| Lexikon, ordböcker, uppslagsböcker |
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
Almhult, Artur, 1897-1982.
Förklarade ord - över 10.000 svenska och utländska ord och uttryck - för
grundskolans mellan- och högstadium och undervisning i motsvarande skolformer
Stockholm : Almqvist & Wiksell, 1974, 8., [revid.] uppl. (Uppsala : A & W) 205
s. 21 x 15 cm. 286 g. ISBN : 91-21-02176-7 ; Inb. dekorerat pappband.
# Bruksspår på pärmen, märke efter "ägaretikett" på insidan av pärm, i övrigt i
gott skick. Språk: Svenska, Lexikon
45:- U 13
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Almqvist, Josef, 1898-1975.
(Red.)
Aftonbladets handbok
Stockholm :
Aftonbladet, 1945, 640 s. 8 kartbl. 8 pl.-bl. Ill. 23,5 x 15 x 3 cm. 911 g. Inb.
blått klot band med vit text. # Ngr brukarmärken på pärmen, bortriven
gåvoettiket på insidan av främre pärm, i övrigt i gott skick. Uppslagsbok,
70:- U 29
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dagrin, Bengt G.
O-ordboken - om ord som kallas fula
Stockholm : B. Wahlström, 1989, (Falun : ScandBook) 216[1]s. Ill.
Illustrationer: Hans Arnold. 18 x 11 cm. 179 g. ISBN: 91-32-42771-9 ; Pocket. #
I mycket fint skick.
Svenska språket, Etymologi, Ordbok, Språk, Svenska, Ordförråd, Lexikologi,
Lexikon, Kulturhistoria, Slang, Talspråk, Dialekter, Språkvetenskap, Fula ord
50:- U 32
________________________________________________________________________________________________________________________
Evans, Ivor H. (ED)
Brewer's Dictionary of Phrase and Fable (New & Revised Edition)
Publisher: Cassell & Co., London, 1987, xvi, 1213 pp. 22,5 x 14 x 5 cm. "Bulky"according
to The Swedish post office.(+11 S.kr in posted fee) 1010 g.
Hardcover in black cloth, with dustjucket. # Book is used. Very Good in Very
Good jacket, nearly mint condition, some small marks on the dustcover.
Book is written in English / Dictionary /
210:- U 19
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Gomer, Eva / Morris-Nygren, Mona Lexikonred.
mfl.
Modern svensk-engelsk ordbok
3., omarb. uppl. Stockholm : Prisma : 6. tr., 1979, 542 s. Parallelltitel: A
modern Swedish-English dictionary ISBN: 91-518-0707-6 : 25 x 16,5 cm. 1250 g.
Inb.
förlagsband med skyddsomslag, nött skyddsomslag i övrigt i fint skick. Språk
Engelska Lexikon
65:- U 6
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Gunnarsson, Åsa. / Hollander, Anna.
Omsorgslagen och utvecklingsstördas rätt
Täby : Larson, 1990, (Södertälje : Fingraf) 167,[1] s. Ill. 21,5 x 15,5 cm. 401
g. Illustrationer: Maria Lindhgren. ISBN: 91-514-0245-9 ; Inb. dekorerat
förlagsband.
# I mycket gott skick. Omsorgslagen, Personer med psykiska funktionshinder,
juridik och lagstiftning Sverige, Social Omsorg, Handikappade, Sverige
Lagstiftning,
Psykiskt handikappade, Förståndshandikappade, Utvecklingsstörda,
Begåvningshandikapp, Mental retardation, Omsorgsverksamhet,
(Ca.190:00) 120:-
U 23
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Kirkpatrick, E.M. (ED)
Chambers Universal Learners' Dictionary Including 54000 Examples of Modern
English Usage. (Interational Students´ Edition)
Guild Puublishing London, 1980, Suffolk, x, 906(1) pp. 20,5 x 13,5 x 5 cm. "Bulky"
according to The Swedish post office.(+11 S.kr in posted fee) 840 g.
Hardcover in red cloth, with dustjucket. # Book is used. Very Good in Very Good
jacket, nearly mint condition. Book is written in English / Dictionary /
230:- U 18
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lagerström, Bertil, 1916-1994.
(Text)
Superrekordboken - märkvärdigheter från A till Ö - först, störst,
minst, äldst, yngst, snabbast, långsammast, dyrast, billigast, märkligast,
farligast, roligast, kallast, varmast
Stockholm : Viking
: Illustris, 1989, Ny, omarb. utg.
(Falun :
Scandbook) 363 s. Ill. 23 x 16 x 3,5 cm.
"Skrymmande." 610 g. ISBN:
91-7033-081-6 ; Inb. dekorerat förlagsband. # Ngr bruksspår på pärm, i övrigt i
gott skick. Encyklopedier, märkvärdigheter, mm.
(Ca.:155:00)
60:- U 31
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lagman, Edvin, 1919-2001. / Bergman,
Gösta,1894-1984. / Hultman, Charles, 1915-1995.
Bergvalls ordlista för grundskolan
Stockholm : Esselte studium, 1976, 2. uppl., 4. tr. (Nacka : Esselte Herzog)
xvii, 292,[1] s. 22 x 15,5 cm. 567 g. ISBN: 91-24-69503-3 ; Inb. textdekorerat
rött konstläderband.
# Märke efter "ägaretikett" på insidan av pärm i övrigt i mycket gott skick.
Språk: Svenska, Lexikon
55:- U 12
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Malmström, Sten, 1917-1979. / Györki, Iréne. /
Sjögren, Peter A. / mfl. (Red.)
Bonniers svenska ordbok - vad orden betyder, hur de stavas, hur de uttalas, hur
de används, hur de böjs. 1, A-I /
Stockholm : Bonnier fakta, 1983, (Avesta : A.B.M.-tryck) x s., s. 11-141, [2] s.
Ill. 24 x 16 cm. 422 g. ISBN: 91-0-048423-7 : Inb. dekorerat förlagsband. # I
mycket fint skick.
Språk Svenska Lexikon
60:- U 27
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mcleod, William T. (ED)
The New Collins Dictionary & Thesaurus in one volume.(71,000
Dictionary references - 250,000 Thesaurus synonyms - The Ideal desk companion.)
Publisher: Collins, 1987, London and Glasgow, x, 1173 pp. 24,5 x 17 x 5
cm."Bulky" according to The Swedish post office.(+11 S.kr in posted fee) 1713 g.
ISBN: 0-00-433186-9 :
Hardcover, blue cloth, with dustjucket. # Book is used. Very Good in Very Good
jacket, some small marks on the dustcover.
Book is written in English / Dictionary /
210:- U 17
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Norstedts korsordslösare - ord med 2-20 bokstäver
Stockholm : Norstedt. 1991, (Norge) [4]334s. 22 x 16 x 3 cm. "Skrymmande." 688
g. ISBN: 91-1-915532-8 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I mycket
gott skick.
Korsordslösare, Korsord, Språk, Svenska, Lexikon
70:- U 11
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nöjd, Ruben, 1891-1960.
Fransk-svensk och Fransk-svensk ordbok
Stockholm : Läromedelsförl. (Språkförl.) 1968, viii, 181 s. 18 x 12 cm. 390 g.
Inb. förlagsband med skyddsomslag med blå färgat snitt. # Lätt nött och lagat
omslag,
märke efter "ägarettikett" på insidan av pärm, i övrigt fint skick. Språk:
svenska & franska, Franska Lexikon, Svenska Lexikon
60:- U 20
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Panati, Charles.
Aha - var det så det började - boken om alltings början - från universums
uppkomst och människans skapelse till fotboll, datorer och rockmusik
Göteborg : Vinga press, 1986, (Munkedal : Munk-reklam) 406 s. Ill. 22 x 15 x 3
cm. "Skrymmande." 627 g. Originaltitel: The browser's book of beginnings.
Översättning:
Anneli Sköld. ISBN:91-7764-016-0 ; Limhäftad. # I gott skick, lätt nött i
kanten. Språk: svenska, Översättning från: engelska, Samlingsverk
(Ca.;162:00)
55:- U 21
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Rembe, Annika. (Huvudredaktörer) / Bratt,
Percy. (Medarb.)
Juridik till vardags - en praktisk handbok - den enskilde och samhället,
familjen, arv och gåva, bostaden, arbetet ...
Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1998, 9., rev. och utök. uppl. (Smedjebacken
: Fälth & Hässler) 537,[1] s. tab. 23 x 16 x 3,5 cm. "Skrymmande." 853 g. ISBN:
91-46-17203-3 ; Inb. dekorerat förlagsband. # Namn, år på sid. 1. i övrigt i
mycket fint skick. Rättsvetenskap, Sverige, Juridik, RÄTTSLIGA FRÅGOR
(Ca.;215:00)
60:- U 15
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Säthersten, Sara. / Ledin, Mikael.
(Huvudredaktörer) / Holm, Ninni. (Medarb.)
Bonniers korsordstidningars korsordslexikon - över 60000 synonymer, ämnesord och
nyord! korsordsord!
Sundbyberg : Semic, 2003, 4., omarb. och utök. uppl. (Finland) 468 s. 23,5 x 16
x 3,3 cm. "Skrymmande." 698 g. ISBN: 91-552-1193-3 ; Inb. dekorerat förlagsband.
# I mycket gott skick. korsordslexikon
(Ca.:147:00)
70:- U 16
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Widman, Karen, 1882-1970. Med: Ferlov, Niels. /
Sjöberg, Gunnar.
Dansk-svensk ordbok
Stockholm : Esselte studium, 1978, 6. tr. (Nacka : Esselte Herzog) x, 309 s.
17,5 x 11,5 cm. 164 g. ISBN: 91-24-14367-7 ; Limhäftad. # I gott skick. Språk:
danska & svenska,
Dictionaries Danish, Språk, Danska Lexikon, Danska språket, Danska Ordböcker,
Lexikon Danska, Språklexikon Danska Svenska
110:- U 10
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Winther, Kris, 1905-1970.
Amerikanskt slanglexikon
Stockholm : Prisma, 1979, 3. uppl. (Lund : Berling) 295 s. 20,5 x 14 cm. 479 g.
Bearb. och utök. av Hans Lindquist och Ric Fisher. ISBN: 91-518-1225-8 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I mycket gott skick. Språk: svenska & engelska,
Amerikansk engelska slang lexikon, Språk, Engelska, Amerikansk, Dialektologi,
Lexikon
60:- U 30
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Guinness rekordbok - 1989 - en uppslagsbok med
tusentals spännande fakta och fantastiska rekord i allt mellan himmel och jord
Stockholm : Forum, 1988, 18., rev. uppl. (Norge) [2],319,[1] s. ill. (vissa i
färg), tab. 24 x 17,5 x 3,5 cm. "Skrymmande." 772 g. Originaltitel: Guinness
book of records.
Översättning och bearbetning: Lisbet Ekberg … ISBN:91-37-09487-4 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I gott skick.
Språk: svenska Översättning från: engelska, Encyklopedier
(Ca.;131:15) 40:- U 14
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
19 st.
_______________________________________________________________________________________________________________________________