske, Jakt, Lantbruk,
Folktro, Helgdagar, Socialantropologi, Etnologi, Sverige, Nordkalotten, Folkliv,
Nåjder,
80:- On 55
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Wanhainen, Walde Lorens, 1877-1950. / Snell,
William, 1896-1980. (Red.)(laatinut ja täydentänyt)
Kansanelämää Norrbottenin suomalaisseuduilla
Luleå, Tornedalica, 1971, 221 s. Ill. 21 x 15 cm. 414 g. Tornedalica, Nr 11.
1970. Trådhäftad. # I mycket bra skick. Titeln i svensk översättning: Folklivet
i Norrbottens finska trakter. Norrbottens län (Bothnica) Svensk samisk
bibliografi, Tornedalen, Tornedalica Nr 11. 1970. Fiske, Jakt, Lantbruk,
Folktro, Helgdagar, Socialantropologi, Etnologi, Sverige, Nordkalotten, Folkliv,
Nåjder,
175:- On 56
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Weman Ericsson, Lena. (Red.)
Övertorneåprojektet - om restaureringen av orgeln i Övertorneå
Piteå : Musikhögsk. i Piteå, Luleå tekniska univ. ; Övertorneå : Övertorneå
församling, 1999, (Luleå : Luleå alltr.) 124 s. Ill. (vissa i färg) 18 x 24,5
cm. 443 g. Foto: Erik Holmstedt ... ISBN: 91-630-7884-8 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # I mycket gott skick.Norrbottens län (Bothnica) Orgel restaurering, Norrbotten, Orgel bevarande och
restaurering, Sverige, Övertorneå, Musikhögskolan i Piteå, Musik,
Tangentinstrument, Sverige, Musikinstrument, Orgel, Övertorneå kyrka, kyrkor,
Nordkalotten, Orgelrestaurering,
220:- On
66
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Wennerström, Henrik, 1861-1931.
Meldercreutz och Hermelin : en kritisk vidräkning jämte en redogörelse för
Gällivaremalmens gamla transportvägar
Luleå : Luleå bokförl. 1974, (Luleå : Norrbottens lito) 44 s. Ill. 19 x 12 cm.
72 g. Limhäftad. # I mycket gott skick. Norrbottens län (Bothnica) Meldercreutz,
Jonas. Hermelin, Samuel Gustaf. Sammanställning av artiklar i Norrbottens
Kuriren ; 1924. Bergsbruk, Sverige, Historia, Vetenskapshistoria, Gällivare,
Kommunikationer, Lappland, Transportmedel, Gruvbrytning, Geografi, Nordkalotten,
Gällivareverken,
60:- On 88
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Wik, Harald, 1903-1985.
Norrlands export 1871-1937
Uppsala, 1941, (Appelbergs), 219 s. 25 x 19 cm. 620 g. Geographica, 11.
Trådhaftad. # Omslaget nött, tapeförstärkt rygg, nedre hörnen borta, i övrigt i
gott skick. Västerbottens län (Bothnica) Geographica, 11. Ekonomisk Historia,
Sverige, Nya Tiden, Historia, Export, Norrland, Handel, 1800-talet,
130:- Ov 23
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Wikström, Bengt.
Än är vi inte döda - om knarkare, alkisar och föräldrar
Luleå : Skrivarförl./Norrbottens bildningsförb. 1981, (Luleå : I-tryck) 213 s.
Diagr. Ill. Kart. Tab. 21 x 15 cm. 344 g. ISBN: 91-7538-039-0 ; Limhäftad. # I
mycket bra skick. Norrbottens län, Alkohol, Narkotika, Sverige, Socialtjänst,
Sociala frågor, Spritmissbruk, Missbruk, Narkotikafrågor, Alkoholfrågor,
Socialpolitik, Alkoholmissbruk, Arbetslöshet, Narkotikamissbruk, Nordkalotten,
Norrbotten, Samhällsvetenskap
80:- On 33
_______________________________________________________________________________________________________________
Ågren, Per-Uno, 1929-2008.
Västerbotten 2 / 96 / Om kärleken till trä
Umeå, 1996, 72 s. Ill. (vissa i färg) 21 x 20,5 cm. 193 g. Limhäftad. # I mycket
gott skick. Västerbottens län (Bothnica) Västerbotten (Umeå. 1920),0346-4938
;1996 :219962. Träslöjd, Trähantverk, Trä, Byggnaderhistoria, Västerbotten,
Nordkalotten, Västerbottensgårdar, Byggnader, Konsthantverk
50:- Ov 22
_______________________________________________________________________________________________________________
Öström, Kjell. (Red.)
Nordkalott - Ragnar Lassinanttis perspektiv
Stockholm : Interculture, 1990, (Storbritannien) 210,[1]s. Ill. 24,5 x 17,5 cm.
538 g. Illustrationer: Elof Lindbäck. ISBN: 91-86608-70-3 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag. # I mycket fint skick. Norrbottens län (Bothnica) Nordkalotten,
Norrbotten, Norrland, Geografi, Norden, Kolahalvön, Ryssland, Sovjetunionen,
Lassinantti, Ragnar, 1915-1985.
(Ca.;225:00) 150:- On 27
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Som vi minns...
Piteå : ABF Piteåbygden, 1986, (Luleå : Alltr.) 107 s. Fotoill. 25 x 18 cm. 344
g. ISBN: 91-87216-00-0 ; Inb. brunt linneband med gulddekor. # I fint skick.
Innehåller 48 korta berättelser om Pitebygdens historia, av olika personer.
Arbetarnas bildningsförbund (Piteå) Sverige, Piteå, Biografiska samlingar,
Biografi, Historia, Lokalhistoria
130:- On 12
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Norrbottens matbok. 2
Luleå : Skrivarförl./Norrbottens bildningsförb. i samarbete med Radio
Norrbotten, 1983, (Luleå : I-tryck lito) 120 s. Ill. 21 x 15 cm. 201 g.
Sundstedt, Bertil (illustratör) ISBN: 91-7538-060-9 ; Trådhäftad. # I mycket
gott skick. Lokalmat, mat & dryck, Matlagning, Sverige, Norrbotten,
Socialantropologi, Etnologi, Kosthåll, Matvanor, Matkultur, Folklivsforskning,
Kosthåll, Etnografi, Landskapsrätter, Livsmedel, Mat, Nordkalotten, Tornedalen
SÅLD
! O 46 / 2
_______________________________________________________________________________________________________________________________
144 st.
_______________________________________________________________________________________________________________________________