| Kropp & hälsa |
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
Alexander, Jane.
Superterapier - nya naturmetoder som föryngrar både kropp och själ
Malmö : Richter, 1996, (Falun : Scandbook) 345 s. 23,5 x 16 cm.
614 g. Originaltitel: Supertherapies. Översatt av Mona Nordin. ISBN:
91-7705-536-5 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket i fint skick. Språk:
svenska Översättning från: engelska, Alternativa terapimetoder, Medicin, Terapi,
Paramedicinsk, Naturmedicin, Alternativ medicin, Kroppsterapi, Örtmedicin,
Ayurveda, Traditionell kinesisk medicin, Massage, Manipulationsterapi, Healing,
Magnetterapi, Akupressur, Homeopati, Aromaterapi, Lymfdränage, Orig:s titel
Supertherapies. Terapimetoder, Energiterapier, Alternative medicine
(Ca.;320:00) 90:-
Q 284 D
___________________________________________________________________________________________________________
Birke, Gunnar. (H.Red) Åberg, Hans.
Bonniers läkarbok
Stockholm : Bonnier Alba. 1994, (Spanien) 365 s. Ill.
(huvudsakligen i färg) Diagr. 24,5 x 17,5 x 3 cm. "Skrymmande." 884 g. Text även
på försättsbl. ISBN: 91-34-51629-8 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint
skick. Medicin, Allmänt, Medicine: popular works, Läkarböcker, Sjukdomar,
Uppslagsbok
(Ca.;310:00) 80:- Qm 19
________________________________________________________________________________________________________________________
Bäck, Erik.
Medicinsk mikrobiologi
Stockholm : Esselte
studium, 1979, 2. uppl., 3. tr. (Stockholm : Norstedt) [6],138s. Ill. 21 x 13,5
cm. 179 g. ISBN: 91-24-23595-4 ; Häftad. # Ägarstämpel på sid. 1. I övrigt i
gott skick. Microbiology: nursing texts, Medicin, Allmänt, Microbiology
60:- Qm 14
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
Calmgård Bergmark, Margareta, 1939-1987.
Barnallergi
Helsingborg : Allerbok, 1986, 1. uppl. (Falun : Scandbook) 61 s. 20 x 13 cm. 95
g. ISBN: 91-7506-322-0 ; Limhäftad. # I gott skick, ngn mindre "skråma" på
omslaget.
Allergy and immunology: in infancy & childhood, Sjukdomar, Immunologiska,
Hypersensitivity: in infancy & childhood
40:- Qm 18
___________________________________________________________________________________________________________
Carlsson, Stefan. / Fernvall, Eva. / Jönsson, Bodil.
Hjälper medicinen?
Stockholm : Bromberg, 2005, (Finland) 139[1]s. Ill.
(huvudsakligen i färg) 21 x 14,5 cm. 344 g. Illustrationer: Kiran Maini
Gerhardsson. ISBN: 91-85251-31-3 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I
mycket gott skick. Drug Utilization, Adverse Drug, Reaction Reporting Systems,
Läkemedelsanvändning, Läkemedelsbiverkningar, Läkemedelseffekter,
LaLäkemedelsterapi, HÄLSA SJUKVÅRD
80:- Qm 24
___________________________________________________________________________________________________________
Chang, Jolan.
Kärlekens Tao : den fornkinesiska läran om kärlekskonsten
Stockholm : Bonnier, 1978, 162[1]s. Ill. 23 x 18 cm. 533 g.
Förord och efterskrift av Joseph Needham. Originaltitel: The Tao of love and
sex. Övers.: Ulla Bergryd. Övers. granskad av William S. Dockens III. ISBN:
91-0-042842-6 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # Färgfläckad och nött och
lagat omslag, i övrigt i mycket gott skick.
Språk: svenska, Översättning från: engelska, Originaltitel: The Tao of love and
sex. Sexologi, Sex behavior: China, History of medicine, ancient: China,
60:- Qrs 3
___________________________________________________________________________________________________________
Crompton, Paul.
Taichi för hälsa och motion
Västerås : Ica,cop. 2000, 3. tr. (Kina) 63 s. Ill. (vissa i färg)
21 x 21 cm. 361 g. Illustrationer: Sally Launder ... Foto: Paul Forrester ...
Originaltitel: Tai chi (engelska). Översättning: Jeanette Johansson. ISBN:
91-534-1846-8 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick. Språk:
svenska, Översättning från: engelska, Tai chi, Gymnastik, Motion, Kampsporter,
Alternativ medicin, Rörelseterapi, Rörelseövningar, Övningar, Kinesisk gymnastik
(Ca.:190:00) 90:-
Q 282
___________________________________________________________________________________________________________
Dove, Pragito.
Upplysning till vardags - meditationer för ett öppet sinne och en fri själ - på
jobbet, hemma och för nöjes skull
Orsa : Energica, 2002, 1. uppl. (Finland) 176 s. 21,5 x 14 cm.
340 g. Originaltitel: Lunchtime enlightenment. Översättning: Cecilia Lyckow
Bäckman. ISBN: 91-87056-75-5 : Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint
skick. Språk: svenska, Översättning från: engelska, Originaltitel: Lunchtime
enlightenment. Psykologi, Meditation
(Ca.;247:00) 90:-
Q 305
___________________________________________________________________________________________________________
Edvall, Lilian.
Klimakterieboken
Stockholm : Bonnier, 1998, (Falun : Scandbook) 158 s. Ill. 22 x
14 cm. 316 g. Teckningar av Cecilia Torudd. Faktagranskad av Bo von Schoultz.
ISBN: 91-0-056648-9 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # Tillskrift på
insidan av pärm, i övrigt i mycket gott skick. Klimakteriet, Climacteric:
popular works, Menopause: popular works, Gynekologi, Hormoner, Intervjuer,
Menopaus, Östrogen, Övergångsåldern, Kvinnosjukdomar, Menstruation, Kvinnans
könsorgan, Könsorganen,
(Ca;170:00) 60:- Q 310
___________________________________________________________________________________________________________
Farsoter och andra folksjukdomar, deras behandling
och förebyggande / Utarb. efter flera framstående läkare
Helsingfors : Filantropiska föreningen, Aikain Vatija r.f. 1928, 2. uppl. (Tavastehus)
154(1)s. Ill. 21 x 15 cm. 335 g. Inb. Grönt ryggklotband med dekorerad pärm. #
Bruksspår på bakre pärm, i övrigt i fint skick. Tar upp: spanska sjukan /
influensan, förkylning, tuberkulosen, kräfta, m.m. Medicin, kuriosa,
90:- Qm 15
__________________________________________________________________________________________________________________________
Gray, John.
Mars åtrår Venus, Venus älskar Mars
Stockholm : Bromberg, 1999, (Finland) 226,[1]s. 22 x 14 cm. 286
g. Originaltitel: Mars and Venus in the bedroom. Översättare: Synnöve Olsson.
ISBN: 91-7608-781-6 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick. Språk:
svenska, Översättning från: engelska, Sexualliv, Sexuality, Sexologi, Psykologi,
Könspsykologi, Love: popular works, Sexuality: popular works, Könsskillnader,
(Ca.;178:00) 70:-
Qrs 2
___________________________________________________________________________________________________________
Greene, Bob. / Winfrey, Oprah.
Tio steg till ett bättre liv - om sambandet mellan en sund kropp och en sund
själ
Västerås : Ica, 1997, (Danmark) 248 s. Färgill. Diagr. 24 x
16,5 cm. 743 g. Teckningar: Julie Johnson. Originaltitel: Make the connection.
Översättning: Ulla Danielsson. ISBN: 91-534-1837-9 ; Inb. dekorerat förlagsband.
# I gott skick, ngr bruksspår på pärmen. Språk: svenska, Översättning från:
engelska, Originaltitel: Make the connection. Bantning, 10 steg till ett bättre
liv. Medicin, Dietik, Gymnastik, Motion, Fetma - Bantning, Fysisk träning
(Ca.;155:00) 50:- Q 297 D
________________________________________________________________________________________________________________________
Gurner, Ulla. / Thorslund, Mats.
Dirigent saknas i vård och omsorg för äldre - om nödvändigheten av samordning
Stockholm : Natur och kultur, 2003, (Falun : Scandbook) 191,[1]
s. 22 x 14 cm. 358 g. ISBN: 91-27-07397-1 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I
mycket fint skick. Geriatric nursing, Äldreomsorg, Sverige, Äldrevård, Äldre, 80
och över, Ledarskap, Samarbete, Samverkan, Fallbeskrivningar, SOCIALA FRÅGOR
(Ca.;318:00) 115:- Q 265
________________________________________________________________________________________________________________________
Heino, Raimo.
Nya Naturläkarboken
Stockholm : Rabén Prisma, 1998, Helt omarb. och utök. uppl.
(Falun : Scandbook) 335,[1] s.[16] pl.-s. i färg. Ill. 24 x 16 x 3 cm.
"Skrymmande." 761 g. Fotografier: Raimo Heino. 1. uppl. med titeln:
Naturläkarboken. ISBN: 91-518-3058-2 ; Inb. dekorerat förlagsband med
skyddsomslag. # I mycket fint skick. # Tapelagad reva i kanten av omslaget, i
övrigt i mycket fint skick. Alternative medicine, Medicine, herbal,
Naturläkekonst, Naturläkarboken. Medicin, Terapi, Paramedicinsk, Alternativ
medicin, Naturmedicin, Naturläkekonst
(Ca.;310:00) 90:-
Q 281
___________________________________________________________________________________________________________
Johannisson, Karin.
Tecknen - läkaren och konsten att läsa kroppar
Stockholm : Norstedt, 2004, 3. tr. (Falun : Scandbook) 311,[1]s.
Ill. 22 x 14,5 cm. 551 g. ISBN: 91-1-301283-5 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag. # I mycket i fint skick. Svensk historisk bibliografi,
Läkare-patientrelationer, idéhistoriska aspekter, 1800-talet, 1900-talet,
Hälsoundersökningar, Diagnostiska metoder, Physician-Patient Relations, Physical
Examination history, History of medicine, modern Referral and consultation,
Sensation, Patientrelationer, Läkare, Människokroppen, Medicinhistoria,
Medicinsk historia, Historia
130:- Qm 11
___________________________________________________________________________________________________________
Johansson, Lilly, 1920-1999.
Vital kur
Lidingö : Tidskr. för hälsa, 1977, 4. uppl. (Falun : Dala-offset)
80 s. Ill. 21 x 14 cm. 127 g. ISBN: 91-85506-06-0 ; Limhäftat. # Lätt nött
utsida, inlagan fin. Matlagning, Speciella, Grupper, Diet therapy
SÅLD !
Q 248
___________________________________________________________________________________________________________
Juneby, Hans Bertil.
Medicinsk örthandbok
Arlöv : Reformförl.
1977, 1. uppl. (Malmö : Skogs reklamlito) 205 s. Ill. 18,5 x 12 cm. 183 g. På
titelsidan: Del 1. ISBN: 91-7416-022-2 ; Limhäftad. # I stort sett hela sid. 1.
är ritat med kulspetspenna, i övrigt i gott skick. Medicinalväxter, etnobotanik,
Sverige, botanik, Örtläkemedel,
45:- Q
289
____________________________________________________________________________________________________________
Kassorla, Irene.
Fina flickor gör det eller Du kan också få ett bättre sexliv
Stockholm : Forum, 1984, (Storbritannien) 228,[1] s. 22 x 14 cm.
405 g. Originaltitel: Nice girls do - and now you can too!. Övers.: Riina
Larsson. ISBN: 91-37-08471-2 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint
skick. Språk: svenska, Översättning från: engelska, Sexologi, Sex education, Sex
manuals, relationer
65:- Qrs 1
___________________________________________________________________________________________________________
Kielhofner, Gary.
Conceptual foundations of occupational therapy
F.A. Davis,cop. Philadelphia : USA. 1997, 2. ed. 358 pp. incl
index. Ill. 23,5 x 16 cm. 689 g. Book is written in English. ISBN: 0-8036-0256-1
; Hardcover whit ill.
# In good condition, overstoken name on the first page, or els very good.
Medicin, Occupational therapy, Arbetsterapi, Book is written in English.
130:- Qm 13
___________________________________________________________________________________________________________
Kitzinger, Sheila.
Att vänta och föda barn
Stockholm : Bonnier, 2000, Helt ny uppl. (Slovenien) 409,[1]s.
Ill. (vissa i färg) 24 x 17 cm. 1066 g. Fotografier: Marcia May ... Teckningar:
Joanne Acty ... Originaltitel: The new pregnancy and childbirth. Översättning av
Ingrid Ingemark. ISBN: 91-0-057240-3 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket
gott skick.Språk: svenska, Översättning från: engelska, Delivery Labor,
Pregnancy popular works, Graviditet, Pregnancy, Förlossning, Delivery (Obstetrics)
(Ca.:304:00) 110:- Qs 4
___________________________________________________________________________________________________________
Lalvani, Vimla.
Yoga - träning för inre lugn
Stockholm :
Bonnier, 2005, (Kina) 128 s. Färgill.
22 x 16 cm. 372
g. Originaltitel: Yoga basics.
Översättning: Mai Broddvall.
ISBN: 91-0-010581-3 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I mycket gott
skick. Språk: svenska, Översättning från: engelska, Yoga, Stretching,
Avslappning, Gymnastik, Orig:s titel: Yoga basics, Yoga, Hälsa
60:-
Q 292
___________________________________________________________________________________________________________
Lindell Fors, Eva. / Serenander, Tiiu.
Kristallhealing - en introduktion till kristallernas helande värld
Täby : Larson, 1994, 3. uppl. (Södertälje : Fingraf) 135,[1]s.
[4] pl.-s. i färg. Ill. 21,5 x 15 cm. 343 g. ISBN: 91-514-0290-4 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # Namn på sid. 1. i övrigt i gott skick. Medicin, Terapi,
Paramedicinsk, Kristallterapi, Alternative medicine
(Ca.:215:00) 130:- Et 12 Placering Q
___________________________________________________________________________________________________________
Lysebeth van, André.
Tantra für Menschen von heute - Geistige und körperliche Enfaltung durch Erotik
und Sexualität.
Mosaik Verlag, München, 1990, 476 (1)s. 24 x 18 x 5 cm.
"Skrymmande." 1016 g. ISBN: 3-570-03549-2 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. #
Plastat skyddsomslag, i övrigt i nyskick. Språk: Tyska. Sex och samlevnad
400:- Q 285
___________________________________________________________________________________________________________
Manning, Matthew.
Healing - resan till läkedom
Johanneshov : Larson, 2003, (Södertälje : Fingraf tr.) 311[1]s.
23 x 15,5 x 3 cm. "Skrymmande." 684 g. Förord av Karol Sikora. Originaltitel:
The healing journey. Översättning: Martin Krauklis. ISBN: 91-514-0339-0 : Inb.
förlagsband med skyddsomslag. # Omslaget lätt nött i kanten, i övrigt i mycket
fint skick. Språk: svenska, Översättning från: engelska, Originaltitel: The
healing journey. Complementary Therapies, Healing, Alternativ medicin, Medicin,
Alternativa terapimetoder
(Ca.;278:00) 125:-
Q 307
___________________________________________________________________________________________________________
McHoy, Peter. / Westland, Pamela.
Örtbibeln
Köln : Könemann, 1998, 224 s. Färgill. 25 x 19 cm. 601 g.
Originaltitel: The herb bible : the ultimate herb reference book. Översättning:
Lottie Eriksson. ISBN: 3-8290-0340-4 ; Limhäftad. # I mycket gott skick. Språk:
svenska, Översättning från: engelska, Originaltitel: The herb bible : the
ultimate herb reference book. Örter, Kryddväxter, Herbals, Matlagning, Odling,
Medicinalväxter, Örtmedicin, Örtläkemedel, Huskurer, Kosmetika,
100:- Q 309
___________________________________________________________________________________________________________
Mowbray, Lesley. / Gaskell, Jill.
Y-planen - det nya gympaprogrammet!
Stockholm : B. Wahlström, 1993, (Hongkong) 160 s. Färgill. 25,5 x
19 cm. 615 g. Faktagranskning: Kajsa Wallenius. Originaltitel: The Y plan
countdown. Översättning: Lottie Eriksson. ISBN: 91-32-31727-1 ; Inb. dekorerat
förlagsband. (kartonnage) # I mycket gott skick. Språk: svenska, Översättning
från: engelska, Originaltitel: The Y plan countdown. Y planen, Gymnastik,
Träning, Rörelse, Träningsprogram
(Ca.:235:00)
SÅLD ! Q 295
________________________________________________________________________________________________________________________
Nanne, Miriama. / Nanne, Irion.
Att älska varje dag - om kärlek, sex och medvetenhet
Orsa : Energica, 2003, 1. uppl. (Finland) 185s. Ill. 20,5 x 19,5
cm. 362 g. Illustrationer av författarna. ISBN: 91-87056-97-6 : Inb. dekorerat
förlagsband. # I mycket gott skick, som ny. Kärlek, Sexualitet, Sexualliv, Sex,
Love,
(Ca.:288:00) 130:- Qs 5
___________________________________________________________________________________________________________
Neppenström, Mona. / Johansson, Ulf. (Red.)
Människan - svaren på dina frågor
Stockholm : Det Bästa (Reader's Digest), 1992, (Italien) 336 s.
Ill. (huvudsakligen i färg) 29 x 22 cm. 1389 g. Originaltitel: ABCs of the human
body. Faktagranskare: Nils-Åke Björkegren. ISBN: 91-7030-192-1 ; Inb. dekorerat
förlagsband. # I mycket fint skick. Språk: svenska, Översättning från: engelska,
Bearb. övers. av: ABCs of the human body. Människan, Det bästa, ABCs of the
human body. Medicin, Allmänt,
70:- Qm 20
________________________________________________________________________________________________________________________
Näslund, Görel Kristina.
Hälsopraktika för dig som är mitt i livet
Stockholm : Natur och kultur, 1998, 3. tr. (Finland) 197[1]s.
Ill. Tab. 22 x 14,5 cm. 375 g. ISBN: 91-27-06731-9 ; Inb. förlagsband med
skyddsomslag. # I mycket fint skick, som ny. Preventive medicine, Self
medication, Preventiv medicin, Medicine, Preventive, Hälsopraktika, Friskvård,
Hälsa, Egenvård, Mat och dryck, Recept, Förebyggande medicin,
(Ca.;290:00) 90:-
Q 298
________________________________________________________________________________________________________________________
Onsell, Birgitta.
Morske män och menlösa mamseller -
en bok om roller och kön
Stockholm : LT, 1978,
(Falköping : Gummesson) 189[1]s. Ill. Tab. 20 x 20 cm. 399 g. Teckningar och
omsl.: Roger Palmqvist. ISBN: 91-36-01093-6 ; Limhäftad. # Övermålat namn på
sid. 1. i övrigt i gott skick. Kvinnohistoria, könsroller, Kvinnofrågor,
Könsrollsfrågor, Könsroll, Manligt psyke, kön, Gender roles, Jämställdhet, Genus
(socialt kön), Sociala frågor, Socialpolitik, Samhällsvetenskap, Undervisning
70:- Qs
8
____________________________________________________________________________________________________________
Pettenkofer, M. von. (Af) / Kellogg, J.H. / Ruff,
J. M.fl.
Lif och hälsa - Praktisk handbok i hälso- och
sjukvårdslära
Stockholm : Litteraturförl. 1910, 5 uppl. (8),680 s., 20 pl. 100 Ill. 22,5 x
16,5 x 3,5 cm. "Skrymmande". 1098 g. Förlagets mycket vackert dekorerade
klotband i jugendstil. # Lätt nött i hörnen, i övrigt i gott skick. Kropp,
hälsa, sjukdomar, Medicin, kuriosa,
120:- Qm 16
__________________________________________________________________________________________________________________________
Porsman Reimhult, Camilla.
Hemträning för alla - 45 enkla övningar, träningsprogram, praktiska träningstips
Sundbyberg : Fitnessförl. 2004, (Danmark) 71[1]s. Ill.
(huvudsakligen i färg) 23 x 21 cm. 369 g. Foto: Stefan Segolson. ISBN:
91-85225-20-7 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage) # I mycket gott skick.
Styrketräning, Bodybuilding, Weight training, Fysisk träning, Träningsprogram,
Hälsa
70:- Q 294
________________________________________________________________________________________________________________________
Ranta, Anu. / Ounapuu, Kristiina.
Naturkosmetik -
tips och recept hur du gör dina egna
skönhetsmedel
Västerås : Ica
bokförl. 1984, (Borås : Centraltr.) 104 s. Ill. 21 x 15,5 cm. 248 g.
Originaltitel: Kauneutta ja puhtautta luonnosta. Övers.: Maryelle Lindholm.
Granskning: Elisabeth Hoppe. ISBN: 91-534-0853-5 ; Inb. dekorerat förlagsband.
(kartonnage) # Namn, datering, i övrigt i gott skick. Språk: svenska,
Översättning från: finska, Hygien, Personlig, Naturkosmetik, tips, recept,
skönhetsmedel
60:- Q 291
____________________________________________________________________________________________________________
Romain, Effie. / Hawkey, Sue.
Läkeörter i kruka - odla läkeörter och bered örtkurer mot vanliga åkommor
Malmö : Richter. 1997, (Singapore) 96 s. Färgill. 22,5 x 15 cm.
323 g. Foto: Steve Gorton. Originaltitel: Herbal remedies in pots. översättning:
Kerstin Kennedy. ISBN: 91-7705-553-5 ; Inb. dekorerat förlagsband. (kartonnage)
# I mycket gott skick, som ny. Språk: svenska, Översättning från: engelska,
Originaltitel: Herbal remedies in pots. Örtläkemedel, Herbs Therpeutic use,
Inomhusväxter, Medicinalväxter, Medicinalväxter Läkeväxter, Örter,
ÖrtmedicinOdling, Krukväxterodling
(Ca.:300:00) 90:- Q 296
________________________________________________________________________________________________________________________
Rosell, Sune. / Danielsson, Bengt, 1924-2008.
Farmakologiska principer : lärobok i farmakologi för universitet och högskolor
Stockholm : Tandläkarförl. 1980, 3., utök. uppl. (Karlshamn : Lagerblad) 477 s.
Diagr. Ill. Tab. 25,5 x 18,5 x 3,5 cm. "Skrymmande." 1320 g. ISBN: 91-85174-11-4
; Blått konstläderband med vit textdekor. # En del blyertsunderstrykningar i
texten, i övrigt i mycket fint skick. Farmakodynamik, Farmakokinetik,
Pharmacology, Pharmacology,
70:- Qm 25
________________________________________________________________________________________________________________________
Ruiz, Miguel Angel.
Fyra grundstenar till ett bättre liv - din guide till personlig frihet
Malmö : Richter, 2001, (Smedjebacken : Fälth & Hässler) 147 s. 21,5 x 14 cm. 243
g. Originaltitel: The four agreements. Översatt av Lisbet Holst. ISBN:
91-7711-010-2 ; Limhäftad. # I mycket fint skick, som ny. Språk: svenska,
Översättning från: engelska, Originaltitel: The four agreements. Tolteker
filosofi, Livsföring, Conduct of life, Psykologi, Tillämpad psykologi, Personlig
utveckling, Mental träning, Tolteker
(Ca.;244:00) 50:-
Q 303
________________________________________________________________________________________________________________________
Solbraa-Bay, Ragnar.
Så ger du ditt barn första hjälpen
Helsingborg : Go'boken, [1998], (Kina) [24]s. Färgill. 21 x 21 cm. 265 g.
Originaltitel: Slik utfører du førstehjelp på barn. ISBN: 91-89124-13-8 ; Inb.
dekorerat förlagsband. # I nyskick. Språk: svenska, Översättning från: norska,
Första hjälpen, Pediatrik
50:- Qm 17
__________________________________________________________________________________________________________________________
Trieger, Rita.
Yoga för rygg och nacke - 10 minuter om dagen och smärtorna försvinner
Stockholm : Prisma, 2007, (Singapore) 175 s. Färgill. 24,5 x 20 cm. 709 g.
Orig:s titel: Yoga heals your back. Översättning av Marianne Kristoffersson.
ISBN: 978-91-518-4818-1 ; Inb. dekorerat förlagsband. # Ny bok. Språk:
svenska, Översättning från: engelska, Yoga, Raik, Orig:s titel: Yoga heals your
back. Hälsa
130:- Q 286
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Walfridson, Marguerite.
Doft : kåda och balsam, ros och jasmin, mossa, parfym och annan vällukt
Stockholm : Rabén & Sjögren, 1993, (Italien) 156[1]s. Ill. Fotografier och
teckningar av författaren. (huvudsakligen i färg) 23 x 18 cm. 547 g. ISBN:
91-29-61738-3 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket gott skick.
Parfym, Kemisk, Teknik, Industri, Kosmetika, Historia, Vetenskapshistoria,
Trädgårdsskötsel, Kulturhistoria, Doft, Dofter, Kryddväxter,
(Ca.:310:00)
90:- Q 308
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Walters, Clare:
Aromaterapi - en illustrerad guide
Köln : Könemann, 2000, 144 s. Färgill. 27,5 x 20 cm. 724 g.
Originaltitel:Aromatherapy :an illustrated guide. Översättning från engelska:
Leif Kleman. ISBN: 3-8290-4680-4 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint
skick. Språk: svenska, Översättning från: engelska, Originaltitel:Aromatherapy
:an illustrated guide. Aromaterapi, Örtläkemedel, Medicinalväxter
80:- Qm 23
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Wellings, Kaye. / the Family Planning Association.
Kärleksskolan : hur unga människor möter varandra
Stockholm : Prisma, 1986, (Spanien) 191 s. Ill. (vissa i färg) 25,5 x 19,5 cm.
731 g. Originaltitel: First love first sex. Översättning av Lennart Edberg.
ISBN: 91-518-1706-3 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I fint skick. Språk:
svenska, Översättning från: engelska, Originaltitel: First love first sex. Sex
behavior, Ungdomar, sexualvanor, Youth Sexual behavior, Family Planning
Association (medarbetare) Sexologi, Psykologi, Barn, Ungdom, Sex behavior,
Sexualitet. Ungdomar,
(Ca.;180:00)
90:- Qs 9
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Vem är jag? - guiden till ditt inre
Malmö : Richter, 2003, (Falun : ScandBook) 209 s. Ill. 23,5 x
16,5 cm. 510 g. ISBN: 91-7715-434-7 : Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I
mycket i fint skick. Innehåller: Ansiktsläsning, Handstilsanalys, Handtydning,
Numerologi Ansiktsläsning, Handstilsanalys, Handtydning, Numerologi
(Ca.;298:00) 100:-
Q 283
_______________________________________________________________________________________________________________________________
40 st.
_______________________________________________________________________________________________________________________________